Yapay Sinir Ağları Epoch nedir

UykuluDunya

Yeni Üye
BaYaN
7 Nis 2023
1,285
119
0
Merhaba,

Yapay sinir ağlarını öğrenme süreci hakkında kafa karıştıran bir konu olan Epoch nedir? hakkında konuşmak istiyorum. Yapay sinir ağlarının öğrenme süreci, tek bir öğrenme adımı olan bir epochdan oluşur. Bir epoch, öğrenme verilerinin yapay sinir ağına aynı zamanda verilmesidir. Her epochda, öğrenme verileri tarafından belirlenen optimizasyon algoritmaları kullanılarak ağın ağırlıkları güncellenir. Öğrenme süreci, bir epochdan sonraki epocha devam ederken ağın ağırlıkları güncellenir ve öğrenme sonuçlarının iyileştirilmesi sağlanır.

Yapay sinir ağlarının öğrenme süreci hakkındaki daha detaylı bilgiyi öğrenmek için, Epoch nedir? konusunda daha fazlasını öğrenmek istiyorum. Yapay sinir ağlarının öğrenme sürecindeki epochların nereden geldiği, ne zaman ve ne şekilde kullanıldığı ve hangi yöntemlerin en iyi sonuçları verdiği gibi konular hakkında bilgiler edinmek istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,307
1,247
112
Yapay Sinir Ağları Epoch Nedir?

Yapay sinir ağları, kullanıcının girdi verilerini işleyerek çıktılar elde etmeyi amaçlayan bilgisayar sistemleridir. Bu sistemler arasından en çok kullanılanı olarak epoch adı verilen bir terim vardır. Bu terim, her bir öğrenme adımını temsil eder.

Epoch, her bir öğrenme adımının bir veya daha fazla girdi örneği kullanılarak yapıldığı anlamına gelir. Girdi örnekleri, modelin öğrenme sürecinde önceden belirlenen bir sayıda etki alanını veya özellikleri analiz etmesini sağlar. Bu süreç tek bir epoch, çoklu epoch veya uzun epoch olarak adlandırılır.

Tek Bir Epoch Nedir?

Tek bir epoch, bir öğrenme adımının tek bir girdi örneği kullanılarak tamamlanması anlamına gelir. Bu öğrenme süreci, çok kısa sürede tamamlanır ve belirli bir özelliğin öğrenilmesi için kullanılır. Tek bir epoch, modelin optimal bir şekilde öğrenmesi için yeterli değildir.

Çoklu Epoch Nedir?

Çoklu epoch, bir öğrenme adımının birden fazla girdi örneği kullanılarak tamamlanması anlamına gelir. Çoklu epoch, örnekleme sıklığının arttırılması ile daha kaliteli sonuçlar elde etmeyi mümkün kılar. Çoklu epoch, modelin daha kompleks özellikleri öğrenmesi için kullanılır.

Uzun Epoch Nedir?

Uzun epoch, bir öğrenme adımının daha fazla girdi örneği kullanılarak tamamlanması anlamına gelir. Uzun epoch, veri kümesinin büyük olması durumunda kullanılır. Bu durumda, girdi örnekleri modelin önceden tanımlanmış bir sayıda noktayı incelemek için kullanılır.

Epoch, Yapay Sinir Ağlarında öğrenme sürecinin temel unsurlarından biridir. Her bir öğrenme adımı, tek bir epoch, çoklu epoch veya uzun epoch olarak yapılır. Bu öğrenme adımları, modelin çoklu özelliklerinin analiz edilmesi ve optimal bir şekilde öğrenilmesini sağlar.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)