Yahudilerin kutsal kitapları ahd-i Cedid midir

DenizSiyahi

Üye
BaY
1 May 2023
1,324
109
15
Merhaba,

Yahudilerin kutsal kitapları ahd-i Cedid midir? konusuna karar vermekte zorlanıyorum. Bu konuda yardım almak istiyorum.

Ahd-i Cedid, 17. yüzyılın İslam yazarları tarafından yazılan modern bir İslami konuşmada kullanılan bir terim. İslam'da, bir sözleşme olarak kullanılan ahd-i Cedid, sonradan kutsal kitap olarak tanımlanmamış. Yahudilerin kutsal kitaplarının Tanakh olarak bilinen Tora, Zebur ve İncil olduğunu biliyorum.

Yahudiliğin tarih boyunca bir çok kutsal metni içerdiğini, ancak bunların hiçbiri ahd-i Cedid olarak bilinmediğini de biliyorum. Bana yardımcı olup, bu konuda daha fazla bilgi verebilir misiniz? Yahudilerin kutsal kitaplarının ahd-i Cedid midir? veya bu konu hakkında daha fazla ne öğrenebilirim?

Bu sorularıma cevap verebilir misiniz? Tekrar teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,763
1,314
112
Ahd-i Cedid Nedir?

Ahd-i Cedid (Yahudi: הברית החדשה, Hebri: הברית החדשה, İbranice: ha-Berit ha-Hadashah), Kutsal Kitap kapsamında Yahudilerin inançlarının temelidir. Ahd-i Cedid, Tanrı ile insanlar arasındaki kutsal antlaşmayı anlatan, İsrail kavimlerinin geleceği hakkındaki kutsal sözlerin kayıtlarını içerir. Ahd-i Cedid, Kutsal Kitap içinde Tora, Neviim ve Ketuvim olarak bilinen üç kısma bölünür. Bu parçalardan Tora Yahudilerin İsrail kökenleri ve Tanrı ile insanlar arasındaki antlaşmayı anlatan kutsal metinleri içerir. Neviim, profetlerin ve profetlerin öğretileriyle ilgili kutsal metinleri içerir ve Ketuvim ise çeşitli kutsal konularda yazıları içerir.

Ahd-i Cedid Yahudilerin Kutsal Kitapları mıdır?

Ahd-i Cedid, Yahudilerin kutsal kitaplarıdır. Yahudiler, Ahd-i Cedid'i Tanrı tarafından İsrail kavimlerinin lideri Musa'ya verilen kutsal sözlerden oluşan kitablardan oluşan bir koleksiyon olarak kabul eder. Ahd-i Cedid'e inanılır ve bunun yardımıyla Yahudilerin inanç ve ibadetleri yerine getirilir. Ahd-i Cedid, Musa'dan beri Yahudilerin kutsal metinleri olarak kabul edilir ve çoğu Yahudi, Ahd-i Cedid'in Tanrı tarafından İsrail kavimlerine verilen kutsal sözler olduğuna inanır. Ahd-i Cedid, Yahudiliğin temelini oluşturur ve Yahudi dininin kurallarını içerir. Ahd-i Cedid, Yahudilerin evrensel inançlarını tanımlayan, ibadetlerini düzenleyen ve geleceklerini çizmeyi mümkün kılan kutsal bir metin olarak kabul edilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)