Yeter sebep ilkesi nedir örnek

AsiKral

Üye
BaY
8 Nis 2023
1,282
118
7
Merhaba! Son zamanlarda yeter sebep ilkesi hakkında çok şey duymaktayım. Ne olduğunu ve nasıl uygulandığını öğrenmek istiyorum. Örneklerle bunun hakkında ne kadar çok şey öğrenebileceğim konusunda yardım almak istiyorum. Bir örnek vererek, nasıl uygulandığını daha iyi anlayabilir miyim? Lütfen bana yardımcı olun.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,828
1,256
112
Yeter Sebep İlkesi Nedir Örnek

Yeter sebep ilkesi, hukukta verilen kararlarda, yargıcın veya hakimin yapmış olduğu kararın gerekçesinin yeterli olması gerektiğini ifade eden bir kuraldır. İlke, yargıçların ve hakimlerin, konu üzerinde karar verirken, genel hukukun kurallarına veya olayların gerçeklerine dayanmalarının gerektiğini belirtir. Yeter sebep ilkesi, yargıcın veya hakimin verdiği kararın doğru ve adil olmasını güvence altına almak için önemlidir.

Yeter Sebep İlkesinin Amacı

Yeter sebep ilkesinin temel amacı, yargıçların ve hakimlerin, hukuk dışı kararlar vermekten kaçınmalarını sağlamaktır. Bu ilke, her yargıcın ve hakimin, özellikle olayların gerçeklerini doğru ve adil bir şekilde değerlendirmesini sağlamaya yardımcı olur. Yargıç veya hakimin verdiği kararların, genel hukuk veya olayların gerçekleriyle uyumlu olması gerekir. Bu nedenle, yargıç veya hakimin karar verirken, özellikle olayların gerçeklerini dikkatlice değerlendirmesi gerekir.

Yeter Sebep İlkesinin Uygulanması

Yeter sebep ilkesinin uygulanması, özellikle verilen kararların adil olmasını güvence altına almak için önemlidir. Yargıcın veya hakimin verdiği kararlar, genel hukuk veya olayların gerçekleriyle uyumlu olmalıdır. Bu nedenle, yargıç veya hakimin karar verirken, özellikle olayların gerçeklerini dikkatlice değerlendirmesi gerekir. Yeter sebep ilkesi uygulanırken, her olayın özel durumu göz önünde bulundurulmalıdır.

Yeter Sebep İlkesine Örnek

Bir örnek verecek olursak, bir hakimin, suçluyu suçsuzluk kararı vermesi durumunda, kararının gerekçesinin, davadaki belgelerin ve kanıtların yeterli olmadığını göstermesi gerektiği söylenebilir. Hakimin, suçluyu suçsuzluk kararı vermesi durumunda, olayın gerçeklerine dayalı olarak, gerekçesinin yeterli olması gerekir. Aksi takdirde, hakimin verdiği kararın, genel hukuk veya olayların gerçekleriyle uyumlu olmaması söz konusu olacaktır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)