Zamir nedir 10 tane örnek

JellyCuddles

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,283
121
0
Merhaba,

Zamirler konusunda biraz bilgiye ihtiyacım var. Zamir nedir ve 10 tane örnek vermek istiyorum. Dilbilimcilerin zamir tanımlarının ne olduğunu anlamak istiyorum ve örneklerin nasıl kullanıldığını öğrenmek istiyorum.

Zamirler, bir dilin kurallarının uygulanması için yardımcı olan özel sözcüklerdir. Bunlar, cümlede yer alan bir kimsenin, bir şeyin, bir yerin veya bir durumun kimliğini belirtmek için kullanılır. Örneğin, "Ben geldim" cümlesinde, "ben" zamiri kullanılır.

Şimdi 10 örnek istiyorum. Bunlar, İngilizce dilindeki en yaygın zamirlerdir: ben, sen, o, biz, siz, onlar, kendi, kendisi, bunlar ve şunlar. Bu zamirler, cümlede kullanılan kimlikleri belirtmek için kullanılır. Örneğin, “O, okula geldi” cümlesinde, “o” zamiri kullanılır.

Bu zamirlerin ne anlama geldiği ve nasıl kullanılabileceği hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacım var. Lütfen bana bu konuda yardımcı olur musunuz? Daha fazla örnek vererek zamirlerin ne anlama geldiği ve nasıl kullanılabileceği hakkında daha fazla bilgi verirseniz çok sevinirim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,885
1,159
112
Zamir Nedir?

Zamir, bir cümlede yer alan, isim veya fiilin çekimleri için kullanılan özel bir kelimedir. İngilizce'de bu kelime “pronoun” olarak adlandırılır. Bunlar, tekil ve çoğul nesne veya kişi zamirleri, cümlede anlamını daha açık hale getirmek için kullanılır.

Tekil ve Çoğul Nesne veya Kişi Zamirleri

Tekil ve çoğul nesne veya kişi zamirleri, özne bildiren tekil ve çoğul zamirlerdir. Bunlar, cümledeki özneyi tanımlamak için kullanılır. Tekil nesne veya kişi zamirleri, "ben," "sen" ve "o" şeklinde söylenir. Çoğul nesne veya kişi zamirleri, "biz," "siz" ve "onlar" şeklinde söylenir.

Yer Zamirleri

Yer zamirleri, yer bildiren tekil ve çoğul zamirlerdir. Bunlar, cümledeki nesneyi tanımlamak için kullanılır. Tekil yer zamirleri, "burada," "orada" ve "şurada" şeklinde söylenir. Çoğul yer zamirleri, "burada," "orada" ve "şurada" şeklinde söylenir.

Zamirlerin Örnek Kullanımları

1. Ben evdeyim.

2. O yemek yiyor.

3. Biz tiyatroya gidiyoruz.

4. Siz oturma odasına geliyorsunuz.

5. Onlar arabada.

6. Burada parkta.

7. Orada alışveriş merkezinde.

8. Şurada okulda.

9. Bunlar arabamız.

10. Şunlar onun elbiseleri.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)