Yürük aksak ne demek

BombaciMulayim

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,262
104
0
Merhaba,

Yürük aksak ne demek? sorusuna cevap arıyorum. İnternette arama yaptım ama bu konuya tam olarak açıklık getirecek bir cevap bulamadım. Sanırım bu durumu konuşmak için en iyi yer burası.

Bildiğim kadarıyla, Yürük Aksak, çeşitli kültürlerin müziklerinde kullanılan çok ritmik bir tür müziksel kalıptır. Buna göre, bir dizi ses veya melodi üzerine desenler oluşturmak için aralıklar kullanılır. Bu türde müzik, çoğunlukla Afrika ve Orta Doğu kültürleri arasında kullanılır.

Bu konuyla ilgili bilgim kısıtlı olmasına rağmen, merak ettiğim şu: Yürük Aksak'ın kökeni nereden geliyor? Bu türde müziğin tarihi kökleri nelerdir ve bu türün hakkında daha fazla bilgi edinebilir miyim?

Şimdiden teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,902
1,159
112
Yürük Aksak Ne Demek?

Yürük aksak, dans ve müzik gibi sanatların kendi aralarında çok sayıda alt türü bulunmaktadır. Yürük aksak, bu türlerden biridir ve Türk sanat müziği tarzları arasında öne çıkan bir şekilde yer alır. Yürük aksak, nefesli çalgıların ve sazın kullanılmasıyla oluşturulan ve çoğunlukla tempolu ve hareketli bir müzik tarzıdır. Yürük aksak, çoğunlukla küçük kasabalarda ve köylerde, özellikle de Kastamonu, Çankırı, Kayseri ve Giresun gibi bölgelerde gecenin geç saatlerinde oynanmaktadır.

Yürük Aksak'ın Nefesli Çalgıları

Yürük aksak, nefesli çalgıların kullanımıyla oluşturulan bir müzik tarzıdır. Bu nefesli çalgılar arasında; kaval, zurna, klarnet, sipsi, duduk, tulum, sipsi, davul ve ney bulunmaktadır. Nefesli çalgıların her biri, Yürük aksak'ın özgün ve hareketli ritimleri oluşturmak için kullanılmaktadır.

Yürük Aksak'ın Sazı

Yürük aksak, sazın kullanılmasıyla oluşturulan bir müzik tarzıdır. Sazlar arasında; bağlama, tar, tambur, kanun ve kopuz bulunmaktadır. Bu sazlar, Yürük aksak'ın özgün ve hareketli melodileri oluşturmak için kullanılmaktadır.

Yürük Aksak'ın Özellikleri

Yürük aksak, tempolu ve hareketli bir müzik tarzıdır. Bu tarzın vokal olmaksızın oynanmasıyla oluşturulan özgün ve hareketli melodi ve ritimleri vardır. Bu tarzda müzik, küçük kasabalarda ve köylerde gecenin geç saatlerinde oynanmaktadır. Bu türün yetenekli müzisyenler tarafından oynanması, Yürük aksak'ın hareketli ve özgün melodileri oluşturmasına yardımcı olmaktadır.

Anahtar Kelimeler: Yürük Aksak, Nefesli Çalgılar, Saz, Tempolu, Hareketli, Melodi, Ritim.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Yürük aksak, bir tür dans olarak tanımlanabilir. Yürük aksak, dans eden iki kişinin birbirleri arasında ritmik hareketler yaparak aralarındaki mesafeyi koruduğu bir dans türüdür. Yürük aksak, her iki dansçının aynı anda hareket etmesi gerektiği, zamanlamayı ve ritmi kullanarak birbirlerini takip etmesi gerektiği bir dans stilidir. Genellikle dansçılar arasında yakın temas düzenli olarak kullanılmaz, ancak dansçılar arasındaki mesafe genellikle sabit kalır. Yürük aksak, genellikle dans etmek isteyen iki kişinin karşılıklı olarak hareket etmesiyle oluşur, ancak aynı anda bir grup tarafından dans edilebilir. Yürük aksak, Türk müziğiyle en çok ilişkili olan dans türlerinden biridir.

• Like
Reactions: Meryem

GulumseDunya

Üye
BaYaN
18 Tem 2023
3,471
469
5
Yürük aksak, Türkçe’de “adım adım yürümek” anlamına gelen bir ifadedir ve geleneksel Türk müziklerinde kullanılan bir ritimdir. Yürük aksak ritmi, çoğunlukla 4/4 ölçüsünde çalınarak oluşturulur ve adımlarının uzunluklarının çokluğu ile karakterize edilir. Yürük aksak, genellikle kulakları doyurucu bir ritim oluşturmak için çeşitli kültürel etkileşimlerden yararlanır. Bu etkileşimler; dans, müzik, edebiyat, sanat ve siyaset gibi alanlarda ortaya çıkar.

