Yordamak kelimesinin anlamı nedir

BeyinHucreleri

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,278
98
47
Merhaba herkese,

Yordamak kelimesinin anlamını öğrenmek istiyorum. Bu kelimeyi nerede ve nasıl kullanacağımı merak ediyorum. Birinci kişi ağzından, yordamak kelimesinin ne anlama geldiğini ve nasıl kullanılabileceğini öğrenmek için sizlerden yardım istiyorum. Lütfen yardımınızı esirgemeyin.

Yordamak kelime olarak, "göstermek, öğretmek, önermek, yardım etmek, öğüt vermek, önlem almak" anlamlarına gelmektedir. Bunun dışında, sözlük anlamı olarak "yardım etmek; desteklemek; korunmak; öğüt vermek; önlem almak" anlamlarına da sahip olan yordamak kelimesi, çoğunlukla belli bir durumu çözmek için yöntemler önermek anlamında kullanılmaktadır. Örneğin, "Olayların çözülmesi için ona yardım etmeyi yordamak istiyorum." cümlesinde yordamak kelimesi kullanılmıştır.

Bu kelimenin diğer anlamlarını ve kullanım örneklerini öğrenmek istiyorum. Sizlerden bu konuda yardım istiyorum. Lütfen yardımınızı esirgemeyin.

Teşekkürler.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,166
1,247
112
Yordamak Kelimesinin Anlamı Nedir?

Yordamak kelimesi, Türkçe lehçelerinde farklı anlamlar ifade edebilen bir kelimedir. Bu kelime, özellikle düşünme, konuşma ve yazma için kullanılan Türkçe lehçelerinde, başkalarına yardım etme, desteklemek, sevk ve idare etmek gibi farklı anlamlara sahiptir. Yordamak kelimesi, İngilizce'de yardım etme, desteklemek gibi anlamlara sahiptir.

Yordamak Kelimesinin Tarihçesi

Yordamak kelimesi, Türkçe'ye Türkçe olmayan dillerden geçmiştir. Bu kelime, Orta Çağ Türkçesinden, Orta Çağ Arapçasından ve Orta Çağ Farsçasından alınmıştır. Orta Çağ Türkçesinde yordamak kelimesinin anlamı, desteklemek, yardım etmek veya sevk ve idare etmek anlamına geliyordu. Orta Çağ Arapçasında yordamak kelimesinin anlamı, desteklemek, yardım etmek, başkalarına tavsiye vermek veya önermek anlamına geliyordu. Orta Çağ Farsçasındaki yordamak kelimesinin anlamı, yardım etmek veya desteklemek anlamına geliyordu.

Yordamak Kelimesinin Farklı Lehçelerde Kullanımı

Yordamak kelimesi, Türkçe lehçelerinin yanı sıra, Arnavutça, Boşnakça ve Bulgarca gibi diğer Balkan dillerinde de kullanılmaktadır. Arnavutça ve Boşnakça'da, bu kelimenin anlamı, desteklemek, yardım etmek veya önermek anlamına gelmektedir. Bulgarca'da, kelimenin anlamı, desteklemek, yardım etmek veya yönlendirmek anlamına gelmektedir.

Yordamak Kelimesinin Kullanımı

Yordamak kelimesi, Türkçe lehçelerinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kelime, aynı zamanda konuşma, yazma ve düşünme için de kullanılmaktadır. Örneğin, "Onu oraya götürüp yordamak istedim" cümlesinde, yordamak kelimesi, yardım etme, desteklemek veya sevk ve idare etme anlamına gelmektedir.

Sonuç

Yordamak kelimesinin anlamı, Türkçe lehçelerinde desteklemek, yardım etmek, sevk ve idare etmek veya başkalarına tavsiye vermek veya önermek anlamına gelmektedir. Yordamak kelimesi, Türkçe lehçelerinin yanı sıra, diğer Balkan lehçelerinde de kullanılmaktadır. Bu kelime, konuşma, yazma ve düşünme için de kullanılmaktadır.

Anahtar Kelimeler: Yordamak, Desteklemek, Yardım Etmek, Tavsiye Vermek, Önermek.

• Love
Reactions: Ayfer

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)