Yoğurtçuya nasıl yazılır TDK

Gecko

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,414
147
62
Merhaba,
Yoğurtçuya nasıl yazılır TDK? hakkında bilgi almak istiyorum. Yoğurtçu kelimesinin TDK'de nasıl yazılacağını öğrenmek istiyorum. Lütfen bu konuda bana yardımcı olup, kelimenin TDK'deki kullanımı hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu konuda deneyimli olan arkadaşlarımın yardımlarını bekliyorum.

GökyüzüYolcusu

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
30
0
0
Yoğurtçuya Nasıl Yazılır - TDK

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından yayımlanan sözlüklerde yoğurtçu kelimesi, 'yoğurt üreten, paketleyen ve satan kişi veya işletme' anlamıyla tanımlanmıştır. Yoğurtçu sözcüğü, Türk Dil Kurumu tarafından yayımlanan sözlüklerde yoğurtçu kelimesinin kullanımına ilişkin kuralların belirtildiği bir kavramdır. Yoğurtçu kelimesi, çoğul hali olarak yoğurtçular ya da yoğurtçulu işletmeler olarak kullanılmaktadır.

Yoğurtçu Nasıl Yazılır?

Yoğurtçu kelimesi, Türk Dil Kurumu tarafından yayımlanan sözlüklerde yoğurtçu olarak yazılır. Yoğurtçu, çoğul hali olarak yoğurtçular ya da yoğurtçulu işletmeler olarak kullanılır. Yoğurtçu kelimesinin çoğulu olarak yoğurtçullar ya da yoğurtçullar olarak kullanılmasına rağmen, Türk Dil Kurumu tarafından yayımlanan sözlüklerde bu kullanımın uygun olmadığı belirtilmektedir.

Yoğurtçu Kullanımında Diğer Konular

Yoğurtçu kelimesi, Türk Dil Kurumu tarafından yayımlanan sözlüklerde yoğurt üreten, paketleyen ve satan kişi veya işletme olarak tanımlanmıştır. Yoğurtçu kelimesi, işin yoğurtla ilgili olan insanları tanımlamak için kullanılmaktadır. Yoğurtçu kelimesi, diğer sözcüklerden sonra kullanıldığında, yoğurt üreten, paketleyen ve satan kişi veya işletme anlamında kullanılır. Örneğin, “Yoğurtçu işletmesi” cümlesinde, sözcük yoğurtçu, yoğurt üreten, paketleyen ve satan kişi veya işletme anlamında kullanılmıştır.

Yoğurtçu kelimesi, özne ya da nesne olarak kullanılır. Örneğin, “Yoğurtçu işletmesi ödüllü bir işletmedir” cümlesinde, sözcük yoğurtçu, özne olarak kullanılmıştır. Aynı şekilde, “Yoğurtçu işletmesinin ürünleri çok iyi kalitededir” cümlesinde de, sözcük yoğurtçu, nesne olarak kullanılmıştır.

Yoğurtçu Kavramına Göre Yazım Kuralları

Yoğurtçu kelimesi, Türk Dil Kurumu tarafından yayımlanan sözlüklerde yoğurtçu olarak yazılmalıdır. Yoğurtçu kelimesinin çoğul hali olarak yoğurtçular ya da yoğurtçulu işletmeler olarak kullanılmasının dışında, yoğurtçullar ya da yoğurtçullar olarak kullanılmasına izin verilmemektedir.

Yoğurtçu kelimesi, diğer sözcüklerden sonra kullanıldığında, yoğurt üreten, paketleyen ve satan kişi veya işletme anlamında kullanılır. Özne ya da nesne olarak kullanılabilir. Yoğurtçu kelimesi, tez yazımında, makalelerde, özellikle de akademik yazılarda, çok sık kullanılan bir sözcüktür.