Zorunlu eğitim ilk nerede başladı

oremeyenbayan

Üye
BaYaN
1 May 2023
3,211
357
17
Merhaba herkese,

Zorunlu eğitim ilk nerede başladı? sorusuna cevap arıyorum. Dünya çapında zorunlu eğitime bakarken, çoğu insanın aklına İngiltere ve ABD geliyor, ancak bu iki ülkeden önce zorunlu eğitimin başladığı diğer ülkeler de vardı. Bu konuda bana bilgi verebilir misiniz?

Ülkeler arasında zorunlu eğitimin başlamasıyla ilgili en eski kaynaklar 15. yüzyıla kadar uzanıyor. İspanya ve Portekiz'de, zorunlu eğitimin kabul edilmesi 15. yüzyılda gerçekleşti. İspanya'da zorunlu eğitimin başlamasıyla ilgili birçok kaynak mevcuttur ve bunlar, 1492'den 1857'ye kadar uzanıyor. Aynı zamanda, 16. yüzyılda İtalya, 17. yüzyılda İsviçre ve 18. yüzyılda Fransa'da da zorunlu eğitim uygulamaları başlamıştır.

Bugün bile, zorunlu eğitimin her ülkede uygulanmasının önemini kabul ediyoruz. Özellikle de ülkelerin ekonomik büyümesi ve gelişmesi açısından. Ancak, zorunlu eğitimin başladığı ülkeler hakkında daha fazla bilgi edinmek için ne yapmalıyım? Birçok ülke zorunlu eğitimin başlangıcı hakkında kapsamlı araştırmalar yürütmüş olabilir mi?

Şu anda zorunlu eğitimin başlangıcı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Doğru kaynaklardan ve doğru bilgilerden yararlanmak istiyorum. Lütfen bana yardım edin.

Teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Zorunlu Eğitim Nerede Başladı?

Zorunlu eğitim, her ülkenin bireylerinin çeşitli bilgi ve becerilere sahip olmalarını sağlamak için yürürlüğe konulmuş bir önlemdir. Zorunlu eğitimin nerede ve ne zaman başladığının tam olarak bilinmesi çok zor ancak, bu konuda çoğu ülkenin kendi tarihinden örnekler vermesi mümkündür.

Avrupa'da Zorunlu Eğitimin Başlangıcı

Avrupa'da zorunlu eğitimin ilk olarak Prusya'da, 16. yüzyılın sonlarında başladığı düşünülmektedir. Burada, çocukların çalışma yaşına gelmeden önce okula gitmesi zorunlu tutulmuştur. Bununla birlikte, Prusya uygulaması sadece birkaç kent için geçerli olmuştur.

İngiltere'de Zorunlu Eğitimin Başlangıcı

İngiltere'de zorunlu eğitimin başlangıcı 19. yüzyılın ilk yarısında gerçekleşmiştir. 1833 tarihinde, çocukların okula gitmesi için 18 yaşına gelene kadar zorunlu tutulmuştur. 1891'de, bu zorunlu yaş daha da azaltılarak 5 yaşına kadar olan çocuklar için de geçerli hale getirilmiştir.

Amerika'da Zorunlu Eğitimin Başlangıcı

Amerika'da zorunlu eğitim, 19. yüzyılın ikinci yarısında başlamıştır. Öncelikle, Massachusetts eyaletinde 1852'de yürürlüğe giren bir yasayla zorunlu eğitimin başlangıcı gerçekleşmiştir. Bu yasay daha sonra diğer eyaletler tarafından da benimsenmiş ve zorunlu eğitimin başlangıcı olarak kabul edilmiştir.

Asya'da Zorunlu Eğitimin Başlangıcı

Asya'da zorunlu eğitimin başlangıcı, çok farklı ülkeler için farklı zamanlarda gerçekleşti. Örneğin, Japonya'da zorunlu eğitimin başlangıcı, Meiji Dönemi (1868-1912) sırasında gerçekleşti. Bir diğer örnek olarak, Tayvan'da zorunlu eğitimin başlangıcı, 1949'da gerçekleşti.

Anahtar Kelimeler: Zorunlu Eğitim, Avrupa, İngiltere, Amerika, Asya.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)