Ziyan demek ne demek

arkamikontrolet

Tanınmış Üye
BaY
1 May 2023
1,292
103
47
Merhaba,

Ziyan nedir sorusuna hakkında bilgi edinmek istiyorum. Ne anlama geldiğini ve ne zaman kullanıldığını öğrenmek istiyorum. Acaba ziyan kelimesinin neyi ifade ettiği nedir? Bir kavram, durum veya konu hakkında zararın ne olduğunu anlamak istiyorum. Ayrıca, ziyanı önlemek veya telafi etmek için yapılabilecekler nelerdir? İyi niyetli önerilerinizi dikkate almaya hazırım. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

Çok teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,638
1,256
112
Ziyan Demek Ne Demek?

Türkçe'de ziyan kelimesi, kaybolan veya zarara uğrayan şeyleri tanımlamak için kullanılan bir kelimedir. Genellikle, bir şeyin değerinden kaybedilen, bozulduğu veya zarara uğradığı anlamına gelir. Bu kelime, herhangi bir kayıp ya da zararla sonuçlanan herhangi bir olayda kullanılabilir. Bununla birlikte, bu kelime sadece ülkemizde değil, aynı zamanda İngilizce ve diğer dillere de kaydedilmiştir.

Ziyanın Tanımı

Ziyan, bir şeyin fiziksel, maddi veya manevi olarak değerinden kaybedilmesi olarak tanımlanır. Bir şeyin kaybı, zararı veya bozulmasıyla sonuçlanıyorsa, bu ziyan olarak tanımlanır.

Ziyanın Örnekleri

Ev veya araba ziyanına, araba çarpışmaları veya araba çalma gibi durumlarda rastlanabilir. Dolandırıcılık, sahtekarlık veya hırsızlık gibi durumlarda da zarara uğranır. Bir işte işten çıkarma veya çalışanların maaşlarının ödenmemesi gibi durumlar da ziyan olarak tanımlanabilir. Yine, ev içinde yangın veya su baskını gibi durumlarda da zarara uğranabilir.

Ziyanın Önlenmesi

Ziyanın önlenmesi için, öncelikle uygun güvenlik önlemlerinin alınması gerekir. Örneğin, ev içinde yangın veya su baskınlarını önlemek için, gerekli güvenlik önlemlerinin alınması önerilir. Ayrıca araba çarpışmalarını önlemek için, aracın her zaman aracının arıza durumlarına karşı kontrol edilmesi, aracın önlemlerinin alınması ve aracın her zaman sürücüsü tarafından kontrol edilmesi gibi önlemler alınmalıdır.

Sonuç

Ziyan demek, genellikle bir şeyin değerinden kaybedilen, bozulduğu veya zarara uğradığı anlamına gelir. Bu kelime, herhangi bir kayıp ya da zararla sonuçlanan herhangi bir olayda kullanılabilir. Önlem alarak, ziyanın önlenmesi mümkündür.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Ziyan, bir şeyin fonksiyonunu bozmak veya değerini azaltmak anlamına gelir. Örneğin, bir arabanın değerinin ziyan edilmesi, arabanın fonksiyonunu bozmak anlamına gelir. Böyle bir durumda, araba değer kaybeder ve arabanın kullanımı ile ilgili maliyetler artar. Aynı şekilde, bir başkasının zamanını veya çabalarını israf ederek ziyan etmek de aynı şeyi anlatır. Bu tür durumlarda, kişinin zamanı ve çabasının değeri azalır.

GulumseDunya

Üye
BaYaN
18 Tem 2023
3,471
469
5
Ziyan, bir şeyin kullanılması veya muhafaza edilmesi sonucu meydana gelen kaybın adıdır. Genellikle, bir insanın ya da kurumun üretim veya muhafaza etme maliyetlerinde meydana gelen kayıpları anlatmak için kullanılır.

Ziyan, tarihsel olarak çok eski bir kavramdır. Mısırlılar ve Babilliler bu kavramı kullanmışlardır. Mısır'daki medeniyetler, kayıpları ölçmek için kullandıkları özel bir sistem geliştirmişlerdi. Babilliler ise, başlangıçta, ürünlerin ve malzemelerin kaybının önlenmesi için kullandıkları bir sistem geliştirmişlerdi.

