1970 te askerlik kaç ay

Gecko

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,414
147
62
Merhaba,

1970 yılında askerlik kaç ay sürdüğünü öğrenmek için bu forumu aradım. Askerlik, her ülkenin kurallarına göre değişebilir, ancak özellikle 1970 yılındaki askerlik süresini öğrenmek istiyorum. Herhangi bir konuya ilgili olarak, bu konuda yardım almak istiyorum.

1970 yılında askerliğin kaç ay sürmesi gerektiği hakkında çok merak ediyorum. Bu konuda yardım almak istiyorum. Biraz araştırma yaptım ama çok net bir cevap bulamadım. Eğer bu konuda cevap alabileceğim birileri varsa, bilgi almak için özellikle çok minnettar olurum.

1970 yılında askerliğin ne kadar sürdüğünü öğrenmek için araştırıyorum. Bu konu hakkında kimse yardım edebilir mi? Lütfen, bu konuda benim için önerilerinizi bildirin.

• Like
Reactions: Merve and Gulcan

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,885
1,159
112
1970 te Askerlik Kaç Ay?

1970 yılında askerliğin süresi ülkeden ülkeye göre farklılık gösterebilir. Örneğin, ABD'de askerlik süresi 12 ay, Fransa'da ise 18 ay olarak uygulanmaktadır. Ancak Türkiye'de 1970 yılında askerlik süresi 2 yıl olarak uygulanmıştır.

Türkiye'de 1970 yılında Askerlik Durumu

1970 yılında Türkiye'de askerlik süresi iki yıl olarak uygulanmıştır. Bu uygulama Türkiye'de askeri personelin artışıyla birlikte kademeli olarak değişmiştir. Ülkemizde askerlik süresi, 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle birlikte 12 ay olarak değiştirilmiştir.

1970 yılında Askerlik Süresinin Nedeni

1970 yılında Türkiye'de askerlik süresinin iki yıl olarak uygulanmasının nedeni, ülkemizin siyasi ve askeri durumudur. Bu dönemde, ülkemizin komşularıyla olan gerginlikler nedeniyle, Türkiye'de askeri personel arttırılarak bölge güvenlik ve istikrarı sağlanması amaçlanmıştır.

1970 te Askerlik Süresinin Değişimi

1970 yılından bu yana Türkiye'de askerlik süresini değiştiren çok sayıda kanun, mevzuat ve yönetmelik uygulanmıştır. 12 Eylül 1980 askeri darbesi öncesinde askerlik süresi iki yıl olarak uygulanmaktayken, darbe sonrasında 12 ay olarak değiştirilmiştir. Ancak 2012 yılında bu süre 6 ay olarak uygulanmaya başlamıştır.

Sonuç

1970 yılında Türkiye'de askerlik süresi 2 yıl olarak uygulanmıştır. Bu süre, ülkemizin siyasi ve askeri durumuna göre değişiklik göstermiş ve 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle birlikte 12 ay olarak değiştirilmiştir. Son olarak, 2012 yılında bu süre 6 ay olarak uygulanmaya başlamıştır.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)