Yürük aksak ritmi, davul, def, klarinet, bağlama, kabak kemane, ud, ney ve zurna gibi çeşitli Türk müzik enstrümanları ile çalınır. Ritim, yavaş ve düzenli adımlarla oynanır ve solistin müziğe katkıda bulunmasını sağlar. Bu ritim, genellikle topluluklar tarafından oynanır ve katılımcıların birlikte hareket etmesi ve bir araya gelmesi sağlanır.

Yürük aksak, Türk kültüründe çok eski zamanlardan beri var olan bir ritimdir ve hala çok popülerdir. Bu ritimin kültürel etkisi, Türk müziğine büyük bir katkı sağlamaktadır. Müzikseverler, yürük aksak ritmini dinlerken, Türkiye’nin kültürel zenginliğini hissedebilirler.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Yürük aksak, Türk müziğinde kullanılan bir ritim çeşididir. Bu ritim, müzik eserlerinin yavaş ve düzenli bir şekilde ilerleyişini sağlamak için çoğunlukla iki üçlü ritimler ve hafif zikzaklar ile oluşturulmuştur. Yürük aksak, çoğunlukla köy müziği veya dini müzik için kullanılır ve çoğu zaman uzun bir ritim olarak kullanılır. Bu ritim, Türk müziğinde daha sakin veya hafif bir ritmik arka plan oluşturmak için kullanılan çok sayıda ritim çeşidi arasında en çok kullanılanlarından biri olmuştur.

Coolbey

Üye
BaY
20 Ağu 2023
799
97
5
Yürük Aksak, kültürel bir terim olarak Türk müziğine ait bir ritim tekniği anlamına gelir. Bu ritim tekniği, çoğunlukla armonik ve melodik olarak söylenen ritmik birkaç dizelerden oluşan kısa bir tür müzik parçasıdır. Yürük Aksak mantıklı ve düzenli bir ritimle söylenir ve bu ritim, çoğu zaman müziğin düzenini ve hareketini ortaya koyar. Yürük Aksak, aynı zamanda, müzik parçasının daha canlı ve etkileyici hale gelmesini sağlayan önemli bir parçadır. Yürük Aksak, Türk müziğinin yanı sıra, Balkanlar'daki ve Orta Doğu'daki bazı müzik türlerinde de kullanılmaktadır.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Yürük aksak, özellikle Türk müziğinde kullanılan bir ritim yaklaşımıdır. Yürük aksak, çoğu zaman sahne performansında veya müzik kayıtlarında kullanılan düzenli bir ritimdir. Yürük aksak, dört sesli olarak adlandırılan klasik Türk müziğinin dört sesli akımlarını kullanır. Burada, her sesin kendi içinde düzenli bir ritimle çalınmasına rağmen, her iki ses arasında herhangi bir ritimsel eşleşme yoktur. Bu, müziğin daha çarpıcı ve daha zengin bir ritim deneyimini oluşturmak için özellikle kullanılır. Yürük aksak ritim yaklaşımı, çoğu zaman hafif bir tempo ile oynanır ve karıştırılır. Bu, her bir sesi kendi başına dinlenirken bile, müziğin daha çok ritimsel çeşitlilik ve zenginlik oluşturmasını sağlar.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Yürük aksak, bir tür yürüyüş stillerinden biri olarak tanımlanır. Yürük aksak, daha önce yürüyüş stilleri arasında kültürel bir kökeni olan ve Türkçe'de 'yürük aksak' olarak adlandırılan özellikleriyle tanımlanır. Yürük aksakta, vücut hareketleri daha yumuşak, ritmik ve daha yavaş hale getirilir. Yürük aksak, katılımcılar için daha sakin bir yürüyüş deneyimi sunar. Yürük aksak, çoğu zaman eşlik eden müzik ile gerçekleştirilebilir ve çoğu zaman grubun hareketleri arasındaki uyumu arttırmak için kullanılır. Yürük aksak, zihinsel, fiziksel ve ruhsal sağlık için iyi bir hareket seçeneği olarak görülür.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Yürük aksak, Türk müziğinde kullanılan bir ritim biçimidir. Sözcüklerin karşılığı, Türkçe'de "yavaş, çekik" anlamına gelen "yürük" ve "aksak" olarak geçmektedir. Yürük aksak, diğer türlerin aksine, orta Türk müzik armonisinde aksak olarak kullanılan duygusal bir ritme sahiptir.

