Yapım eki ve çekim eki arasındaki fark nedir

JovenopheSophi

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,290
112
0
Antalya
Merhaba,

Yapım eki ve çekim eki arasındaki fark nedir? sorusunu sormak istiyorum. Almanca çalışıyorum ve bu konuda biraz kafam karışık. Yapım eki ve çekim eki arasındaki fark hakkında yardım almak istiyorum.

Almanca gramer kurallarının kullanımı hakkında çok bilgim yok. Yapım eki ve çekim eki arasındaki fark hakkında bilgi sahibi olanların bu konuda yardım etmesini istiyorum. Yapım eki ve çekim eki arasındaki fark hakkında çok fazla bilgi sahibi olmak istiyorum, çünkü Almanca öğrenimi için çok önemli.

Yapım eki ve çekim eki arasındaki fark nedir? sorunun cevabını öğrenmek için konuya dair yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkür ederim.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,356
1,247
112
Yapım Ekleri ve Çekim Ekleri Arasındaki Fark

Yapım ekleri ve çekim ekleri arasındaki temel fark, onların bir sözcükten ne yaptıklarıdır. Yapım ekleri sözcüğü değiştirirken, çekim ekleri sözcüğü değiştirmez. Ayrıca, her ikisi de İngilizce dilinde kullanılan sözcüklerin anlamını değiştirmek için kullanılır.

Yapım Ekleri Nedir?

Yapım ekleri, bir sözcükten kök sözcük oluşturmak için kullanılan eklerdir. Yapım ekleri, sözcüklerin anlamlarını değiştirmek için kullanılır ve çoğunlukla sözcüklerin türetilmesine yardımcı olurlar. İngilizce dilinde, yapım ekleri genellikle "prefixes" veya “suffixes” olarak adlandırılır. Örneğin, "happy" sözcüğüne "un-" eki eklenince ("unhappy"), anlam değişir.

Çekim Ekleri Nedir?

Çekim ekleri, sözcüklerin anlamını değiştirmek için kullanılan eklerdir. Çekim ekleri, İngilizce dilinde kelimelerin çekim hallerini ifade etmek için kullanılır. Çekim ekleri, kelimelerin zaman, kişi veya sayı gibi çekimlerini ifade etmek için kullanılır. Örneğin, "run" sözcüğünün çekim eki olan "s" eki eklenince ("runs"), anlam değişir.

Yapım Ekleri ve Çekim Ekleri Farkı Özeti

Yapım ekleri ve çekim ekleri arasındaki temel fark, onların bir sözcükten ne yaptıklarıdır. Yapım ekleri sözcüğü değiştirirken, çekim ekleri sözcüğü değiştirmez. Yapım ekleri, sözcüklerin anlamlarını değiştirmek için kullanılırken, çekim ekleri sözcüklerin çekim hallerini ifade etmek için kullanılır.