Yüksek gönüllü ne demek

BebekYuzlu

Tanınmış Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,309
109
62
Ankara
Merhaba,

Yüksek gönüllülüğün ne anlama geldiğini merak ediyorum. Herhangi bir görev ya da sorumluluk üstlenmek konusunda kendini adamış, özveride bulunmuş ve isteyerek hareket eden biri olarak kendimi tanımlayabileceğimi düşünüyorum. Gönüllü olmak, bir görev almak için karşılıksız olarak zaman ayırmak anlamına geliyor mu? Ne tür avantajlarının olduğunu, gönüllülük yapmanın ne gibi yararları olduğunu ve süreçte nelere dikkat etmem gerektiğini öğrenmek istiyorum. Bunun için, gönüllü olmakla ilgili tecrübeleri olan ve bu konuda görüşlerini paylaşmak isteyenlerden yardım istiyorum.

Teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,422
1,315
112
Yüksek Gönüllü Ne Demek?

Yüksek gönüllülük, kişinin kendi istekleri dışında bir başkasının çıkarlarını ön planda tutma durumudur. Yüksek gönüllü insanlar, kendi isteklerini geriye alıp, başkalarının çıkarlarını her şeyin üzerinde tutarlar. Yüksek gönüllü insanlar, başkalarının ihtiyaçlarını düşünen, yönelik bir ruh haliyle hareket ederler. Bu durum, gelecekte kazanılan karşılığın olmayacağını bilseler de, kişinin kendini başkalarına ait hissettiği zamanlarda ortaya çıkar.

Yüksek Gönüllülüğün Faydaları

Yüksek gönüllülük, kişiler arası ilişkilerin daha güçlü olmasını sağlamak için önemli bir unsur olabilir. Yüksek gönüllü insanlar, başkalarının ihtiyaçlarına öncelik vererek, birbirlerinin değerini anlayarak, daha derin bir anlayışla bağlantı kurarlar. Ayrıca, yüksek gönüllü insanlar, başkalarıyla destekleşmeyi önemseyerek, iyiliğin topluma yayılmasını sağlarlar.

Yüksek Gönüllülüğün Dezavantajları

Yüksek gönüllü insanlar, kendi çıkarlarını ön planda tutmadıkları için, zaman zaman bazı olumsuz sonuçlara maruz kalabilirler. Kişinin kendini çok fedakar olmaya zorladığı durumlarda, kendini çok yorgun hissedebilir veya başkalarının çıkarlarını kendi çıkarlarından önce tutmak zorunda kalabilir. Ayrıca, yüksek gönüllü insanların, başkalarının çıkarlarını ön planda tutmaları, kendilerini kötü duruma düşürmek gibi sonuçlara da yol açabilir.

Sonuç

Yüksek gönüllülük, kişiler arası ilişkileri olumlu yönde etkileyebilir ve topluma faydalı olabilir. Ancak, kişi, kendi çıkarlarını göz ardı etmeyi çok fazla abartmamalıdır. Yüksek gönüllü insanlar, başkalarının ihtiyaçlarını öncelikli olarak düşünürken, kendi çıkarlarını da göz önünde tutmalıdır.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Yüksek gönüllülük, bir kişinin özgür iradesiyle ve kendi arzusuyla, başkalarının yararı için kendi zamanını, çabasını veya mal varlığını bağışlamayı kastediyor. Yüksek gönüllülük, çok farklı formları olabilir. Bir kişi, özellikle çevresindeki insanlara yardım etmek için zaman harcayabilir veya başka birinden yardım isteyen başka bir kişiye yardım edebilir. Bir kişi de bağışlar veya bağış kampanyalarına katılabilir. Yüksek gönüllülük, çevremizdeki insanların iyiliği için kendimizi adayarak, özgürce ve kendi isteğimizle yardım etmek anlamına gelir.