Ziyan, herhangi bir üretim veya muhafaza sürecinde meydana gelen kayıpların tespiti için kullanılır. Üretim süreci, üretimin her aşamasında ziyanın ortaya çıkma olasılığını belirler. Mülkiyetin kaybı, üretim veya muhafaza maliyetlerindeki artışlar ve üretilen maldan kaynaklanan kayıplar gibi birçok ziyan türü vardır.

Ziyanı önlemek için, üretim süreçlerinin iyi analiz edilmesi ve risklerin öngörülmesi gerekir. Ayrıca, üretim süreçlerinde kullanılan malzemelerin kalitesi, üretimin güvenliği ve üretimin sürekliliğinin sağlanması da önemlidir.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Ziyan, Türkçedeki bir kelime olarak, hasar veya kayıp anlamına gelmektedir. Ziyan, bir kişinin mal, sağlık, zaman veya emek gibi kaybına karşılık gelmektedir. Ziyanın pek çok farklı nedeni olabilir; zarar gören bir araba, üretim sürecinde üretilen ürünlerin kazayla bozulması, deniz ürünlerinin kötü hava koşulları nedeniyle çürümesi veya insanların kazalara maruz kalması bunlardan sadece birkaçıdır. Ziyan, herhangi bir eylem sonucunda ortaya çıkabilecek doğal veya insan kaynaklı hasarlara da işaret etmektedir. Ziyanın önlenmesi veya önlenemeyen zararların giderilmesi için çeşitli önlemler alınabilir. Bu önlemler arasında, zarar gören alanların veya ürünlerin onarılması, risklerin azaltılması veya zararların ödenecek bir sigorta poliçesi ile karşılanması gibi önlemler de bulunmaktadır.

• Like
Reactions: Sare

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Ziyan, bir şeyi kaybetme veya eksilme anlamına gelen bir Türkçe kelimedir. Günlük konuşmalarda, kişisel olarak veya iş hayatının bir parçası olarak, ziyan kayıplarının ne kadar önemli olduğu söylenmektedir. Ziyandan kaynaklanan kayıplar, kişileri veya işletmeleri finansal olarak etkileyebilir. Özellikle işletmelerin, ziyanın önlenmesi veya giderilmesi için çaba harcadıkları görülmektedir. Bu, çeşitli mekanizmaların kullanılmasını gerektirebilir, örneğin, kalite kontrol veya üretim güvenliği gibi. Bu tür kayıpların önlenmesi veya giderilmesi, çok önemlidir, çünkü ziyan çok pahalı olabilir.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Ziyan, çoğunlukla hasar vermek, tahrip etmek, kaybetmek veya kullanımından çıkarmak anlamında kullanılan bir kelimedir. Özellikle ekonomik, sosyal veya çevresel anlamda, kişi veya toplum tarafından ödenecek bedellerin gerekli olduğu durumlarda kullanılır. Ziyan, bir şeyi azaltmak, kaybetmek veya tahrip etmek anlamına gelir. Örneğin, bir savaşta hak kaybı, çevresel kirliliğin artması veya bir işin etkili bir şekilde yürütülmesinin imkansız hale gelmesi gibi durumlar zarara neden olur. Ziyan, kültürel değerleri, yaşam alanlarını ve doğal kaynakları da kapsayabilir.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Ziyan, çoğu durumda bir şeyin kalıcı olarak kaybedilmesine veya tahrip olmasına verilen genel addır. Sözlükte, ziyanın “değer kaybından kaynaklanan ya da zararı olan, bir şeyin ya da bir durumun tahribi” olarak tanımlanır. Ziyanın, arızası, kullanımı, kötüye kullanımı, kaza veya ölüm gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabileceği unutulmamalıdır.

