1 dünya savaşında Arapların ihaneti hangi cephe

AkilliKafa

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,346
113
62
Merhaba,

1 Dünya Savaşında Arapların ihaneti hangi cepheye yönelmişti? Çok merak ediyorum ve bu konuda bilgi edinmek istiyorum. Eşimin dedesi bu konu hakkında çok şey anlatıyor ama tarihsel kaynaklardan doğrulamam gerekiyor.

Birincil kaynaklar ve/veya tarihçilerin görüşleri hakkında bilgi edinmek istiyorum. Bu konuda size yardım edebilir misiniz? Konuyla ilgili her türlü bilgi, yorum veya öneriye açığım.

Şimdiden çok teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,828
1,256
112
1 Dünya Savaşında Arapların İhaneti Hangi Cephe Hakkında Makale

1 Dünya Savaşı, İhanet, Araplar, İttihat ve Terakki Cemiyeti, Osmanlı İmparatorluğu

1 Dünya Savaşı ve özellikle Arapların Osmanlı İmparatorluğu için ne kadar zor bir zaman olduğu bilinmektedir. Savaşın başlangıcından sona kadar, Büyük Britanya ve Fransa'nın çatışmalarında Arapların ihaneti oldukça belirgin olmuştur.

1 Dünya Savaşı doğrudan Osmanlı İmparatorluğu'nun başına geldi ve onu üç cepheyi de kapsayacak şekilde parçaladı. İttihat ve Terakki Cemiyeti liderliğinde, İngilizler, Fransızlar ve İsrail güçleriyle birlikte savaşmak zorunda kaldı.

Araplar, savaşın başından itibaren Osmanlı İmparatorluğu'nun karşısında yer almıştır. Basra ve Arap yarımadasından gelen yardımlar, Osmanlı İmparatorluğu'nun başına gelen zorlukların üstesinden gelmesini sağlamıştır.

Arapların 1 Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu aleyhine işledikleri ihanet, savaşın başından sonuna kadar devam etmiştir. İttihat ve Terakki Cemiyeti, İngilizler ve Fransızlar tarafından desteklenen Arap milisleri, Büyük Britanya ve Fransa'nın çatışmalarını kolaylaştırmak için harekete geçmişlerdir.

Aynı zamanda, Araplar 1 Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu'nun bütünlüğünü bozmak amacıyla İngiliz ve Fransız güçleriyle işbirliği yapmışlardır. Bu işbirliği, İngilizler ve Fransızların İsrail güçleriyle işbirliği kurmalarına ve bölgede hâkimiyet kurmalarına yardımcı olmuştur.

1 Dünya Savaşı sırasında Arapların Osmanlı İmparatorluğu aleyhine işledikleri ihanet, savaşın başından sonuna kadar devam etmiş ve Büyük Britanya ve Fransa'nın çatışmalarını kolaylaştırmıştır. Osmanlı İmparatorluğu'nun bütünlüğünü bozmak amacıyla İngiliz ve Fransız güçleriyle işbirliği yapan Araplar, savaşın sonucunda çok ciddi kayıplara uğramıştır.

• Love
Reactions: Cigdem

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü