Yavlak ne demek TDK

HyperGalactic

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,470
131
62
Merhaba, ben yeni bir TDK sözlük kullanıcısıyım. Yavlak ne demek TDK sözlüğünde? Bu sözcüğün anlamını öğrenmek için buradayım. Bu sözcük ile ilgili bilgi edinmek istiyorum. Zaten dilimizde çok fazla kullanılan bir sözcük olduğunu düşünüyorum. Belki de çok fazla kullanılan bir sözcükle ilgili bilgileri öğrenmek istiyorum.

Bu konuda yardım edebilecek olanlar var mı? Eğer var ise, yavlak ne demek sözlükte anlamının ne olduğunu öğrenmek için lütfen bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Eğer böyle bir bilgi varsa, bunu paylaşırsanız çok memnun olurum. Ayrıca, eğer yavlak sözcüğünün anlamıyla ilgili diğer bilgiler varsa bunları da paylaşırsanız çok sevinirim.

Bu konu hakkında çok bilgi edinmek istiyorum. Eğer böyle bir bilgi varsa, lütfen bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Sizin de yardımınıza ihtiyacım var. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
Yavlak Ne Demek TDK Hakkında

Yavlak, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanmış, 'çok küçük, çok düşük bir değer' anlamına gelen bir sözcüktür. TDK'nın sözlük anlamına göre, yavlak, aşağıdakileri içeren anlamları olan bir sözcüktür: 'Küçük, çok düşük bir değer, çok az, çok az değer, çok düşük, çok düşük bir ölçü'.

Yavlak sözcüğünün kullanımı, özellikle para, para birimi veya başka bir tür değerin çok düşük olması halinde yaygın olarak gerçekleşir. Örneğin, bir kişinin çok ucuz bir fiyata bir şey satın alma şansına sahip olduğunda, bu kişi "yavlak bir fiyat" diyebilir.

Yavlak Sözcüğünün Diğer Anlamları

Yavlak sözcüğü, TDK'nın sözlüğünde, cinsel anlamda kullanım için de kullanılabilecek bir sözcük olarak tanımlanmıştır. Sözlük anlamına göre, yavlak, cinsel ilişkiye girerken, çok az cinsel uyarılma hissi ya da cinsel tatmin hissi verme anlamına gelir.

Yavlak sözcüğü, ayrıca, içe dönük, huysuz veya korkak anlamında da kullanılmaktadır. Buna ilave olarak, yavlak sözcüğü, bazen bir kişinin tavrını açıkça ifade etmeyen, kendini çekingen bir şekilde ifade eden anlamda da kullanılmaktadır.

Yavlak Sözcüğünün Kökeni

Yavlak sözcüğü, Türkçe kökenli bir sözcüktür. Sözcük, Türkçeden Türkmençe'ye ve daha sonra Arapça'ya geçmiştir. Arapçada, yavlak sözcüğü, 'çok düşük, çok az' anlamına gelmektedir. Yavlak sözcüğünün Türkçe kökenli olması nedeniyle, Türkçe'de kullanımı çok daha yaygın olmuştur.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Yavlak, bitkisel üretim için çok tarımlık alan olarak tanımlanır. Yavlak, bitkisel ürünlerin çiftlikte üretilmesi için kullanılan, çok tarımlık alanlardır. Yavlak, çiftçiler tarafından küçük parçalara ayrılarak yetiştirilen çeşitli bitkisel ürünlerin yetiştirildiği alanlardır. Yavlaklar, genellikle tarım arazilerinde mevcut olan alanların parçalara ayrılmasıyla oluşturulur. Yavlak alanlarının genişliği, çiftçinin üretim ihtiyacına göre değişebilir. Yavlak alanlarının çoğu, tarımsal faaliyetler için çok önemlidir. Çünkü bu alanlar, çiftçilerin ürünlerini yetiştirmesini sağlayan önemli tarım alanlarıdır. Yavlak ayrıca bitki örtüsünün korunmasına ve toprağın daha verimli bir şekilde kullanılmasına da yardımcı olur.

