Yeğen kime denir TDK

Efsunlu35

Tanınmış Üye
BaYaN
3 Nis 2023
1,292
102
47
Merhaba,

Yeni bir arama motoruna kayıt oldum ve arama konusunda yardıma ihtiyacım var. TDK'de, "yeğen" kime denir? Bu konuda bilgisi olan ya da cevabı tahmin edebilen birileri varsa, lütfen yardım edin. Çok önemli bir konu olduğu için çok fazla zaman kaybetme istemiyorum.

Türk Dil Kurumu'nun, "yeğen" konusundaki sözlükteki tanımını öğrendim. Ancak, bu sözlük bana ne kadar doğru olduğunu söylemiyor, bu nedenle konu hakkında bilgisi olan ya da tahminleri olan biriyle konuşmak istiyorum.

Herhangi bir kaynaktan veya bireysel bilgi üzerinden bu konuda yardım edebilecek biri varsa, lütfen bana cevabını bildirin.

Çok teşekkür ederim.

MeltemDalgası

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
23
1
0
Yeğen Kime Denir TDK?

Yeğen kime denir TDK hakkında konuşmaya başlamadan önce, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) Tanımından bahsetmek gerekir. TDK, Türk Dil Kurumu olarak kısaltılmaktadır ve Türkiye'de resmi dilde kullanılan dilin çeşitli kurallarını belirlemek için kurulmuştur. TDK, Türkçe'nin yazım kuralları, kelime haznesi, sözdizimleri ve dil kullanımı hakkında önemli kararlar almakla sorumludur.

Yeğen Kime Denir?

TDK tarafından, Türkçede "yeğen" kelimesinin karşılığı olarak "damat" kelimesi kullanılmaktadır. Yeğen, akrabalık bağıyla ya da evlilik yoluyla bir kişinin eşinin ya da karısının kardeşi olan kişiye verilen isimdir. Bu, bir kişinin düğününde katılan kimseye verilen isimdir.

Yeğen Kavramı Ne Zaman Kullanılır?

Yeğen kavramı, kişinin eşinin ya da karısının kardeşiyle evlenmesi durumunda kullanılır. Yeğen, eşinin kardeşi olan kişiye verilen isimdir. Düğünlerde, yeğen, eşin kardeşi olan kişiye düğünlerde verilen özel bir isimdir. Bu isim, evlilik yoluyla bağlanan iki aile arasındaki ilişkiyi göstermek için kullanılır.

Sonuç

Türk Dil Kurumu tarafından, Türk dilinde "yeğen" kelimesinin karşılığı olarak "damat" kelimesi kullanılmaktadır. Yeğen, akrabalık bağıyla ya da evlilik yoluyla bir kişinin eşinin ya da karısının kardeşi olan kişiye verilen isimdir. Düğünlerde, yeğen, eşin kardeşi olan kişiye verilen bir isimdir ve bu, evlilik yoluyla bağlanan iki aile arasındaki ilişkiyi göstermek için kullanılır.