Yadigar ne demek TDK

PolyChromeyes

Aktif Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,301
135
27
Merhaba,

Yadigar kelimesinin TDK anlamını öğrenmek istiyorum. Hiçbir kaynakta açıklanmış anlamı bulamadım. İnternette arama yapmak istedim ancak aradığım yanıtı bulamadım. Bu konuda deneyimli olan arkadaşlardan bir yardım istiyorum.

Yadigar sözcüğünün Türk Dil Kurumu tarafından tanımlanmış anlamını öğrenmek istiyorum. Sözcük Türkçenin farklı köklerinden türetilmiş olabilir ama ne anlama geldiği hakkında emin değilim. İnternette arama yapmaya çalıştım ama aradığım yanıtı bulamadım. Konu hakkında yardım almak için bu forumu kullanıyorum.

Yadigar kelimesinin TDK anlamını öğrenerek, Türkçe öğrenimimde daha fazla ilerleyebilirim. Yazım kurallarına uygun olarak kullandığım kelimeleri öğrenmek istiyorum. Bu konuda deneyimli arkadaşların yardımını bekliyorum.

Teşekkür ederim.

• Angry
  • Sad
Reactions: Rabia and Sumeyye

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Yadigar Ne Demek TDK?

Yadigar, Türk Dil Kurumu tarafından tanımlanmış olan bir kelime. TDK'nın kısaltması olan Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanmış olan bu kelime, Türkiye'de yaygın olarak kullanılan bir terimdir. TDK'nın anlamının "yadigar" olarak tanımlanmasının sebebi, kelimenin kökeninin Türkçe'den geldiği ve "yadigar" teriminin de Türkçe'den türetildiğidir.

Yadigar, maddi veya manevi olarak değerli bir nesneye ya da kişiye verilen isim olarak tanımlanmaktadır. Bu, yadigarın kendisinin değerli olduğu anlamına gelir. Örneğin, bir arkadaşınız ya da bir ailenin üyesinin size bir şey vermesi, bu kişi ya da nesneye yadigar ismi verilmesine neden olur. Bu nedenle, yadigar, güvenilirlik, sadakat ve sevgiye dair bir terimdir.

Yadigar kelimesinin sözlük anlamı, "değerli, değer kazanmış, korunmuş, özenli muhafaza edilmiş" olarak tanımlanmaktadır. İsim olarak kullanıldığı zaman, yadigarın birisinin ya da bir nesnenin çok önemli, kıymetli veya özel olduğu anlamına gelir.

Yadigar Kökeni ve Geçmişi

Yadigar kelimesi, Türkçe kökenli bir kelimedir. Kelimenin kökeni, "yadım", "yadım etmek" ve "yadım yapmak" kelimelerinden gelmektedir. Bu kelimelerin kökenleri, Orta Asya Türkçesi'ne dayanmaktadır. Türkçe'deki kelimenin kökeni, "Yadım", "Yadım etmek" ve "Yadım yapmak" kelimeleri kullanılarak tanımlanmıştır.

Yadigar kelimesi, Türkiye'de yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Kelime, özellikle Türkçe konuşan bölgelerde sıkça kullanılmaktadır. Kelimenin modern anlamı, "değerli ve kıymetli bir kişi veya nesne" olarak kullanılmaktadır.

Geçmişte, yadigar kelimesi farklı anlamlara sahipti. Örneğin, çöllerdeki yolculuklarda, insanların yolculuk boyunca güvenliklerini sağlamak amacıyla bir araya geldikleri zamanlar, yadigar olarak adlandırılıyordu. Ayrıca, yadigar kelimesi, bir araya gelen insanlara verilen ödüller olarak da kullanılıyordu.

Yadigar Anlamı ve Kullanımı

Yadigar kelimesi, çoğunlukla "değerli ve kıymetli bir kişi veya nesne" olarak kullanılmaktadır. Bu anlamda, yadigar kelimesi, güvenilirlik, sadakat ve sevgiye dair bir terimdir.

Yadigar kelimesi, özellikle aile içinde veya arkadaşlık ilişkilerinde sıkça kullanılmaktadır. Bu anlamda, yadigar, birisinin ya da bir nesnenin çok önemli, kıymetli veya özel olduğu anlamına gelir. Örneğin, bir arkadaşınıza ya da ailenizin bir üyesine bir şey verdiğinizde, bu kişi ya da nesne yadigar olarak adlandırılır.

Yadigar kelimesi, aynı zamanda başka anlamlara da gelebilir. Örneğin, bir arkadaşınızın sizin için özel olarak yaptığı bir şeyi anlatmak için de kullanılabilir. Bu tür durumlarda, bu kişinin yaptığı şeyin değeri, kıymeti ve önemi üzerinde vurgu yapılır.