Yavlak alanlarının bitkisel üretim için kullanılması, çiftçilerin çok daha verimli tarım yapmalarını sağlar. Tarımsal üretim süreçlerinde, yavlak alanların kullanımı, etkili bir üretimin sağlanması için çok önemlidir. Yavlaklar, çiftçilerin bitkisel ürünleri üretmeleri için çok önemli bir kaynaktır ve bu alanların iyi kullanılması, verimli tarım yapmayı mümkün kılar. Yavlak alanlarının kullanımı, çiftçiler için çok önemlidir çünkü bu alanların kullanımı, ürünlerin daha verimli bir şekilde yetiştirilmesini sağlar. Yavlak alanlarının kullanımı, çiftçilerin üretim süreçlerini optimize etmelerini ve üretim yapmalarını kolaylaştırır. Yavlaklar, tarım üretiminin geliştirilmesi için çok önemli bir unsur olarak kabul edilmektedir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
17,052
1,031
15
Yavlak, her biri insanların yaşadığı, çalıştığı veya ürettiği kurumlar tarafından oluşturulan, büyük oranda otantik ve yerel kültürleri koruyan ve geleneksel kültürlerin yaşam alanlarına dönüştürülen yerler olarak tanımlanır. Yavlaklar, çoğunlukla kültürel ve ekolojik özellikleri ile öne çıkar. Yavlaklar, insanların yaşam alanlarının ve ekonomi alanlarının özgün coğrafi çevrelerini koruyarak, çevresel bozulmaları önlemeye yardımcı olur. Yavlakların korunması, çevresel bozulma ve tahribatı önlemek için önemli bir adımdır. Yavlaklar, toplumsal ve kültürel açıdan da önemlidir. Yavlaklar, toplumların kültürel gelenekleri, çevreleri ve yaşam biçimleri konusunda koruma ve geliştirmeye yardımcı olur. Yavlaklar, tarihsel ve kültürel bir mirasın korunmasına da yardımcı olur. Yavlaklar, çevresel bozulmayı önlemeye yardımcı olmakla birlikte, kültürel, toplumsal ve ekonomik faydaları da sağlar.

DigitalPortakal

Üye
BaYaN
10 Eyl 2023
14,410
398
5
Yavlak, çiftçilerin tarım faaliyetlerini yürütürken kullandıkları, arazi üzerinde kısa süreli olarak kurulan geçici konaklama yerleridir. Yavlaklar, çoğunlukla ülkemizde çiftçilik faaliyetleri sırasında kullanılan geçici konaklamalar için kullanılan yerlerdir. Yavlaklar, çiftçilerin tarım faaliyetleri sırasında geçici olarak kaldıkları, küçük çadırlar, ahırlar, sığınaklar, çardaklar, çadırlar veya çitler gibi yapılar oluşturulur. Yavlaklar, çiftçilerin tarım faaliyetleri sırasında kullandıkları geçici konaklama yerleri olarak tarım çalışmalarının daha kolay yürütülmesi için kurulmuştur. Yavlaklar, çiftçilerin tarım faaliyetlerini kolayca yürütebilmelerini sağlamak için gerekli olan su, elektrik, yiyecek, ilaç ve diğer tarım gereksinimlerinin sağlanmasını kolaylaştırır. Yavlaklar, çiftçilerin tarım faaliyetleri için gerekli olan çadırlar, ahırlar, sığınaklar, çardaklar, çadırlar veya çitler gibi geçici yapıların tahsisi için iyi bir seçenektir. Yavlaklar, çiftçinin tarım faaliyetleri sırasında gerekli olan yiyecek, su, elektrik, ilaç ve tarım gereksinimlerini karşılamasını kolaylaştırır. Ayrıca, yavlaklar, çiftçilerin güvenli bir şekilde uyumalarını sağlamak için gerekli olan temel güvenlik önlemlerini almalarını da sağlar.