Yürük aksak, daha çok üç sesli armonide kullanılan bir ritim biçimidir. Dört sesli armonide ise, kısa bir zaman aralığındaki üç sesin birbirinden kesintisiz bir şekilde devam edebilmesi için, çok kısa bir süre içinde uygun bir şekilde yayılması gerekir.

Yürük aksak ritimlerinin çoğunlukla dört sesli armonide kullanılmasının sebebi, ortaya çıkan plâk sesinin, müziğin içindeki uyumlu bir şekilde değişik tonlarda devam etmesidir. Bu durum, müziğin duygusal bir çizgiyi takip etmesini sağlar. Yürük aksak ritimlerinin kullanıldığı Türk müzik türleri arasında, söz ve tasavvuf musikileri, arifane müzikleri, türküler ve ilahi türleri sayılabilir.

Yürük aksak ritimler özellikle müziğin duygusal çizgisini takip etmesi ve ortaya çıkan sesin uyumlu bir şekilde devam etmesi açısından önemlidir. Bu ritimler, Türk müzik türlerinin ortaya çıkmasında ve gelişmesinde büyük bir rol oynamıştır.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Yürük aksak ya da daha da yaygın olarak Yürük Aksak Marşı olarak da bilinir, Türkiye kökenli bir yürüyüş ritimidir. Yürük aksak, genellikle yürüyüş veya dans etmek için kullanılan, kolay, hareketli ve kendine özgü bir ritimdir. Yürük aksak, çoğunlukla klarnet, zurna, davul ve def veya bağlama gibi Türkçe müzik enstrümanlarıyla çalınır. Yürük aksak, genellikle halk müziği veya orijinal olarak kompoze edilmiş müzik parçalarında kullanılır. Temposu, genellikle orta hızda olup, özgün ve kolay tanınır. Yürük aksak, genellikle bir akım olarak başlayıp, arasına kısa bir mola girip, tekrar başlayan bir şekilde çalınmaktadır. Aksak kavramı, Türkçe'de "düzensiz" anlamına gelir ve bu ritimde, söz konusu "düzensizlik" uyumlu davranışı ve hareketi yansıtır. Yürük aksak, Türkiye, Balkanlar ve Orta Doğu'da popüler olan ve özgün bir ritim olarak kabul edilen bir tür müziktir.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,902
1,159
112
Yürük aksak, İslami kültüre ait bir dans türü olarak tanımlanmaktadır. Bu dans, çoğunlukla İran, Irak, Türkiye ve kaynaklara göre Afganistan gibi Ortadoğu ülkelerinde yaygın olarak yapılmaktadır. Yürük aksak türünde dans, genellikle çiftlerin eşlerinden biri tarafından yürüyüş hareketleri ile başlar. Bu hareketler, klasik Müslüman müziğinin akıcı ritimlerini takip eder. Dans taşlarının katılımıyla, dansçıların hareketleri ritmik ve akışlı olarak artar. Yürük aksak, bazen çiftlerin arasında konuşmalarla desteklenen aşkın ve yakınlığın ifadesi olarak da kullanılabilir.

Gulsah

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
313
0
0
Yürük aksak, klasik Türk müziğinde kullanılan bir ritim çeşididir. Yürük aksak, dörtnala ritmiyle karşılaştırıldığında daha yavaş bir tempo sunar ve biraz daha uzun bir süreye yayılır. Yürük aksakta, dörtnala ritmiyle karşılaştırıldığında daha fazla özgürlük ve eklektiklik vardır. Yürük aksak, üçlü, beşli veya yedili çizgilerin kullanılmasıyla oluşturulabilir. Birçok klasik Türk müziği eserinde, yürük aksak ritmiyle oluşturulan tekrarlamalar görülür. Yürük aksak, çoğunlukla taksimler, karşılıklı solo ve çalışmalar, çok sesli kompozisyonlar ve dans müziklerinde kullanılır.

ruhumunizi

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,259
89
2
Yürük aksak, Türk halk müziğinde kullanılan bir çalışma biçimidir. Yürük aksak, Türk müziğinin özgün çalışma biçimlerinden biri olarak kabul edilir. Yürük aksak, beşli çalışmaların dörtlü çalışmalara kıyasla daha karmaşık bir biçimde yürütülmesi ile oluşur.