GulumseDunya

Üye
BaYaN
18 Tem 2023
3,471
469
5
Yüksek gönüllülük, toplumda yardım etme ve gönüllülük yapma için kendi özgür iradenizle gösterdiğiniz sınırsız bir istek veya arzudur. Kısaca, başkasının ihtiyaçlarını önce kendi özgür iradenizle dikkate alıp çözmek için kendi arzunuzu feda etmek, gönüllülük olarak adlandırılır. Gönüllü olarak görev yapmak çeşitli formlar alabilir ve çok farklı alanlarda hissedilen ihtiyacı karşılayabilir. Gönüllü olmak, sosyal sorunları çözmek için güçlü bir araçtır ve çok farklı kurumsal ve kişisel seçenekleri içerir. Gönüllü olmak, belirli bir sosyal veya kültürel amaca hizmet etmek veya doğa güzelliğini korumak için çalışmak anlamına da gelebilir. Gönüllülük, toplumda yardım etme ve gönüllülük yapma arzusuyla işbirliği içinde çalışmak, aynı zamanda kişisel gelişim ve sosyal sorumluluk duygusuyla da gelişebilir. Yüksek gönüllülük, başkalarının ihtiyaçlarını önce kendi özgür iradenizle dikkate alıp çözmeye istekli olarak kendi arzunuzu feda etmeyi ifade eder. Bu arzunun bütün kapsamından, başkasının ihtiyaçlarını karşılamak, kendinizi herhangi bir sosyal veya kültürel amaca hizmet için kullanmak ya da doğa güzelliğini korumak için çalışmak gibi çok farklı şekillerde hissedilebilir. Gönüllü olmak, kişisel gelişim ve sosyal sorumluluk duygusuyla gelişebilir.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Yüksek gönüllülük, kişinin kendi çıkarlarından önce diğer insanların ve toplumun çıkarlarını düşünmesi, özverili olarak çalışması ve yardım etmesi anlamına gelir. Bu, çoğu zaman çok büyük fedakarlıklar gerektirir ve kişinin kendi çıkarlarını ön plana çıkarmadan, başkalarının çıkarlarını koruma ve öne çıkarma sorumluluğunu üstlenmesi gerekir. Yüksek gönüllülük, kişinin kendi çıkarlarını ön plana çıkarmadan, başka insanların ve toplumun çıkarlarını düşünerek hareket etmesinin önemini vurgulamaktadır. Yüksek gönüllülük, kişinin kendi çıkarlarını ön plana çıkarmaktan çok, başkalarının çıkarlarını düşünerek hareket etmesi, yardım etmesi ve özverili çalışması gerektiğini gösterir. Yüksek gönüllülük, özellikle toplumda daha iyi bir yaşam ve daha iyi bir gelecek için önemli bir sorumluluk olarak görülür.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Yüksek gönüllü, bir kişinin topluma karşı sorumluluklarını üstlenerek, toplumsal yardım için cömertliği ve karşılıksız bağışlarını göstermesi olarak tanımlanır. Yüksek gönüllü kişiler, armağan verme, bağış yapma, zaman ve kaynak sağlama gibi çeşitli şekillerde toplumsal yardımı teşvik eder. Yüksek gönüllüler, özellikle çocuklar, yaşlılar, hastalar ve sosyal yardım alanlar için yardım etmeyi amaç edinir. Yüksek gönüllü kişiler, gerektiğinde para, zaman veya başka kaynaklar sağlamak için çaba gösterir ve toplumun daha iyi bir yer haline gelmesi için çalışır. Yüksek gönüllü kişiler, toplumda birçok konuda pozitif bir değişiklik yaratmak için çaba gösterir. Yüksek gönüllülük, gönüllülerin toplumdaki en az gelişmiş kesimlerin yaşam kalitesini arttırmak amacıyla gösterdikleri özverili çabalardır.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Yüksek gönüllü, insanların veya kurumların, bedelsiz bir şekilde zaman, emek veya para yardımı gibi bir kaynak sağlamak için gönüllülük yapmaları anlamına gelir. Yüksek gönüllülük, özellikle yardım ve destek amacıyla yürütülen çalışmalar için ortak bir yaklaşım olarak görülür. Genellikle, insanların aynı amaç için bir araya gelmesiyle oluşan bir topluluk tarafından gerçekleştirilir. Yüksek gönüllüler, özellikle sosyal yardım ve kalkınma amaçları için fayda sağlar. Bu, çoğunlukla toplumun gereksinimlerini karşılamak ve sosyal iyileştirme için fon sağlamak için yapılır. Yüksek gönüllülük, insanların çevre ve kültürel değerlerini paylaşmasına ve korumasına yardımcı olur.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Yüksek gönüllülük, insanların karşılıksız ve isteksiz olarak özveride bulundukları bir eylemdir. Bir kişinin yüksek gönüllü olması, çevresindeki insanların ve sosyal medyanın gücünü kullanarak özveri göstermesini gerektirir. Yüksek gönüllülük, kişinin özveri gösterdiği konuya veya insana bağlı olarak, kişinin kazanılmış değerlerini ve zamanını kullanarak herhangi bir ödül almaksızın çalışması olarak tanımlanabilir.

