Zabıta memuru KPSS hangi puan türü

Gecko

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,414
147
62
Merhaba,

KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) hakkında bilgi almak istiyorum. Zabıta memuru için hangi puan türünün geçerli olduğunu öğrenmek istiyorum. Özel bir sınav mı olmalı veya başka bir sınav mı? Sınav için ön hazırlıklar nelerdir? Hangi konuların içerildiğini veya hangi kitapların kullanıldığını bilmek istiyorum. Bu süreç için uygun zaman aralıkları nelerdir? Bu süreçte görevlendirme veya atamalar nasıl yapılır?

KPSS ile ilgili bilgi almak için sitemize hoşgeldiniz. Hangi puan türünün geçerli olduğu hakkında yardımcı olmak isteriz. Sizin gibi soruları olan diğer forum kullanıcılarından destek almak için yardım istiyorum.

Teşekkürler.

• Wow
Reactions: Nalan

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
KPSS Puan Türü Ne Olur?

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) genellikle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak isteyenlerin tercih edebileceği bir sınavdır. KPSS puanlarına dayalı olarak kamu kurum ve kuruluşlarının kadrolu personel alımları yapılır. Bu sınavda, KPSS puanı kaynağı olarak kullanılan çeşitli puan türleri vardır. Bu makalede, KPSS puan türlerinin ne olduğu üzerinde duracağız.

KPSS Puan Türleri Ne Olabilir?

KPSS puan türleri; Genel Yetenek, Ekonomi ve Finans, Siyaset Bilimi, İdari Yönetim, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih ve Coğrafya, Yabancı Dil – İngilizce, Matematik ve Geometri, Fen ve Teknoloji, İletişim, Hukuk, Psikoloji ve Sosyoloji gibi alanlara göre değerlendirilir. Genel yetenek puanı, sınavdaki diğer puan türlerinin her birinden ayrı olarak değerlendirilir.

KPSS Puanı Nasıl Hesaplanır?

KPSS puanı, adayların her bir alanda aldığı puanların toplamı olarak hesaplanır. Adayların her bir alanda aldığı puanlar, alana göre ağırlıklandırılarak hesaplanır. Örneğin genel yetenek puanının ağırlığı %50 iken, Siyaset Bilimi puanının ağırlığı %20'dir. KPSS puan hesaplamasının tamamlanması için, adayların katıldığı bölümlerin her birinden aldıkları puanlar toplanır.

KPSS Puanı Ne İşe Yarar?

KPSS puanı, kamu kurum ve kuruluşları tarafından kadrolu personel alımında kullanılır. Kamu kurum ve kuruluşları, KPSS puanına göre adayları değerlendirerek alımlarını gerçekleştirir. KPSS puanı, kamu kurum ve kuruluşlarının kadrolu personel alımında en önemli kriterdir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)