Birçok durumda, ziyanın önlenmesi veya giderilmesi ekonomik veya pratik olarak mümkün olmayabilir. Bu durumda, ziyanın kısıtlanması, önlenmesi veya giderilmesi için çeşitli önlemler alınabilir. Örneğin, bir arabaya binen insanların güvenliğini sağlamak için üreticiler, güvenlik donanımlarının geliştirilmesi ve arabanın kullanımına ilişkin kuralların konulduğu kurallar çıkarılabilir. Aynı şekilde, çevresel ziyanın önlenmesi için, çevresel standartların belirlenmesi, girişimcilerin çevresel olarak sorumlu davranmasını sağlamak için kuralların konması veya çevre güvenliğini sağlamak için çevresel programların uygulanması gibi önlemler alınabilir.

Ziyanın, kısa ve uzun vadede çok büyük zararlara neden olacağı unutulmamalıdır. Örneğin, çevresel ziyan, gelecek nesillere kalıcı olarak zarar verebilir. Ayrıca, çoğu durumda, ziyanın giderilmesinin maliyeti de önemli miktarlara ulaşabilir. Bu nedenle, ziyanı önleme veya giderme konusunda önlemlerin alınması, çoğu durumda önemlidir.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Ziyan, çoğunlukla mal veya kaynakların bozulması, tahribatı veya yok olması anlamına gelir. Kişiler, şirketler, çevre, ülkeler ve daha fazlası için geçerlidir. Örnek olarak, bir ormanın haksız yere kesilmesi, toprağın tarımsal ürünler üretme yeteneğinin kaybolması, insanların sağlıklarının bozulması veya çevrenin kirlenmesi gibi durumlar zarara neden olabilir.

Ziyan, çoğunlukla kasıtlı olarak yapılır veya yapılmaz. Bazı durumlarda, insanlar bilinçsizce zarara neden olabilir. Belirli bir madde veya kaynak kullanımının, çevre üzerindeki sonuçlarının farkında olmadan zarara neden olabileceği de söz konusudur. Örneğin, kömür yakımının, karbon salınımının veya hava kirliliğinin oluşmasına neden olabilir.

Bir şirketin ziyan etme riskini azaltmak için, çevreye duyarlı bir yaklaşımı benimsemesi ve sürekli olarak çevresel etkiyi denetim etmesi önemlidir. Şirketler, zararı önlemek için güvenlik tedbirleri alabilir ve kullanılan kaynakların kontrolünü sağlayabilir.

Toplumsal yarar sağlanması için yapılan bazı faaliyetler de, zarar veya ziyan oluşturma riskini arttırabilir. Örneğin, kamu hizmetlerinin sağlanması için yapılan projeler, belirli bir çevreyi etkileyecek sonuçlara neden olabilir. Kamu hizmetlerinin sağlanması için açılan projelerin, çevrenin korunmasına ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yardımcı olması gerekir.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Ziyan, genellikle maddi değerleri ifade eden bir terimdir. Örneğin, araba, ev veya eşyaların ziyan edilmesi gibi durumlarda, maddi değerlerinin kaybedilmesi olarak tanımlanır. Buna ek olarak, ziyan, bir şeyin kötü amaçlar için kullanılması sonucu oluşan zararları da ifade edebilir.

Ziyan, çözümlemek veya önlemek için öteden beri sürekli konuşulan ve çalışılan bir konudur. Özellikle ekonomik açıdan, ziyanın önlenmesi için önlemler alınması önemlidir. Bu önlemler arasında, özellikle üretim süreçlerinde kullanılan maddelerin ve teknolojinin düzenli kontrol edilmesi, üretim süreçlerinin gözden geçirilmesi ve güncellenmesi, üretim teknolojisinin ve maliyetlerinin optimize edilmesi, üretim süreçlerinin daha verimli hale getirilmesi sayılabilir.

