1 lot kaç adet hisse senedini ifade eder

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
20,875
1,314
112
1 Lot Ne Demek?

Bir hisse senedi işlemi yaparken kullanılan bir terim olan 1 lot, piyasada kullanılan en küçük işlem birimidir. 1 lot, çeşitli piyasa koşullarına göre değişmekle birlikte genellikle 100 hisse senedini ifade etmektedir. Yani 1 lot hisse senedi satın almak, 100 hisse senedi satın almak demektir.

1 Lotun Önemi

1 lotun önemi, hisse senedi piyasasında işlem yapmak isteyen yatırımcılar için büyüktür. Çünkü 1 lot satın alarak 100 hisse senedi satın alabiliyorlar ancak bu miktarın daha küçük miktarlarda satın alınması mümkün değildir. Yani, yatırımcıların satın almak istedikleri hisse senedi miktarı 1 lot kadar olmalıdır.

1 Lot Ne Kadar?

Bir çok hisse senedi piyasasında 1 lot, yüz hisse senedi demektir. Ancak bazı piyasalarda 1 lot daha farklı miktarlarda da olabilmektedir. Örneğin, Amerikan doları cinsinden işlem yapılan piyasalarda 1 lot, 10.000 Amerikan dolarını ifade edebilmektedir.

1 Lotluk İşlemlerde Risk Yönetimi

1 lotun önemi, işlem yapmak isteyen yatırımcılar için oldukça büyüktür. Çünkü bu işlemlerde risk yönetimi önem kazanmaktadır. Bir yatırımcı 1 lotluk hisse senedi işlemini yaparken, yatırımını koruyabilmek için risk yönetimi yapmalıdır. Yani, yatırımcının pozisyonunu kontrol etmesi, stop loss emirleri gibi risk yönetimi stratejilerini uygulaması gerekmektedir.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü