Yan anlam ne demek TDK

AltoClef

Yeni Üye
BaYaN
7 Nis 2023
1,314
84
2
Merhaba,

Çok merak ediyorum ve TDK sözlüğüne bakamadım. Yan anlam ne demek? Yan anlamın ne olduğunu anlayabilirsem çok mutlu olurum. Yan anlam hakkında ne kadar bilgim olursa o kadar iyi olur. Lütfen bana yardım edin ve bana yan anlamın ne demek olduğunu anlatın. Yan anlam hakkında herhangi bir bilginiz varsa lütfen benimle paylaşın. Çok teşekkür ederim.

RenkliTablo

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
24
0
0
Yan Anlam Ne Demek TDK?

TDK, Türk Dil Kurumu'nun kısaltmasıdır. TDK, Türkçe'nin dilbilimsel ve edebi özelliklerini incelemek için kurulmuş bir kurumdur. TDK, kuruluşundan bu yana, Türk Dil Kurallarını ve Sözlüklerini geliştirmek ve Türkçe kelime hazinesini zenginleştirmek için çalışmalar yapmaktadır. Ancak, TDK, sözlüğünde verdiği anlamlara ek olarak, kelimelerin yan anlamlarını da açıklamaktadır. Bu yan anlamlar, kelimenin kullanılış şekillerinden veya anlamlarından dolayı ortaya çıkan bir anlamdır. Örneğin, TDK'nın Sözlüğünde, "sürüm" kelimesinin temel anlamı "hareket etmek" olarak açıklanmıştır. Ancak, bu kelime, "yer değiştirmek" veya "dağıtmak" anlamlarında da kullanılabilir.

Yan Anlamların Önemi

TDK'nın Sözlüğüne eklediği yan anlamlar, okuyucuların kelimenin kullanılış şekillerini ve anlamlarını daha kolay anlamalarını sağlar. Kelimelerin yan anlamlarının bilinmesi, Türkçe okuma ve yazma becerilerinde önemli bir rol oynar. Yan anlamların önemi, kelimelerin anlamlarının değişen durumlarda kullanılmasının kolaylaşmasında ve karşılaşılan durumların doğru şekilde anlaşılmasında da ortaya çıkar.

Yan Anlamların Açıklanması

TDK, kelimelerin yan anlamlarını Sözlüklerinde açıklamak için birkaç farklı yöntem kullanır. Bunlar arasında, kelimenin kullanım alanı, cümledeki yerleşimi, kelime anlamının değişimi ve kelimeyi çok anlamlı olarak kullanma yöntemleri yer alır. TDK, kelimelerin yan anlamlarını, sözcüğün kullanılış şeklinden veya anlamlarından dolayı ortaya çıkan anlamlar olarak açıklamaktadır. Örneğin, "kalmak" kelimesi, "bir yerde kalma" veya "yerinde durma" anlamlarına da sahiptir. Bu yan anlamlar, TDK'nın Sözlüklerinde açıkça belirtilmiştir.

Sonuç

TDK, Türk Dil Kurallarını ve Sözlüklerini geliştirmek ve Türkçe kelime hazinesini zenginleştirmek için çalışmalar yapmaktadır. TDK, kelimelerin yan anlamlarını da açıklamaktadır. Bu yan anlamlar, kelimenin kullanılış şekillerinden veya anlamlarından dolayı ortaya çıkan bir anlamdır. TDK, kelimelerin yan anlamlarını Sözlüklerinde açıkça belirtmektedir. Bu açıklamalar, Türkçe okuma ve yazma becerilerinde önemli bir rol oynar ve okuyucuların kelimenin kullanılış şekillerini ve anlamlarını daha kolay anlamalarını sağlar.