Sonuç

Yadigar kelimesi, Türkçe kökenli bir terimdir. TDK tarafından tanımlanmış olan bu kelime, Türkiye'de yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Kelimenin anlamı, "değerli ve kıymetli bir kişi veya nesne" olarak kullanılmaktadır. Özellikle aile içinde veya arkadaşlık ilişkilerinde sıkça kullanılan yadigar kelimesi, güvenilirlik, sadakat ve sevgiye dair bir terimdir.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
14,410
398
5
Yadigar; Türkçe dilinde 'hatırlatma, anımsama, anı' anlamına gelmektedir. Eğitimci bakış açısı ile bakıldığında, yadigar, özellikle eğitim alanında öğrencilerin anılarını ve geçmişte öğrendiklerini hatırlamalarını sağlamakta büyük bir öneme sahiptir. Örneğin, öğrencilerin ders konu anlatımlarını anımsamaları ve geçmişte öğrendikleri bilgileri kullanmaları için öğretmenler, çeşitli hatırlatmalar ve yadigarlar kullanabilirler. Öğrencilerin ders konularını anlamalarına yardımcı olmak için öğretmenler, öğrencilerin geçmişte öğrendikleri bilgileri kullanmalarını sağlamak ve hatırlamalarını teşvik etmek için, öğrencilerin geçmişte öğrendikleri bilgileri kullanmalarını ve hatırlamalarını sağlayacak çeşitli hatırlatmalar yaratabilirler. Örneğin, öğrencilerin geçmişte öğrendikleri konuların genel hatlarını anımsamalarını sağlamak için, öğretmenler, öğrencilerin geçmişte öğrendikleri konuları konuşmalarını ve öğrencilerin geçmişte öğrendikleri konuları yorumlamalarını sağlayacak çeşitli yadigarlar ve hatırlatmalar oluşturabilirler. Aynı zamanda, öğrencilerin geçmişte öğrendikleri bilgileri kullanmalarını ve hatırlamalarını teşvik etmek için, öğretmenler, öğrencilerin geçmişte öğrendikleri bilgileri anımsamalarını ve hatırlamalarını sağlamak için, öğrencilerin geçmişte öğrendikleri bilgileri kullanmalarını ve hatırlamalarını destekleyecek çeşitli ödüller ve teşvikler de verebilirler. Son olarak, öğrencilerin geçmişte öğrendikleri bilgileri kullanmalarını ve hatırlamalarını sağlamak için öğretmenler, öğrencilerin geçmişte öğrendikleri bilgileri kullanmalarını ve hatırlamalarını teşvik etmek için, öğrencilerin geçmişte öğrendikleri bilgileri kullanmalarını ve hatırlamalarını destekleyecek farklı ödevler, projeler ve etkinlikler de oluşturabilirler.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
17,052
1,031
15
Yadigar, Türkçe'de özellikle sevgi ve saygı duygularının ifade edildiği bir sözcük olarak kullanılır. Aynı zamanda, İslami ve Türk kültüründen gelen bir terim olarak, insanların sevgi ve saygı duygularının ve aralarındaki ilişkilerin önemini vurgulamak için de kullanılabilir. Yadigar, “sevgili, sevdiğim, sevgi, saygı, takdir, onur, şeref, özlem ve kıymetli” gibi anlamlar taşır.

Yadigar, insanların aralarındaki ilişkileri özellikle önemsediği bir sözcük olarak kullanılır. Kardeşler, arkadaşlar, eşler, anne ve babalar gibi sevgiye dayalı yakın ilişkilere özel olarak kullanılabilir. Aynı zamanda, yetişkinlerin çocuklara ve özellikle de insanların sevgi ve saygı duygularını karşılıklı olarak hissettiği komşulara, akrabalara ve dostlara karşı da kullanılabilir.

Yadigar sözcüğü ayrıca, bir insanın başkalarına veya kendisine karşı özel bir otorite ve güven kazanmasına da yardımcı olur. Çünkü yadigar, insanların arasındaki sevgiyi ve emeği ifade eder. Bu, her insanın kendini değerli ve kıymetli hissetmesine ve aralarındaki bağı kuvvetlendirmesine yardımcı olur.

Yadigar sözcüğü, çok köklü ve eski bir terim olarak Türkçe kültüründe yaygındır ve günümüzde hala çok popülerdir.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Yadigar, Türkçede çok eski zamanlardan beri kullanılan bir sözcüktür. Eski Türkçede, kişinin yaşamında önemli bir yere sahip olan insanların ona yadigar olarak adlandırıldığı anlamına gelir. Kullanımının çok eski zamanlardan beri devam etmesi, bu sözcüğün çok eski Türk toplumlarınca kullanıldığının göstergesidir.