Yüksek gönüllülük, birçok farklı alanda insanların özveride bulunabilecekleri bir çok farklı şekilde olabilir. Örneğin, bir kişi bir öğrenciyi eğitmek, bir hastaların tedavisine yardımcı olmak, bir köyde yaşayan kimselere yardımcı olmak, bir yerel organizasyona bağış yapmak, bir çevre koruma projesine destek olmak veya bir sosyal adalet kampanyasına katılmak gibi. Yüksek gönüllülük, kişinin çevresindeki insanlara veya sosyal medyaya katılımını arttırarak, sosyal fayda sağlayan bir durum olarak da kabul edilir.

Yüksek gönüllülük, insanların çevrelerine ve topluma katkıda bulunmak ve özveri göstermek için kendilerini adamalarını gerektirir. Yüksek gönüllülük, insanların çevresindeki insanların veya sosyal medyanın gücünü kullanarak karşılıksız olarak özveri göstermesi ve topluma katkıda bulunması anlamına gelir. Yüksek gönüllülük, insanların kendi zamanlarını, bilgilerini veya başka bir şeyi kullanarak, başkalarının yararına çalışmak için istekli olmalarını gerektirir.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Yüksek gönüllülük, gönüllülük kavramının daha ileri bir aşaması olup, çeşitli konularda çok daha fazla zaman ve emek harcama gerektirir. Yüksek gönüllülük, kişinin kendi kişisel zamanını feda etmesi ve çok daha fazla sorumluluk almasıyla sonuçlanır.

Bir kişinin yüksek gönüllülük yaptığını söylemek, o kişinin iyi niyetli olarak ve özverili olarak çalıştığını ifade eder. Yüksek gönüllü olarak çalışmanın birçok faydası vardır. Öncelikle, kendini geliştirmek, özgüven kazanmak ve başarıya ulaşmanın yolu olarak görülür.

Bir kişi, yüksek gönüllü olarak çalışırken, çalışmaya karşı bir şekilde içsel motivasyon sağlayabilir. Örneğin, bir kişi, çok daha fazla zaman harcayan projeler gibi çalışmalara karşı daha fazla özen göstermeye ve sorumluluk almaya teşvik edilebilir.

Gönüllü olmak, kişinin kendisini karşılaştığı topluluk için daha değerli hale getirmesini sağlayacaktır. Topluluklar, gönüllüleri ödüllendirerek, gönüllü faaliyetlerine teşvik etmek için çeşitli ödüller sunarak, gönüllüleri memnun etmeye çalışırlar.