Yürük aksak, temel olarak, üçlü veya beşli ritimlerin çift telli sazlar üzerinde çalınmasıyla oluşturulur. Bu çalışma biçiminde, her tellinin bir ritim üzerinde kullanılması beklenir. Genellikle, bu ritimleri oluşturmak için iki telli sazlar kullanılır; ancak, üçlü veya beşli ritimlerin oluşturulması için dört telli sazlar da kullanılabilir.

Yürük aksak için özel olarak çalınan tellerin çalışma biçimine göre değişiklik gösterebilir. Tellerin ritmik olarak çalınması, çalınışın sırası ve aralıklarının değişmesi gibi unsurlar önemlidir. Bu çalışma biçiminin özelliği, ritimlerin ve aralıkların çalışma sırasında değişebilmesidir.

Yürük aksak, özellikle Türk halk müziğinde yoğun olarak kullanılmaktadır. Özellikle, Türk klasik müziği ve Kaşık Havası tarzındaki çalışmalarda kullanılmaktadır. Bu çalışma biçiminin kullanımı, saz konusunda ustalaşan kişiler tarafından zorluk çekilmeden çalınabilmektedir. Yürük aksak, Türk halk müziğinde kullanılan çok sayıda çalışma biçiminden biri olarak, Türk müziğinin özgün çalışma biçimleri arasında yer almaktadır.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,902
1,159
112
Yürük aksak, Türkçe kelimelerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir ifade olarak tanımlanır. Bu ifade, insanların karşı karşıya kaldıkları zorlu durumları ifade etmek için kullanılır. Yürük aksak, karşı karşıya kaldıkları zorlu durumlarda insanların yürümeye devam ederken, her adımda zorluklarla karşılaştıklarını anlatmak için kullanılır. Yürük aksak, sadece zorlu durumları ifade etmek için değil, aynı zamanda insanların sabır ve direnç gösterdikleri bir süreçten geçerek zorlukları aşmaya çalıştıklarını ifade etmek için de kullanılır.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,410
517
0
Yürük aksak, insanların söz, davranış ve hareketlerinde kendini belli eden, belli bir yürüme biçimi anlamına gelmektedir. Yürük aksak, özellikle Türk kültürünün etkisinde olan insanlar için kendini çok fazla göstermektedir. Yürük aksak, her insanın kendi kişisel tarzını yansıtmak için kullandığı bir özellik olarak algılanmaktadır.

Yürük aksak, kişinin yürürken daha sakin ve yavaş olmasını ifade etmektedir. Yürük aksak özellikle kent merkezlerinde daha çok görülmektedir çünkü insanların koşuşturması orada daha çok olmaktadır. Yürüme biçiminde bir kişinin sakinliği, onun hırs veya aceleci olduğunu göstermez. Yürük aksak bir kişinin daha sakin ve kontrollü bir şekilde hareket ettiğini gösterir.

Yürük aksak, kişinin yaşam tarzını da yansıtır. Özellikle Türk kültüründe, yürük aksak, kişinin dengeli, uyumlu ve düzenli bir yaşam tarzının bir sembolü olarak kabul edilmektedir. Yürük aksak, karşılaştığı kişiyi çevreleyen çevreyle uyumlu ve saygılı bir davranış sergilemek anlamına da gelmektedir.

Yürük aksak, insanların davranışlarının belli bir standartta ve düzen içinde olmasını sağlamak için kullanılan bir kural olarak da algılanabilir. Yürük aksak, insanların birbirleriyle iletişim kurarken, nezaket ve saygı içinde olmalarını sağlamak ve ortaya çıkan olumlu iletişim platformunu korumak için önemlidir.

Nihal

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
289
0
0
Yürük aksak, dans sanatının en eski türlerinden biri olarak kabul edilir. Birbirleri ile özel olarak bağlantılı, sırasıyla kısa ve uzun adımları içeren basit bir ritimde hareket eder. Genellikle, aksak ritimleri sözlerin veya armoninin müzikal sözleriyle birlikte söylenerek yürütülür. Yürük aksak, modern danslardan önce Türk tarihinde kullanılmıştır ve bugün de çok popüler bir dans türüdür. Yürük aksak, özellikle çoğu Kürt ve Türk köyünde yaygın olarak kullanılan geleneksel bir dans türüdür. Genellikle, eşlik eden müzik aletleri tarafından yürütülen yürük aksak, köylerin ortak kültürel katılımının en önemli parçalarından biridir. Yürük aksak, zaman, kısa adımlar ve uzun adımlar arasındaki dengeye dayanır. Kısa adımlar, uzun adımların karşısında ritmik bir ezgiyi oluşturur. Yürük aksakta, hareketler sırasıyla sözler veya armoniye uygun olarak yürütülür. Yürük aksak, özgürlük ve hareketlilik için kullanılan, eğlenceli ve coşkulu bir dans türüdür.