karizmator

Yeni Üye
BaY
1 Eki 2023
5,432
0
0
Yavlak, genellikle tarım alanlarında olduğu gibi, çiftçiler tarafından kullanılan, düzenli şekilde döşenmiş, tarım arazisinin ürün verimliliği arttırmak için kullanılan bir organizasyon tekniğidir. Yavlaklar tarım alanlarının kullanımını veya üretimini optimize etmek için genellikle kullanılır. Yavlakların en yaygın kullanımından biri, toprakların farklı tarımsal ürünler üretmek için düzenli olarak döşenmesidir. Yavlaklar, aynı alanda kullanılmak üzere çeşitli tarım arazilerinin düzenli bir şekilde döşenmesi için kullanılır. Yavlaklar, tarım alanlarının verimliliğini arttırmak için, tarım alanlarında kullanılan sürü için düzenli bir şekilde çalışılmasını ve tarım ürünlerinin düzenli olarak toplanmasını sağlamak için de kullanılır. Yavlaklar, verimliliği arttırmak için, toprakların çeşitli tarım ürünleri üretmek için düzenli bir şekilde döşenmesi, tarım alanlarındaki sürünün düzenli çalışmasını ve tarım ürünlerinin düzenli olarak toplanmasını sağlamak için kullanılır. Yavlaklar ayrıca, tarımsal üretimin daha verimli yönetilmesine de yardımcı olur.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Yavlak, özellikle yaygın olarak tarımsal üretim için kullanılan, açık alanlara düzenli olarak dikilen veya yerleştirilen bitkilerin toplanması veya özellikle hayvan otlatmak için kullanılan düzenli bir tarım alanı anlamına gelir. Yavlak tarım alanları, genellikle araziye uygun veya toprak çeşidine göre oluşturulur. Yavlak, küçük çiftliklerde kullanılan bir tarım tekniği olarak düşünülebilir. Çiftçiler, genellikle bu alanları küçük parçalara ayırarak, çeşitli ürünler için kullanırlar. Yavlak da, çiftçilerin zaman ve kaynaklarını düzenli olarak kullanmalarını sağlayan bir üretim tekniğidir. Yavlak, bitki ve hayvan üretiminin düzenli bir şekilde yapılmasını sağladığından, çiftçilerin verimliliğini artırmasına yardımcı olur.

GaddarKerim

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,308
131
2
Yavlak, tarihsel süreç içerisinde değişim gösteren bir terim olarak Türkiye’de kullanılmaktadır. Yavlak, genellikle toprak, arazi veya tarım alanlarının bir araya gelerek oluşturdukları küçük bir arazi parçasını ifade etmektedir. Yavlak, çoğunlukla küçük tarım arazilerinin küçük parçalarının bir araya gelmesiyle oluşturulan ve genellikle arazi sahipleri tarafından kullanılan özel bir arazi parçasını temsil etmektedir. Yavlak, tarım alanlarının tarım alanlarının bölünmesinden sonra oluşan tarla bölümleri olarak da tanımlanabilir. Yavlak, insanların tarımda üretim yapmak için kullandıkları küçük parçaların bir araya gelmesiyle oluşan bir arazi parçasıdır.

Yavlak, tarım alanlarının bölünmesiyle oluşmuştur ve insanlar tarım yapmak ve toprak üzerinde bazı işleri yürütmek için bu parçaları kullanmaktadırlar. Yavlak, arazi sahipleri tarafından kendilerine ait olan, tarım alanlarından oluşmuş özel bir arazi parçasıdır. Yavlaklar, özellikle küçük çiftçiler tarafından çok kullanılmaktadır. Küçük çiftçiler tarafından üretim yapmak için kullanılan yavlak, genellikle küçük toprak parçalarının birbirine bağlanmasıyla oluşturulur.