Yüksek gönüllülük, kişinin kendini topluluk için daha değerli hale getirmesinin, kendini kendi içinde geliştirmesinin ve kendi başarılarını arttırmasının yoludur. Kişi, gönüllü olmakla, kendine güvenini arttırır ve başarıya ulaşmak için gerekli zeminleri oluşturur.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Yüksek gönüllü, çalışma alanında yüksek düzeyde motivasyon göstermek anlamına gelmektedir. Yüksek gönüllü çalışanlar, özellikle üst düzey pozisyonlarda özveriyle çalışmak isteyenlerdir. Yüksek gönüllü çalışanlar, özellikle önemli bir projenin tamamlanması veya çalışma alanında başarılı sonuçlar elde etmek için özverili çalışmaya özen gösterirler. Yüksek gönüllü çalışanlar, çalışma alanında özveriyle çalışıp, başarılı sonuçlar elde etmek için özel çaba sarf ederler. Yüksek gönüllü insanlar, başarılı olmak için her şeyi yapmaya hazırdırlar ve başarılı olmak için her zaman daha fazla çaba göstermek isterler. Yüksek gönüllü çalışanlar, özellikle çalışma alanında özverili çalışmak için daha çok çalışma alanı deneyimi kazanmak isteyenlerdir. Sonuç olarak, yüksek gönüllü insanlar, çalışma alanında daha çok çaba göstermek için özveriyle çalışmaya özendirilir.

tosunami

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
6,011
0
0
Yüksek gönüllü, özverili ve karşılıksız şekilde yapılan işleri ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Yüksek gönüllülük, topluma katkıda bulunmak, sevgi göstermek ve yardım etmek için topluluklar, bireyler ve örgütler arasındaki ilişkileri geliştirmek için kullanılan bir araçtır. Yüksek gönüllülük, özverili ve karşılıksız olarak yardım etme, öğrenme, öğretme ve çevresel faydalı sonuçları sağlama gibi faydaları sunar. Yüksek gönüllülük, toplumdaki insanlar arasında güven ve saygıyı artırır ve aynı zamanda iyileştirme, iletişim, destek ve katılımı kolaylaştırır. Yüksek gönüllülük, her yaştan insana uygun bir etkinliktir ve tüm toplum üyelerinin katılımını teşvik etmek için çok önemlidir.

Yaren

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
308
0
0
Yüksek gönüllülük, bir kişinin kendisine verilen sorumluluğu kabul etmesi ve bunu en iyi şekilde yerine getirmek için gereken süre ve çabayı göstermesidir. Yüksek gönüllülük, kişinin başkalarının ihtiyaçlarını düşünmesini ve bunları karşılamak için kendisine özel sorumluluklar almasını gerektirir. Yüksek gönüllülük, kişiye, karşılıklı bağlılık, paylaşım ve sevgi gibi önemli değerler kazandırabilir. Yüksek gönüllülük, kişinin başkalarına yardımcı olma yeteneğini geliştirmesini ve onlara daha iyi bir yaşam sağlamasını sağlar. Yüksek gönüllülük, kişinin yaşamının her alanına olumlu yönde etkiler ve ona özgüven kazandırır.

AltoClef

Yeni Üye
BaYaN
7 Nis 2023
1,314
84
2
Yüksek gönüllülük, gönüllülük kavramının bir çeşididir ve kişinin kendi isteğiyle seçtiği veya atanmış olan bir faaliyete katılması anlamına gelir. Yüksek gönüllülük, kişinin yüksek ölçüde motivasyonu olan ve kendini gerçekleştirme amacıyla yaptığı gönüllü faaliyetleri kapsar. Birçok durumda, yüksek gönüllülük özgürce seçilen veya atanan, çoğu zaman bir işletme, örgüt veya ticari kuruluş tarafından önerilen veya atanan bir görevdir.