Ayrıca, ziyanı önlemek için çevreye duyarlı üretim süreçleri, kalite kontrol sistemleri, verimliliğin artırılması gibi çalışmalar da önemlidir. Ortaya çıkan zararların en aza indirgenmesi için, çevreye duyarlı üretim süreçleri, üretim süreçlerinin takibi ve kontrolü, üretim süreçlerinin düzenli olarak gözden geçirilmesi, üretim süreçlerinin düzenli olarak güncellenmesi, üretim süreçlerinin optimize edilmesi, üretim süreçlerinin verimliliğinin arttırılması ve üretim süreçlerinin kalite kontrol sistemleriyle denetlenmesi gibi çalışmaların yapılması gereklidir.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,300
1,159
112
Ziyan, Türkçe dilinde, çoğunlukla maddi ya da manevi kayıplar anlamına gelen bir kelimedir. Mülkiyet, zaman, emek, sağlık, para, mal veya diğer kaynakların kaybını ifade edebilir. Ziyan, herhangi bir kaybın zorunlu ya da isteğe bağlı olarak meydana geldiği durumların bütününü kapsar. Birçok farklı nedenle yaşanabilen zararlar, kişilerin yaşamlarını veya işlerini ciddi şekilde etkileyebilir. Ziyanın önlenmesi için, olası sonuçlarının kontrol edilmesi ve öngörülebilir kayıpların önlenmesi gerekir.

Kubra

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
290
0
0
Ziyan, kayıp veya hasarın bir sonucu olarak oluşan maddi veya manevi bir kaybı ifade eder. Yani, ziyan, belirli bir varlığın ya da kaynağın değerinin kaybolması veya azalması anlamına gelir. Bu kayıp, bir kişi, kurum, ülke veya kuruluş tarafından çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Örneğin, bir ülkenin ekonomik bir krizden zarar görmesi, özel bir kurumun iş kaybından etkilenmesi, bir kişinin bir araba kazası sonucu maddi zarara uğraması gibi. İnsanların zarara maruz kalmasına ya da kaybetmelerine neden olan her şey ziyan olarak kabul edilir.

ayes

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,373
140
62
Ziyan, çoğu insanın çok yakından tanıdığı ve kullandığı bir kavramdır. Kısaca, ziyan, bir şeyin değerinin belli bir sebeple azalarak yok olması anlamına gelir. Genellikle, bu sebep arızalı ürünler, yetersiz bakım, iğrenç hava koşulları veya istismar nedeniyle ortaya çıkar.

Ziyan, çoğu durumda, ürünler, gereçler veya kaynaklar için kullanılan bir terimdir. Örneğin, ziyan, bir tarla için, toprak üzerindeki hasadın sonucunda ortaya çıkan hasarı anlatmak için kullanılır. Ziyan, aynı zamanda, çok çeşitli nedenlerden dolayı oluşan ürünlerin ve malzemelerin değerinin ortadan kalkmasına da işaret eder.

Ziyan, genellikle, bir şeyin yok olmasıyla sonuçlanan veya zarar verilen kayıplara da uygulanır. Örneğin, ziyan, bir binanın yıkılması, bir aracın çalınması veya bir kaynak kullanımından kaynaklanan kayıpları ifade eder. Ayrıca, bu terimi, kültürel mirasın veya doğal kaynakların yok olması sonucunda ortaya çıkan zararları da anlatmak için kullanılabilir.

Ziyan, kısaca, zamana veya diğer etkenlere karşı korumasız olan herhangi bir şeyin kaybolması veya zarar görmesi olarak tanımlanabilir. Ziyanın önlenmesi, insanların çevreye veya diğer kaynaklara daha dikkatli ve sorumlu yaklaşmalarını gerektirir. Ayrıca, iyi bakım ve önlemlerin alınmasıyla da ziyanın önüne geçilebilir.

Aygul

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
314
0
0
Ziyan kelimesi, ciddi veya olumsuz bir sonuç doğuran bir eylem, durum veya olaya verilen bir tanımdır. Ziyana uğramak, istenmeyen veya beklenmeyen bir sonuç doğuracak bir eylemi gerçekleştirmek anlamına gelir. Ziyan, ticari faaliyetler, işlemler, kaynaklar veya kaynakların kullanımı gibi birçok alanda olumsuz sonuçların önlenmesi için önemli bir kavramdır. Ziyanın önlenmesi, birçok farklı alanda yararlı olabilir. Örneğin, mevcut kaynakların etkili bir şekilde kullanılması ticari başarıyı ve çevresel veya sosyal etkiyi arttırabilir. Ayrıca, işletmelerin mevcut kaynaklarını daha verimli bir şekilde kullanabilmesi ve ziyana uğramamalarını sağlayabilir.

