Yanı sıra nasıl yazılır TDK

SokakFeneri

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,299
115
2
Merhaba! Yanı sıra nasıl yazılır TDK? sorusunu merak ediyorum. Yaygın kelime kullanımını anlamak ve kendimi geliştirmek için bu konuda bilgi sahibi olmak istiyorum. İngilizceye benzer bir şekilde “along with” gibi bir ifade kullanılıyor mu? Veya başka bir şekilde mi ifade edilir? Ayrıca, TDK tarafından yayınlanan dil kurallarının nasıl uygulanacağını da öğrenmek istiyorum. Bu konuda size yardımcı olabilir misiniz? Lütfen TDK’nın nasıl yazılacağı hakkında kısa bir rehber paylaşırsanız çok memnun olurum. Teşekkür ederim.

DenizYankısı

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
28
0
0
Yanı Sıra Nasıl Yazılır?

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından onaylanan yazım kurallarına göre, Türkçe'de yanı sıra yazımının doğru şekilde yapılması çok önemlidir. Yanı sıra, özellikle gazete, dergi ve akademik yayınlar için kullanılan ana yazım kurallarına uyulmalıdır.

Yanı sıra, Türkçe de en yaygın kullanılan yazım kurallarından biridir. Bir cümlede daha önceki cümleyle aynı anlamı taşıyan iki kelime arasında kullanılır. Yanı sıra, cümleyi açıklığa kavuşturmak için kullanılır ve bu yüzden genellikle iki kelimenin arasına virgül konur.

Örneğin, "Benim görevim, okumak ve çalışmaktır" cümlesinde, "okumak" ve "çalışmak" arasında yanı sıra yazım kurallarına göre virgül konur. Böylelikle cümleye açıklık kazandırılır.

Kullanım Durumları

Yanı sıra, cümle içinde bağlaç olarak kullanılabilir. "Ben çalışıyorum, yanı sıra okuyorum" cümlesinde, "okuyorum" ile "çalışıyorum" arasında yanı sıra bağlaç olarak kullanılmıştır.

Yanı sıra, cümlede iki kelimenin arasına kullanılır, ancak bu kelimeler arasında çok yakın anlamlar olmalıdır. Örneğin, "Ben gittim, yanı sıra geldim" cümlesinde, "gittim" ile "geldim" arasında yanı sıra kullanılamaz, çünkü bu kelimeler arasında anlam açısından çok farklı anlamlar bulunmaktadır.

Doğru Yazımın Önemi

Türkçe'de doğru yazımın önemi büyüktür. Yanı sıra yazımının doğru şekilde yapılması, okuyucunun anlaşılmasını kolaylaştıran önemli bir yazım kuralıdır.

Türk Dil Kurumu tarafından onaylanan yazım kurallarına göre, yanı sıra yazımının doğru şekilde yapılması çok önemlidir. Yanı sıra, özellikle gazete, dergi ve akademik yayınlar için kullanılan ana yazım kurallarına uyulmalıdır.

Anahtar Kelimeler: yanı sıra, TDK, yazım kuralları, doğru yazım, yazım kurallarına uymak.