Sovyetler Birliği ne zaman dağılan ülkeler

AsiKral

Üye
BaY
8 Nis 2023
1,282
118
7
Merhaba, Sovyetler Birliği'nin ne zaman dağıldığını bilmiyorum. 1991 yılında bu bölgede birçok değişiklik yaşandı ve komünizm sona erdi. Ancak bu, Sovyetler Birliği'nin ne zaman dağıldığıyla ilgili soruma doğrudan cevap vermiyor. Bu konuda net bir cevap arıyorum. Acaba Sovyetler Birliği'nin ne zaman dağıldığını biri bana açıklayabilir mi? Gerçekten bu konu hakkında fikir sahibi olmak istiyorum. Umarım bu soru hakkında bilgili birileri beni aydınlatır. Teşekkürler.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Sovyetler Birliği'nin Dağılışının Tarihi
Sovyetler Birliği, çoğunlukla 1991'de dağıldı. İki köklü devletin, Rusya Federasyonu ve Ukrayna'nın, SSCB'nin 15 üyesinin arasından çıkmasıyla SSCB'nin resmi olarak dağılmasının tarihi 8 Aralık 1991'dir. O gün, Ukrayna'nın bağımsızlığını tanıma kararını imzalayan Ukrayna, Rusya Federasyonu, Beyaz Rusya ve Kazakistan tarafından, Belovezhskaya Pushcha'daki bir orman köyünde toplanan taraflar tarafından.

Sovyetler Birliği'nin Dağılışının Nedenleri
Sovyetler Birliği'nin dağılışının nedenleri arasında siyasi, ekonomik ve halkın isteği sayılabilir. SSCB'nin yıllar içinde artan bütçe açıkları, üretimdeki düşüşler, işsizlik ve kötü uygulamaların yanı sıra, her ülkenin kendi kültürünü, dili ve bağımsızlığını elde etmek istemesinin de etkisi olmuştur. Sovyetler Birliği'nin dağılışının diğer önemli bir nedeni de, ülkenin 25 yıl içinde yaşadığı sivil toplum hareketleri ve demokratik reform hareketleri olmuştur.

Sovyetler Birliği'nin Dağılışının Sonuçları
Sovyetler Birliği'nin dağılışının en önemli sonuçları, eski Sovyetler Birliği'nin üyesi olan 15 ülkenin bağımsızlıklarını elde etmesi ve Avrupa'daki tarihteki en büyük etnik değişimlerin yaşanması olmuştur. Bağımsızlıklarının elde edildiği bu ülkeler arasında, Ukrayna, Rusya, Beyaz Rusya, Kazakistan ve diğerleri sayılabilir. Diğer sonuçlar arasında, eski Sovyetler Birliği ülkelerinin eski siyasi, ekonomik ve kültürel sistemlerinin kaldırılması, bölge ülkeleri arasındaki ticareti yeniden yapılandırma ve son olarak, NATO ve ABD'nin güçlenmesi sayılabilir.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Sovyetler Birliği, 1991 yılında dağılan çoğu Orta Doğu ve Doğu Avrupa ülkesinden oluşan bir devlet olarak kabul edilir. Sovyetler Birliği, devletlerin kendi içerisinde siyasal ve ekonomik bağlar kurmalarını teşvik etmek için bir araya geldi. Ayrıca, II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası'na karşı bir müttefik olarak çalışmayı da amaçladı. Sovyetler Birliği, özerk bir birlik olmasına rağmen, çoğunlukla Rusya tarafından yönetildi ve ülkenin diğer üyelerinin tüm eylemlerini Rusya'nın onayına tabi tuttu.

Sovyetler Birliği, çatışmaları ve ekonomik açmazları nedeniyle zamanla dağılmaya başladı. Devletin dağılmasının en önemli nedenleri, ülkenin içinde bulunduğu durgunluk, ekonomik krizler, güvenlik sorunları, ülkenin eşitlikçi bir biçimde yönetilmemesi, üye devletlerinin devletin yönetiminde daha fazla söz sahibi olmak istemeleri ve Sovyetler Birliği'nin baskıcı ve tek parti sistemidir. Sovyetler Birliği'nin kurulmasından önceki devletlerin özgürlüklerini kazanmasının ardından, bu devletler bir araya gelerek bağımsızlıklarını ilan ettiler. 1991 yılında, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından oluşan devletler, bugünkü Orta Doğu ve Doğu Avrupa ülkeleri olarak kabul edilir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)