Gamze

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
296
0
0
Ziyan, Türkçe dilinde genellikle ekonomik açıdan zarar gören bir şeyi ifade etmek için kullanılan bir kelimedir. Ziyan, herhangi bir şeyin veya bir durumun kaybına neden olan başarısızlık, kötü yönetim, kötü planlanma, yanlış karar veya kötü niyetli eylemlerden kaynaklanan bir sonuçtur. Örneğin, bir mağaza sahibi, ürünlerinin satışını artırmak için elinden gelenin en iyisini yaptıysa bile, bu çabaların sonuçsuz kalması ziyan olarak tanımlanabilir. Ziyan aynı zamanda herhangi bir kuruluşun zaman, kaynak veya fırsatlarını boşa harcaması veya israfı da olabilir. Örneğin, bir firma, çalışanlarının üretkenliğini artırmak için kötü bir yönetim stratejisi seçmiş olabilir. Bu, tahmin edilebilir bir şekilde, firma için zarar ve ziyan anlamına gelir.

Sevda

Yeni Üye
BaYaN
15 Eyl 2023
304
0
0
Ziyan, çevresel, ekonomik, kültürel veya diğer çeşitli kayıpların oluşturduğu genel bir kavramdır. Genellikle, bu kayıpların bir özünde yaşayan bireyler, toplumlar veya çevreler tarafından karşılaşılan olumsuz etkileri ifade etmek için kullanılır. Bu etkiler, bir ürünün veya bir hizmetin üretim ve tüketiminden kaynaklanan veya insanın çevreyi kötüye kullanmasından kaynaklanan doğrudan veya dolaylı zararlar olarak ortaya çıkabilir.

Örnek olarak, bir fabrika tarafından salınan kimyasallar, çevrede zararlı etkilerin oluşmasına neden olabilir. Bu, ağaçların ölmesi, bitkilerin çürümesi, havadaki kirliliğin artması veya su kaynaklarının kirlenmesi gibi çevresel zararların oluşmasına neden olabilir. Diğer bir örnek olarak, bir fabrika tarafından salınan kimyasallar, insanların sağlığına zarar verebilir. Bu, astım, kanser veya diğer sağlık problemlerinin oluşmasına neden olabilir.

Kısaca, ziyan, çevresel, ekonomik, kültürel veya diğer çeşitli kayıpların ortaya çıkması sonucu oluşan bir kavramdır. Bu kayıplar, insanların veya çevrenin ürettiği sonuçlar tarafından oluşturulan olumsuz etkileri ifade etmek için kullanılır.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,638
1,256
112
Ziyan, çoğunlukla mal veya para kaybı anlamına gelir. Özellikle ticari faaliyetlerde, ziyanın önemi büyüktür. Bir işletmeyi etkileyen her türlü kayıp, ziyan olarak kabul edilir. Örneğin; hammadde, personel, üretim, müşteri ve satış kayıpları.

Eğitimcilerin açısından, ziyan, öğrencilerin öğrenme süreçlerinde kaybedilen zaman, kaynaklar ve fırsatlar olarak da düşünülür. Öğrenciler, yaşamlarının her anında ziyanın olumsuz etkisinden etkilenir. Örneğin; çocukların ve gençlerin sağlıklı alışkanlıklar kazanmak için zamanlarının boşa harcanması ziyan olarak kabul edilebilir. Aynı şekilde, öğrencilerin hayalleri ve ilgileri konusunda yeterli destek almaması da ziyana sebep olur.

Eğitimcilerin görevi, öğrencilerin zarar görmemelerini sağlamak ve ziyanı önlemektir. Eğitimciler, öğrencilerin öğrenme süreçlerini optimize edebilmeleri için çeşitli kaynakları kullanmalı, öğrencilerin zamanını ve kaynaklarını etkili şekilde kullanmalarını sağlamalıdır. Ayrıca, öğrencilerin potansiyellerini keşfetmelerine yardımcı olmalı ve onlara destek olmalıdır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)