Zabıta olmak için parkur şart mı

ProtonGiant

Tanınmış Üye
BaY
14 Ara 2020
1,411
115
62
Merhaba,

Zabıta olmak istiyorum ama parkur şart mı? Parkur üzerinden başvurmam gerekiyor mu? Hangi süreçlerden geçmek gerekli? Zabıta olmak için ne gibi kriterlerin karşılanması gerekiyor?

Bu konu hakkında bilgi sahibi olanlar varsa lütfen yardımcı olur musunuz? Zabıta olarak çalışacak olmak benim için çok önemli ve bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyacım var.

Şu anda ne gibi şartların olduğunu ve başvurmam için ne yapmam gerektiğini öğrenmek istiyorum. Lütfen bu konuda destek olursanız çok sevinirim.

Teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,491
1,159
112
Zabıta Olmak İçin Parkur Şart Mı?

Zabıta olmak için parkur şartı bulunmamaktadır. Zabıta olmak isteyen kişilerin, zabıta memurluğu için gerekli olan çeşitli yeterlilik ve kurallara uygun olarak, zabıta olmak için gerekli olan eğitimleri almaları gerekmektedir.

Zabıta Olmak İçin Gerekli Eğitimler

Zabıta olmak için gerekli olan eğitimler arasında; özel güvenlik, kamu hizmetleri, kamu görevlilerinin görevleri, kamu görevlilerinin hakları ve yükümlülükleri, polis eğitimi, teknik eğitim, kanunlar, kanunlara uyma, kanunsuzlukların önlenmesi konularında eğitimleri almak gerekmektedir.

Zabıta Olmak İçin Gerekli Yeterlilikler

Zabıta olmak için gerekli olan yeterlilikler arasında; 18 yaşının üzerinde olmak, en az lise mezunu olmak, sağlıklı ve fiziksel olarak kuvvetli olmak, sınavlara girebilmek, kamu görevlilerinin görevleri ve yükümlülükleri konusunda bilgi sahibi olmak, kamu hizmetleri ve polis eğitiminden geçmiş olmak gibi yeterlilikler aranmaktadır.

Zabıta Olmak İçin Gerekli Sınavlar

Zabıta olmak için gerekli olan sınavlar arasında; kamu hizmetleri sınavı, kamu görevlilerinin görevleri ve yükümlülükleri sınavı, polis eğitimi sınavı, teknik eğitim sınavı, kanunlara uyma sınavı, kanunsuzlukların önlenmesi sınavı, genel kültür sınavı, psikolojik muayene sınavı gibi sınavlar bulunmaktadır.

Sonuç

Zabıta olmak için parkur şartı bulunmamaktadır. Ancak, zabıta olmak isteyen kişilerin, zabıta olmak için gerekli olan eğitimleri, yeterlilikleri ve sınavları başarı ile geçmeleri gerekmektedir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)