Yozgat Sürmelisi hikayesi nedir

AspiriN

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,448
110
62
Merhaba, Yozgat Sürmelisi hikayesini merak ediyorum. Bu hikayenin ne hakkında olduğunu ve nereden öğrenebileceğimi öğrenmek istiyorum.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,493
1,159
112
Yozgat Sürmelisi Hikayesi Nedir?

Yozgat Sürmelisi, Türkiye'nin kuzeydoğusunda bulunan Yozgat ilinin kırsal kesiminde yaşayanların hikayesi olarak bilinir. Hikaye, eski Türk halk hikayelerinin geleneksel anlatım biçimlerinden biridir. Hikayenin kökeni, 16. yüzyılda, Türk tarihçi Evliya Çelebi tarafından kaydedilen tarihi olaylarla ilişkilidir.

Yozgat Sürmelisi, köyün halkının çocuklarının, köyün kahramanı olan Sürmeli ile ilgili olarak köyün çocuklarının söylediği hikayelerden oluşur. Hikaye, köyün kahramanı olan Sürmeli'nin bir çoban olarak köyün çocuklarını koruyup, köyün kötülüklerden kurtarıp köyün kahramanı olduğunu anlatmaktadır.

Yozgat Sürmelisi Hikayesinin Özeti

Yozgat Sürmelisi, 16. yüzyılda Türk tarihçi Evliya Çelebi tarafından kaydedilen tarihi olayların arka planıyla ilişkilidir. Hikaye, Türkiye'nin kuzeydoğusunda bulunan Yozgat ilinde yaşayan köyün halkının çocuklarının söylediği hikayelerden oluşmaktadır.

Hikaye, köyün kahramanı olan Sürmeli'nin köyün çocuklarını koruyup köyü kötülüklerden kurtarıp köyün kahramanı olduğunu anlatmaktadır. Hikayenin sonunda, Sürmeli köyün tüm kötülüklerinden kurtulmuş ve köy halkının kahramanı olarak kutlanmıştır.

Yozgat Sürmelisi Hikayesinin Anlamı

Yozgat Sürmelisi hikayesi, köyün kahramanı olan Sürmeli'nin insanlığın kötülüklerden kurtulması için gösterdiği özverili çabayı anlatmaktadır. Hikayenin anlamı, insanların kötülüklerden kurtulmak için bir araya gelerek mücadele etmeyi ve kötüleri yeneceğine inanmayı öğretmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)