1989 da Çin'de ne oldu

Abide

Tanınmış Üye
BaYaN
28 Kas 2020
1,308
108
62
Merhaba,

1989'da Çin'de ne olduğunu merak ediyorum. 1989'da Çin'de önemli olaylar yaşandı mı? Çin Devrimi ya da kültürel devrim gibi şeyler miydi? Bana çok fazla detay vermeyin ama daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

1989'da Çin'de ne olmuştu? Çin'de o dönemde neler yaşandı? Ya da o dönemde Çin toplumu üzerinde etkili olan faktörler nelerdi? Çin'in kültürüne ve tarihine ilişkin bilgileri veya analizleri görmek istiyorum.

Herhangi bir kaynak, özellikle de güvenilir kaynaklar, önerileriniz veya düşünceleriniz olur mu? Bu konu hakkında yardım edebilecek, konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum.

Teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,492
1,159
112
Başlık: 1989 Çin'de Ne Oldu?

1989 yılı Çin'de çok önemli bir olay meydana geldi. Bu olay, 1989 yılının Haziran ayında başlayan ve Kasım ayında sona eren, Çin'de demokrasi isteyen binlerce insanın parklarda, meydanlarda, sokaklarda toplanarak, hükümete karşı direniş sergilemesi olarak bilinmektedir. O zamana kadar Çin'de demokratik hakların olmaması ve halkın tepkisine rağmen Çin hükümetinin otoriter bir siyaset izlemesi, bu olayın meydana gelmesinde önemli bir rol oynadı.

Olayın Ortaya Çıkışı

1989 Çin'de ne olduğu hakkında ilk olarak, olayın ortaya çıkışını anlamak önemlidir. Çin'de otoriter bir siyaset izlenmesinin, Çin halkının demokratik haklarına yönelik olarak tepkisine neden olduğu söylenebilir. Özellikle üniversite öğrencileri, hükümetin otoriter siyasetinin üniversitelerde de uygulanmasının durdurulmasını istediler. Bu nedenle, üniversite öğrencileri, ülkenin çeşitli kentlerinde parklara ve meydanlara toplanarak, hükümete karşı gösteri yaptılar.

Gösterilerin Yayılması

Gösteriler, üniversite öğrencilerinin başlattığı protestolardan sonra, Çin'deki diğer kişiler tarafından da desteklenmeye başlandı. Gösteri hareketi, ülkenin çeşitli kentlerinde giderek büyüdü ve kısa sürede hükümetin baskısını azaltmak ve demokrasi istemek için binlerce insanın parklara ve meydanlara toplanmasına neden oldu.

Gösterilere Karşı Yapılanlar

Çin hükümeti, Çin'deki gösterilere karşı şiddetli müdahale etmeye başladı. Hükümet, özellikle öğrencilerin yürüttüğü gösterilerin kontrol altına alınması ve ülkedeki olayların durulması için bazı önlemler aldı. Hükümet, ülkedeki üniversiteleri kapattı ve öğrencilere karşı şiddet uyguladı.

Gösterilerin Sonuçları

1989 yılının Kasım ayında, Çin hükümeti, Çin'deki gösterilere son vermeyi başardı. Ancak, bu olayın meydana gelmesinin sonuçları Çin'de çok büyük ve önemliydi. O zamana kadar Çin hükümetinin otoriter siyaseti, Çin halkının demokratik haklarının önemli ölçüde gelişmesini mümkün kıldı. Ayrıca, Çin halkının özgürlüklerinin gelişimi için önemli adımlar atılmasına neden oldu.

• Sad
Reactions: Esra

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü