1 dünya savaşında hangi blok yenilmiş ve antlaşmaları yapmışlardır

kirpikuclari

Yeni Üye
BaYaN
4 Nis 2023
1,266
105
2
Merhaba arkadaşlar,
1 Dünya Savaşı'nda hangi blok yenilmiş ve antlaşmaları yapmışlardır? sorusuna cevap arıyorum. Savaşın bitiminden sonra hangi blok hangi antlaşmaları yaptığını öğrenmek istiyorum. Açıklayıcı bilgilerinizi, güncel kaynaklardan alıntılarınızı ve önerilerinizi bekliyorum. Lütfen yardımınızı esirgemeyin. Çok minnettar olacağım. Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
22,299
1,256
112
1. Dünya Savaşının Özeti

1. Dünya Savaşı (1914-1918), Avrupalı ve İngiliz sömürge sahiplerinin savaşıydı. Güçler bölündü ve iki blok oluştu; İtilaf Devletleri (Almanya, Avusturya-Macaristan ve Osmanlı İmparatorluğu) ve Çarlık Rusya'nın liderliğindeki Entente Devletleri (İngiltere, Fransa ve İtalya). İki blok arasındaki çatışmalar süresince, çok sayıda insan öldü ve askeri kayıpların üstüne ekonomik kayıplar eklendi.

2. Yenilen Blok ve Antlaşmaları

1. Dünya Savaşı, İtilaf Devletleri tarafından kaybedildi. 11 Kasım 1918'de, İtilaf Devletleri, Versailles Antlaşması ile önemli kayıplar vermek zorunda kaldı; bu kayıplar arasında toprakların kaybı, silahlanma kısıtlamaları ve tazminatların ödenmesi bulunuyordu. 1919'da, İtilaf Devletleri ayrıca, Sèvres Antlaşması'nı imzaladı, bu antlaşmaya göre Osmanlı İmparatorluğu'ndaki topraklar parçalandı ve İtilaf Devletleri'ne tazminat ödendi.

3. Sonuç

1. Dünya Savaşı, İtilaf Devletleri tarafından kaybedildi ve buna bağlı olarak Versailles ve Sèvres antlaşmaları imzalandı. İtilaf Devletleri'ne çok sayıda kayıp ve tazminatlar ödettirildi. 1. Dünya Savaşı, bir sömürge savaşı olarak Avrupa'nın gözünde yenilgi ile sonuçlandı.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü