Yapım eki ve çekim eki arasındaki fark nedir

Abide

Tanınmış Üye
BaYaN
28 Kas 2020
1,308
108
62
Merhaba arkadaşlar,

Türkçede bazı kelimelerin sonunda yer alan eklerden bahsediyorum. Yapım eki ve çekim eki arasındaki farkı anlamak istiyorum. Yapım eki ve çekim eki neyi ifade ediyor? Hangi kelimelerde kullanılıyor? Bu iki ekin farkı nedir?

Yapım eki ve çekim eki arasındaki fark konusunda bana yardımcı olabilir misiniz? Konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlarımın görüşleri benim için çok değerli. Lütfen bu konu hakkında destek ve yardımınızı esirgemeyin.

Konu hakkındaki görüşlerinizi çok merak ediyorum. Çok teşekkür ederim.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,830
1,247
112
Yapım Eklerinin Tanımı

Yapım eki, bir sözcüğün anlamını belirlemek için eklenen küçük bir sözcük ya da sözcük grubudur. Yapım eki, bir sözcüğün bir özelliğini ya da niteliğini belirlemek için kullanılır. Yapım eki, sözcükler arasında bir bağlantı oluşturur. Örneğin, “büyük” ve “top” sözcükleri bir araya geldiğinde, “büyük top” ifadesi oluşturulur; “büyük” sözcüğü “top” sözcüğünün özelliğini belirlemek için kullanılır.

Çekim Eklerinin Tanımı

Çekim ekleri, sözcüklerin çekimlerini belirlemek için eklenen küçük bir sözcük ya da sözcük grubudur. Çekim eki, sözcüklerin çoğul, tekil veya çoğul olma durumlarını belirlemek için kullanılır. Bir sözcük ya da cümledeki sözcüklerin çekimlerinin ne olacağını anlamak için çekim eki kullanılır. Örneğin, “kitab” sözcüğünün çoğulu “kitaplar” olarak belirlenir.

Yapım Ekleri ve Çekim Ekleri Arasındaki Fark

Ana fark, yapım ekleri ile çekim ekleri arasındaki amaçtır. Yapım ekleri, sözcüklerin anlamlarını belirlemek için kullanılırken, çekim ekleri sözcüklerin çekimlerini belirlemek için kullanılır. Diğer fark, çekim eklerinin sözcüklerin sonuna eklenirken, yapım ekleri sözcüklerin ortasına ya da sonuna eklenir. Yapım ekleri, sözcüklerin sonuna eklenirken, çoğul halini belirlemek için çekim ekleri sözcüklerin sonuna eklenir. Örneğin, “kitap” sözcüğünün çoğul halinin “kitaplar” olmasını sağlamak için “lar” çekim eki sözcüğün sonuna eklenir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)