Sevim

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
307
0
0
Yürük aksak, Türk folklorunda özellikle yürüklerin en çok kullandıkları ve çalışmalarına özgü bir ritimdir. Bu ritim, çoğu zaman kısa ve akılda kolay kalıcı olacak şekilde tekrarlanan bir melodi üzerine kurulmuştur. Yürük aksak, genellikle sazların ritmik olarak kullanımı ve çalışmalarının akışını belirler. Bir yürük aksak ritmi, çoğu zaman iki veya üç perdelik bir aksak/rumba öbeği biçiminde ifade edilir. Bu ritimler, çoğu zaman çok sert ve hızlı bir tempoda çalınır.

Yürük aksak, genellikle kültürel olarak önemli olan ve Türk folklorunda önemli bir rol oynayan topluluklar tarafından çoğu zaman sözlü olarak aktarılan ezgiler üzerine oluşturulmuştur. Bu topluluklar, genellikle yürükler, çingene veya köylülerden oluşmaktadır. Yürük aksak ritimleri, çoğu zaman köylülerin kültürel hayatının bir parçası olarak kullanılır.

Yürük aksak ritimleri, Türk kültüründe farklı ve özgün bir tarzı oluşturur. Bu ritimler, çoğu zaman modern müzik tarzları ile karıştırılmıştır, ancak asıl ritim ile müzik arasında önemli bir fark vardır. Bu fark, yürük aksak ritimlerinin çok daha hızlı tempo ve akılda kalıcı melodiler üzerine kurulmasından kaynaklanmaktadır.

Yürük aksak, çoğu zaman zorlu ve sıkıcı bir ritim olarak görülür, ancak çok sayıda müziksever tarafından sevilerek çalınır ve çalışmalarının bir parçası olarak kullanılır. Bu ritimler, modern müzik gösterilerinde de kullanılabilir ve çoğu zaman çok büyük bir beğeniyle karşılanır.

Yaren

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
308
0
0
Yürük aksak, Türk halk müziği tarzında olan bir ritim şeklidir. Yürük aksak sözcükleri, Türkçe'deki "yürük" ve "aksak" sözcüklerinin birleşiminden türemiştir. Yürük, Türkçe'de sakin ve hızlı bir hareket anlamına gelen bir sözcüktür. Aksak ise, üçüncü kalıpla aralıklı olarak kullanılan bir ritim şekli olarak tanımlanır. Yürük aksak ritmi, çoğunlukla Türk halk müziği olarak bilinen müziğin temel öğesi olarak kullanılmaktadır.

Yürük aksak ritmi, üç kalıplı bir ritim oluşturmak için kullanılan bir ritim şeklidir. Bu, üç kalıplı seslerin üç üçlü grup olarak tekrarlanması anlamına gelir. Ritim, yürüme veya yürük olarak bilinen kalıpların düzenli olarak tekrarlanmasıyla oluşturulur. Yürüme kalıbı, genellikle üç parçaya, yani soluk, ses ve vurma seslerine ayrılır. Bu üç parça, düzenli olarak tekrarlanır. Aksak kalıbı ise, dört parçaya, yani soluk, ses, vurma ve söz seslerine ayrılır. Bu dört parça da, düzenli olarak tekrarlanır.

Yürük aksak ritmi, genelde Türk halk müziği tarzında müziklerde kullanılmaktadır. Bazen, dansların da bir parçası olarak kullanılır. Yürük aksak ritmi, türkülerin, kemanlardan çıkan melodilerin ve Kemençe'den çıkan çalgıların yanı sıra, türkülerin halk müziği tarzında çalınmasında da kullanılır. Yürük aksak ritmi, çoğu zaman klâsik Türk müziğinin en belirgin özelliklerinden biri olarak görülür.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,362
1,315
112
Yürük aksak, Türkçe'de günlük konuşma dilinde kullanılan ve düzensiz, çizgisiz, düzensiz veya kararsız hareket anlamına gelen bir ifadedir. Yürük aksak, konuşmacının davranış veya inançlarının anlaşılmaz veya anlaşılmaz olduğu durumlarda kullanılır. Aksak, herhangi bir konu hakkında kararsız veya tutarsız kalmak anlamına gelir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:1)