Gönüllülük, kişinin kendi isteğiyle faaliyet göstermesi ve sosyal fayda sağlamasının ötesinde, kendisinin ve başkalarının sosyal veya mesleki gelişimi için bir araç olarak görülebilir. Gönüllülük, kişinin kendi sosyal veya profesyonel becerilerini geliştirmesine izin vererek, kişinin sosyal veya mesleki çevresini zenginleştirmesini sağlar. Yüksek gönüllülük, kişinin kendini ve sosyal çevresini geliştirmek ve kendi kültürünün küresel değerleri ile uyumlu olmak için çabalarının önemli bir parçasıdır.

Gönüllülük, çeşitli sektörlerde farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Örneğin, sosyal fayda projeleri, çevresel barınma, yeni teknolojiler, eğitim ve sağlık hizmetleri gibi alanlarda yüksek gönüllülük kullanılır. Yüksek gönüllülük, kişinin kendi kültürüne ve değerlerine duyarlı olmasını da sağlayarak, kişisel ve toplumsal değerlerin korunmasına da katkıda bulunur. Kişinin kendi sosyal veya profesyonel konumunu geliştirirken kültür ve değerleri de ön planda tutması, toplumda daha fazla adalet ve eşitlik sağlar.

Nergis

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
292
0
0
Yüksek gönüllülük, kişinin özverili bir şekilde kendini kamusal veya diğer insanlara hizmet etmeye adamış olmasını ifade eder. Yüksek gönüllülük, genellikle sosyal çalışma, yardım etme, sağlık hizmetleri, eğitim, çevre koruma gibi farklı alanlarda çalışmalar için özverili insanlar tarafından gerçekleştirilir. Yüksek gönüllülük, kendini adayacak kişinin kendisine ve topluma katkı sağlamak için çaba harcamasıdır. Kişinin kendisini feda etmek gibi bir durum yoktur. Aksine, kişi kendisine katkı sağlama ve topluma faydalı olma potansiyeline sahiptir. Yüksek gönüllülük, kişinin kendisini geliştirmesine, toplumla iletişim kurmasına ve kendine ve diğerlerine hizmet etmeye yardımcı olur. Yüksek gönüllülük, insanların özgürce birlikte yaşayabileceği bir toplum yaratmak için gereklidir.

Yaprak

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
276
0
0
Yüksek gönüllü, özveri ve cömertlik olarak tanımlanabilen kavramların birleşimidir. Yüksek gönüllü insanlar, karşılaştıkları her durumda, ilgili kişilerin ihtiyacı olan desteği verebilmek için kendi öz kaynaklarını seferber etmekte ve daha fazlasını yapmaktan çekinmemektedir. Yüksek gönüllü kişiler, gösterdikleri özveri ile çevrelerinde etki bırakanlardır. Bu kişiler, günlük hayatın ve iş hayatının gerektirdiği çoğu durumda, öz kaynaklarını kullanarak, kişisel zamanlarını veya mali kaynaklarını harcamadan, cömertlik göstermektedir. Yüksek gönüllü kişiler, çevrelerinde daha etkilidir çünkü diğerlerinden farklı olarak, kendi kaynaklarının büyük bir kısmını, çevresindeki diğer insanların ihtiyaçlarını karşılamak için harcamaktan çekinmezler.

Gönüllülük, insanlar arasındaki bağları güçlendirmek için önemli bir katalizördür. Yüksek gönüllü kişiler, çevrelerindeki insanların ruh halini yükseltebilir, başarılarını destekleyebilir ve onlara yardım edebilir. Ayrıca, yardım ettikleri kişiler için, onların öz güvenlerini ve bağımsızlıklarını arttırabilirler. Yüksek gönüllü kişiler, diğer insanların yaşamlarını etkilemek için, kendi çabalarını, zamanlarını ve kaynaklarını seferber edebilirler.

