Zamir nedir ve örnekler

Efsunlu35

Tanınmış Üye
BaYaN
3 Nis 2023
1,292
102
47
Merhaba forum kullanıcıları,

Zamirler hakkında merak ettiğim bir konu var. Zamirler nedir ve örnekleri nelerdir? Bana yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Zamirler, bir cümlede bir isimle birlikte kullanılan kelimelerdir. Örneğin, "Benim arabam." cümlesinde, "benim" zamiridir. Zamirler, cümleyi tamamlayan veya özneyi belirten sözcüklerdir. Cümlede belli bir eylemi yapan, eylemi yapan kişiyi veya şeyi belirtmek için kullanılırlar.

Zamirleri genellikle üç gruba ayırmak mümkündür: özne zamirleri, nesne zamirleri ve üçüncü şahıs zamirleri. Özne zamirleri, cümledeki eylemi yapanı belirler. Örneğin, "Biz geldik." cümlesinde, "biz" özne zamiridir. Nesne zamirleri ise, eylemin yapıldığı nesneyi belirtir. Örneğin, "Ben sana verdim." cümlesinde, "sana" nesne zamiridir. Üçüncü şahıs zamirleri, üçüncü şahıs (o, ona, onlar) zamirleri olarak bilinir. Örneğin, "Onlar çalıştılar." cümlesinde, "onlar" üçüncü şahıs zamiridir.

Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Konunun daha iyi anlaşılması için örnekler vermenizi ve diğer noktalarınızı paylaşmanızı bekliyorum.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,956
1,315
112
Zamir Nedir?

Zamir, bir cümlede bir kişinin ya da şeyin ne olarak konuşulduğunu belirten bir kelimedir. Zamirler, cümlede özne ya da nesne olarak kullanılabilir. Örnek olarak, "O, okula gitti" cümlesindeki 'O' zamiri öznedir. Bu cümlede "okula" zamiri nesnedir. Zamirler daha önce belirtilmiş olanları gösterir ve cümlede tekrarlanmaz.

Zamir Örnekleri

Birçok zamir bulunmaktadır. İngilizcede özne zamirleri şunlardır: ben, sen, o, biz, siz, onlar. Özne zamirleri cümlede konuşulan kişiyi belirtir.

Nesne zamirleri ise şunlardır: beni, seni, onu, bizi, sizi, onları. Nesne zamirleri konuşulan kişinin ne hakkında konuşulduğunu belirtir.

Ayrıca belirtme zamirleri de vardır. Belirtme zamirleri şunlardır: bu, şu, şunlar, bunlar. Belirtme zamirleri cümlede belirtilen şeyi gösterir.

Zamir Kullanımı

Zamirler, cümlede özne ya da nesne olarak kullanılır. Özne zamirleri cümledeki konuşulan kişiyi belirtirken, nesne zamirleri konuşulan kişinin ne hakkında konuşulduğunu belirtir. Belirtme zamirleri ise cümlede belirtilen şeyi gösterir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)