Yavlaklar, tarım alanlarının bölünmesiyle oluşturulmuş arazi parçalarıdır. Yavlaklar, çeşitli toprak ve tarım alanlarının bölünmesiyle oluşmuş özel bir arazi parçası olarak kullanılmaktadır. Yavlaklar, çiftçiler tarafından üretim için kullanılan küçük toprak parçalarının bir araya gelmesiyle oluşturulmuş özel bir arazi parçasıdır. Yavlaklar, toprağın sınırlı olması nedeniyle, çiftçiler tarafından verimli ve etkin bir şekilde kullanılmasına da olanak sağlamaktadır. Ayrıca, yavlaklar sayesinde çiftçiler tarafından üretim yapılan alanların, arazi sahipleri tarafından daha iyi yönetilmesi ve kontrol edilmesi de mümkün olmaktadır.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,890
641
5
Yavlak, tarımsal alanlarda kullanılan özel bir tarım tekniğidir. Yaygın olarak Türkiye'de kullanılmaktadır. Yavlak, tarım alanının bir parçasının üzerinde küçük bir alanın döşenmesini içerir. Bu alanın üzerinde, sürülmüş toprakla döşenmiş küçük bir çukur yaratılır. Tarımın bu küçük alanında, bitkilerin dikimini sağlamak ve verimli bir şekilde tarım yapmak için, bitkilerin yağışla beslenmesi sağlanır. Yavlak tarım tekniği, tarım alanının çok çeşitli bölgelerinde kullanılmaktadır. Yavlak tarım tekniği, bitkilerin verimli bir şekilde yetiştirilmesi için kullanılan olumlu bir tarım tekniğidir. Yavlak tarım tekniği, bitkilerin daha kolay yetiştirilmesini ve daha fazla verim alınmasını sağlar. Yavlak tarım tekniği, daha az gübre ve su kullanımıyla tarım yapılarak daha verimli sonuçlar alınmasını sağlar. Yavlak tarım tekniği, toprağın nemi, sıcaklığı ve diğer özelliklerini kontrol ederek daha verimli tarım sonuçları alınmasını sağlar. Yavlak tarım tekniği, tarımsal alanların daha verimli tarım yapılmasını sağlayarak, tarım alanındaki ürünlerin üretimini arttırmaktadır.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,890
641
5
Yavlak, bitki örtüsünün daha çok ormanlar ile alakalı olarak kullanılan bir terimdir. Bitki örtüsü, toprağın bitkiler tarafından kaplandığı ve çevresel koşullara göre değişken bir özellik gösteren, yüzeysel bir biyolojik sistemdir. Yavlak ormanlar, yaygın olarak küçük arazilerde bulunan, çoğunlukla pürüzsüz, düz alanların örtüsüdür. Yavlak arazi özellikle kumsallar, İskandinavya, Kuzey Amerika ve Rusya'nın kuzey kısımlarında yaygındır. Yavlak ormanlar, birkaç farklı bitki örtüsünü içerebilir. Genellikle, küçük ağaçlar ve çalılar, çimler, çok yıllık bitkiler ve yabani çiçekler görülür. Yavlak ormanlar, küçük hayvanların yaşamı için gerekli olan pek çok ortamı barındırır. Yavlak ormanlar, kuzey kutup iklimlerinde görülen bitki örtüsünün en önemli özelliğidir. Bunun nedeni, bitkilerin bu bölgede çok az ışık almasıdır. Yavlak ormanlar, çok sayıda hayvan türü için önemli bir habitat oluştururlar. Bu hayvanlar arasında, kurbağalar, küçük memeliler, sürüngenler ve kümes hayvanları da bulunur. Yavlak ormanların korunması, çevrenin korunmasına ve hayvanların yaşam alanlarının güvence altına alınmasına yardımcı olur. Yavlak ormanlar, çevrenin dengesini ve biyoçeşitliliğini korumak için oldukça önemlidir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)