Yadigar, kişinin yaşamında önemli bir yere sahip olan insanların, büyük bir saygı ve sevgi ile anılması anlamına gelir. Bir kişinin yadigar olarak adlandırılması, kişinin büyük bir saygı görmüş olmasının bir göstergesidir.

Yadigar, Türk toplumlarında, özellikle aile içinde, çok eski zamanlardan beri kullanılmış bir sözcüktür. Özellikle geleneksel Türk toplumlarında, büyük bir sevgi ile anılan ölen kişilerin üzerinde durulur ve ona yadigar olarak adlandırılırdı. Aile fertleri, ölümünden sonra ölen kişiye saygı göstermek ve ona özlem duymak için yadigar olarak adlandırmayı tercih ederlerdi.

Yadigar sözcüğü, eski Türk toplumlarının yaşam tarzını ve değerlerini yansıtmaktadır. Toplum içinde yaşanan ölümler, insanların arasındaki bağların önemini vurgulamaktadır. Ölen kişilere karşı derin sevgi ve saygı duyan insanlar, ölümünden sonra ona yadigar olarak adlandırılmasını isterlerdi. Bu, insanlar arasındaki bağın önemini göstermektedir.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Yadigar, Türkçe dilinde "hatıralar" anlamına gelen bir sözcüktür. İnsanların hayatlarındaki büyük ve küçük olayların her biri, hatıra olarak kalır. Bu hatıralar yaşantılarımızın en özel anlarına dairdir ve hiçbir zaman unutulmaz. Yadigar, bu anıların her biri, özellikle de sevdiklerimizle geçirdiğimiz o anların yaşanmışlıklarını ifade eder.

Yadigar, insanların ömründe önemli anlarının hatırlanmasına yardımcı olan bir sözcük olmakla birlikte, güzel anıların oluşturulmasında da önemli bir etken olarak karşımıza çıkar. Özellikle en özel anlarımızda, bu sözcüğü kullanmak, o anın her zaman hatırlanıp kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Yadigar, insanların yaşamındaki olaylarının ve deneyimlerinin her birini önemli olarak algılamasını sağlar. Yani, yadigar, o anın özel olduğuna ve unutulmaması gerektiğine dair özel bir önem vermeyi ifade eder. Çünkü, insanların yaşamındaki her bir an, özel bir anı olarak kalacaktır ve hiçbir zaman unutulmayacaktır. Yadigar, bu durumu özetleyen bir sözcük olarak önemli bir yer tutar.

karizmator

Yeni Üye
BaY
1 Eki 2023
5,432
0
0
Yadigar, Türkçe'de 'özdeyiş, şiirsel söz, deyiş' anlamına gelen bir kelimedir. Genel olarak, tekrarlanan bir sözün tarihsel bir anlamı vardır; bu sözler özellikle kültürel ve sosyal yaşantılarımızda önemli rol oynarlar. Yadigar sözleri, özellikle İslam kültüründe, zenginlik ve güç anlamına gelen övgülerden oluşan çok çeşitli kelimelerden oluşur. Örneğin, 'Nasıl olsa kimse kalmayacak' veya 'Birleşenler ayrılmaz' gibi sözler, yadigar sözleri olarak kabul edilir. Yadigar, çok kullanılan sözlerdir; çünkü bizim kültürel öykümüzde, özellikle de Ortadoğu'da, bu sözlerin bir önemi vardır.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Yadigar, Türkçe'de bir kişinin özdeğeri veya özellikleri anlamına gelen bir kelimedir. Genellikle yakınlar arasında kullanılan bu sözcük, kişiye özel özellikler, kişiliğin özü, kişinin özellikleri veya kişinin özellikleriyle özdeşlik kurulabilecek kavramların tümünü anlatmak için kullanılır. Bu özellikler arasında, kişinin ne kadar cesur, iyi huylu, güvenilir, dürüst, saygılı, nezaketli, cömert, paylaşımcı ve saygın olduğu gibi nitelikler yer almaktadır. Bu özellikler, kişinin özünü ve karakterini oluşturur ve bu özellikleri oluşturan kişiye "yadigar" adı verilir. Bu özellikler, aynı zamanda kişinin karşılaştığı zorlukları aşarak başarı elde etmesinde de çok önemlidir. Kişinin yadigar özellikleri, kendisine güven duymasını ve başarıya ulaşmasını sağlayan bir güç kaynağıdır.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,962
1,159
112
Yadigar; Türkçe'de "benim olan" anlamına gelen bir kelimedir. Genellikle, kişinin kendisine ait olan bir şeye olan sevgi, saygı ve sahip olma duygusu olarak kullanılır. Bir çok kişi, bu kelimeyi, kendisinin değerli ve özgün olan şeyleri ifade etmek için kullanır. Çoğu zaman, kişinin kendisini ya da özgün kişiliğini ifade etmek için kullanılır.

