Yapay zeka alt alanları nelerdir

learnedkiller

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,281
115
2
Merhaba,

Yapay Zeka hakkında bilgi edinmek istiyorum. Yapay zeka alt alanlarında neler olduğunu öğrenmek istiyorum. Yapay zeka hakkında araştırma yaptım ve çok fazla bilgi üzerine konuşmak istiyorum.

Örneğin, makine öğrenmesi, veri madenciliği, doğal dil işleme, arama teknolojisi, görüntü işleme, robotik, yakınsama bilim ve benzeri konuların hepsi yapay zeka alt alanlarından bazıları olarak sınıflandırılabilir.

Benim için bilgi konusunda yardımcı olabilecek herkese çok teşekkür ederim. Yapay zeka hakkında ne bildiğinizi, ne olduğunu ve ne alanlarda kullanıldığını öğrenmek istiyorum. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

• Like
Reactions: PeriRüzgar

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Yapay Zeka Alt Alanları:

Yapay zeka (AI), insanların çözemediği ve çözmek için uzun süre harcadığı karmaşık problemleri çözmeyi amaçlayan bir bilim dalıdır. AI, özellikle hayatımızın her alanını etkilemekte olan önemli bir teknolojidir. AI, çok geniş bir alanı kapsar ve bu nedenle, alt alanlarını daha iyi anlamamıza yardımcı olmak için sınıflandırılmıştır. Bu alt alanlar AI'ın kullanım alanları, uygulama alanları ve teknikleridir. Bu makalede, AI'ın alt alanları hakkında kısa bir genel bakış sunulacaktır.

AI Kullanım Alanları:

AI, pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Örneğin, tıbbın birçok alanında AI kullanılmaktadır. AI, hastalık tespiti ve tedavi seçeneklerini belirlemek için kullanılmaktadır. AI aynı zamanda özellikle finans ve bankacılık alanlarında da kullanılmaktadır. AI, alım satım, risk yönetimi ve portföy yönetimi gibi çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. AI aynı zamanda hava trafiği ve iletişim alanında da kullanılmaktadır.

Uygulama Alanları:

AI, pek çok farklı uygulama alanında da kullanılmaktadır. Örneğin, AI, özellikle robotikte, robotların algılayıcılarını, hareketlerini ve görevlerini kontrol etmek için kullanılmaktadır. AI aynı zamanda insanlar tarafından yönetilen sistemlerin özelleştirilmesi ve denetlenmesi için de kullanılmaktadır. AI aynı zamanda çoğu otomasyon sistemi için de kullanılmaktadır.

Teknikler:

AI, belirli teknikleri ve algoritmaları kullanarak çalışır. Örneğin, AI temel olarak karar verme, öğrenme, problem çözme ve sınıflandırma gibi algoritmaları kullanır. AI aynı zamanda çoğu kez veri derinliği, doğal dil işleme ve makine görü gibi teknikleri de kullanarak çalışır. AI aynı zamanda çoğu kez yapay sinir ağlarını kullanarak çalışır.

Sonuç:

Yapay zeka, insanların çözemediği karmaşık problemleri çözmek için tasarlanmış bir teknolojidir. AI, çok geniş bir alanı kapsar ve bu nedenle, alt alanlarını daha iyi anlamamıza yardımcı olmak için sınıflandırılmıştır. AI, pek çok farklı alanda kullanılmaktadır, bu alanlar arasında tıp, finans, bankacılık, robotik, otomasyon, veri derinliği, doğal dil işleme ve makine görü gibi alanlar vardır. AI, belirli algoritmalar ve teknikleri kullanarak çalışır, bu algoritmalar arasında karar verme, öğrenme, problem çözme ve sınıflandırma gibi algoritmalar yer almaktadır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)