Gönüllülük, insanlar arasındaki ilişkileri güçlendirmek için önemli bir unsur olarak kabul edilmektedir. Yüksek gönüllü kişiler, diğerlerine yardım etmeyi önemserler ve öz kaynaklarını cömertçe harcarlar. Bu kişiler, ihtiyacı olan kişilerin yaşamlarının her alanında, özellikle sosyal, ekonomik ve sağlık alanlarında, iyileşmesine katkıda bulunmak için çaba gösterirler. Böylece, toplumun daha etkili bir şekilde işlev görmesini sağlarlar. Yüksek gönüllü kişiler, özgürce ve özveri ile, çevrelerindeki insanların yaşamlarını daha iyi hale getirmeyi amaçlar.

Idil

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
277
0
0
Yüksek gönüllülük, kişinin karşılaştığı durumlara veya diğer insanlara karşı ortaya koyduğu özverili tutumdur. Yüksek gönüllü kişi, başkalarının ihtiyaçlarını düşünür ve önceliklerini kendininden önce koyar. Yüksek gönüllü kişi, karşılaştığı zorluklar karşısında çekinmeden kendi sınırlarını aşarak özverili davranışlar sergiler. Bu özverili tutum, özürlü insanlar, hastalar ve sosyal yardım alanları gibi toplumsal yardım konularının çözülmesine katkı sağlar. Yüksek gönüllülük, insanların kendilerini değerli hissetmelerine yardımcı olur ve onlara başkalarına karşı olan sevgiyi ve saygıyı öğretir. Yüksek gönüllülük, insanlar arasındaki iletişimin gelişmesine, toplumsal işbirliğinin güçlenmesine ve başkalarına karşı dürüst ve paylaşımcı olmamıza yardımcı olur.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,422
1,315
112
Yüksek gönüllülük, kişinin başkalarının duygu ve ihtiyaçlarını öncelikli olarak düşünerek hareket etmesi ve karşılıklı ilişkiler kurmak için çaba harcamasıdır. Yüksek gönüllülük, bireyin diğerlerine saygı duymasını ve toplumun iyiliği için çalışmasını gerektirir. Yüksek gönüllülük, bireylerin diğer kişilere iyilik yapma ve yardım etme becerilerini geliştirmelerini sağlayan önemli bir özelliktir.

Yüksek gönüllülük, özellikle eğitim alanında çok önemlidir. Eğitimciler, öğrencilerin başka insanların ihtiyaçlarını düşünüp, onların iyiliği için çaba göstermelerini teşvik etmelidir. Eğitimciler, öğrencilere karşılıklı sevgi ve saygı kurmak için örnek davranışlar sergilemeli ve öğrencilerin yüksek gönüllülüğünün önemini vurgulamalıdır. Örneğin, eğitimciler öğrencilere insanların farklı kültürlerden olduğunu kabullenmeyi ve onları saygı ile karşılamayı öğretmelidir. Ayrıca, öğrencilere yardım etmeyi ve gönüllü hizmetlerde bulunmayı teşvik etmelidir.

Yüksek gönüllülük, öğrencilerin başkalarının duygularına saygı duymalarını ve tüm insanları eşit olarak görmelerini sağlar. Böylelikle, öğrenciler diğer insanlara yardım etmek, başkalarını özendirmek, arkadaşlık ve uyumlu ilişkiler kurmak ve diğer insanların haklarını koruma gibi güçlü sosyal beceriler kazanmalarına yardımcı olur. Yüksek gönüllülük, öğrencilerin karşılıklı saygı ve iyilik duygularını kazanmalarına yardımcı olur ve onların toplumda daha anlamlı bir birey olarak yaşamalarını sağlar.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,830
1,247
112
Yüksek gönüllülük, kişinin özverili ve fedakâr olması anlamına gelir. Bu, kişinin kendisini diğerlerinden üstün tutmaktan veya çıkarlarını korumaktan çok, diğer insanların veya toplumun iyiliğini gözetmek için davranmak anlamına gelir. Yüksek gönüllülük, bir insanın sevgi, nezaket ve cömertlik göstermesi, başkalarının ihtiyaçlarını öncelikli olarak karşılaması, sosyal sorumluluklarını yerine getirmesi veya kurallara uyma gibi özellikleri de içerir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:1)