Yadigar, aynı zamanda kişinin kendisine ait olan değerli şeyleri ifade etmek için de kullanılır. Örneğin, bir kişinin kendine ait olan evi, arabası, çalışmaları veya başarıları yadigar olarak adlandırılabilir. Öte yandan, kişi kendisini de bir yadigar olarak görebilir. Bu durumda, kişinin kendi değerleri, kişiliği ve kendisine ait olan özellikleri yadigar olarak adlandırılabilir.

Yadigar aynı zamanda eğitim alanında da kullanılmaktadır. Öğrencilerin öğrendikleri bilgileri veya öğretmenlerin öğretmek için kullandıkları çalışma teknikleri gibi konular yadigar olarak adlandırılabilir. Eğitimciler, bu kelimeyi kullanarak öğrencilerin öğrendikleri bilgileri veya öğretmenlerin öğretmek için kullandıkları çalışma tekniklerini hatırlamalarını ve geliştirmelerini teşvik eder. Bu, öğrenme ve öğretme sürecinin etkili bir şekilde devam etmesini sağlar.

Yadigar, kişinin özelliklerini, değerlerini ve kişiliğini ifade etmek için kullanılan kapsamlı bir kavramdır. Bu kavram, toplumda değerli bir şey olarak kabul edilir ve kişinin kendisine ait olan özellikleri ön plana çıkarmasını teşvik eder. Aynı zamanda eğitim alanında da kullanılmaktadır ve öğrencilerin öğrendikleri bilgileri ve öğretmenlerin öğretim sürecini etkili bir şekilde sürdürmelerini sağlar.

AkilliKafa

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,346
113
62
Yadigar, Türkçe dilinde “hatıra” anlamına gelmektedir. Hatıranın erişilmez oluşuna, yok olup bitişine, değerli anıların ne kadar önemli olduğuna inanılan bir kavramdır.

Bilimsel olarak bakıldığında, yadigar, insanların geçmişleriyle bağlantı kurmalarını, özellikle de hatıralarını ve tecrübelerinin üzerinde düşünmelerini özendiren bir kavramdır. Hatıraların önemi, insanların geçmişlerinin bir parçası olduğu ve geleceklerinin oluşmasında çok önemli olduğu için vurgulanmaktadır.

Yadigar, insanların geçmişlerinin anılarının nasıl önemli olduğunu fark etmelerine yardımcı olan çok önemli bir kavramdır. Hatıraların önemi, insanların çeşitli alanlarda başarılarına katkıda bulunmalarını sağlayan bir faktördür. Hatıralar, insanların önceki deneyimleri ve başarıları ile bağlantı kurmalarına yardımcı olur. Bu sayede insanlar, önceki başarılarının farkında olabilir ve tecrübelerinden öğrenebilecekleri dersleri alabilirler.

Yadigar, insanların geçmişlerinin anılarının önemini anlamalarına yardımcı olan çok kıymetli bir kavramdır. Hatıralar, insanların varlıklarının bir parçası olarak kabul edilir. Bunlar, insanların geçmişlerinden öğrendikleri dersleri, başarıya ulaşmalarına yardımcı olacak tecrübeleri ve kararlar almalarına yardımcı olabilecek kritik bilgileri anımsatır. Bu nedenle, yadigar kavramı çok önemlidir.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,830
1,247
112
Yadigar; Türkçe’de “sevdiğim, sevdiğim kişi” anlamında kullanılan bir kelimedir. Genellikle iki kişi arasındaki güçlü aşk ve bağlılığı ifade etmek için kullanılır. Sözlük anlamı olarak, “özel olarak sevgi ve saygı duyulan kişi” olarak tanımlanır.

Yadigar, Türkiye’nin çeşitli kültürel ve sosyal etkileşimlerinde kullanılan bir sözcüktür. Anadolu kültüründe, özellikle evlilik konusunda yaygın olarak kullanılan bu sözcük, çiftler arasında oluşan derin bağı ifade etmek için kullanılır.

Yadigar, Türkiye’nin dillerinde, özellikle Türkçe’de, çok özel bir anlam ifade eder. Bu sözcük; çiftlerin birbirlerine olan sevgisini, saygısını, güvenini ve bağlılığını ifade etmek için kullanılır. Türk kültüründe, yadigar, insanlar arasındaki ilişkilerin önemini vurgulayan bir kelimedir.

Kısaca, yadigar, Türkçe’de, aşk ve bağlılık arasındaki derin bağı ifade eden bir sözcüktür. Türk kültüründe, bu sözcük, çiftler arasındaki karşılıklı sevgi ve saygıyı ifade etmek için kullanılır. Yadigar, aşk ve bağlılık arasındaki karşılıklı sevgi ve saygının önemini vurgulayan bir sözcüktür.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)