36 madde nedir

subuti

Üye
BaY
7 May 2023
1,354
117
17
Merhaba,
36 madde hakkında bilgi edinmek istiyorum. 36 maddeye nelerin dahil olduğunu ve ne amaçla kullandığını bilmek istiyorum. Bu konu hakkında lütfen bana yardımcı olabilir misiniz? Bu konuda bilgim olmadığı için çok teşekkür ederim.
 

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,991
1,345
112
36 Madde Nedir?

36 madde nedir? 36 madde, Osmanlı Devleti’nin 1839-1840’da İngiltere ve Rusya arasında taraftarı olduğu güç dengelerini izin veren anlaşmadır. Anlaşmanın amacı, İmparatorluğun topraklarının korunması ve İstanbul’un özgürlüğünün sağlanmasıdır.

36 Madde Nasıl Oluştu?

36 madde, İngiltere ve Rusya arasında imzalanan 1839 tarihli London Anlaşması ile oluşturulmuştur. Anlaşma, İstanbul’u denize açık bir liman olmaktan çıkarmak için İngiltere’nin isteğini kabul etmeyi gerektiriyordu. Osmanlı Devleti, İstanbul’un denize açık limanlı olmasının güvenliğine ve özgürlüğüne sahip olmak için, taraflar arasında güç dengesinin korunmasına yardımcı olmak için 36 madde kabul etti.

36 Madde Anlaşmasının Özeti

36 maddede, İstanbul’un özgürlüğünün korunması, İngiltere ve Rusya arasındaki sınırların tespiti, İngiltere’nin İstanbul’u denize açık limanlı olmaktan çıkarması ve bu özgürlüklerin korunması için gerekli kararların alınması gibi konularda anlaşma kabul edildi.

36 Madde Anlaşmasının Sonuçları

36 madde anlaşması, Osmanlı Devleti’nin İstanbul’un güvenliğini ve özgürlüğünü korumanın önemli bir araç olmuştur. Anlaşma, aynı zamanda İngiltere ve Rusya arasında bir güç dengesinin kurulmasını ve bölgedeki politik durumun sürekli bir denge halinde olmasını da sağlamıştır. Anlaşmanın sonuçları, Osmanlı Devleti’nin topraklarının korunmasını ve İstanbul’un özgürlüğünün garanti altına alınmasını sağlamıştır.
 

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
36. Madde, Anayasal bir ülkede yaptığınız işleri düzenleyen bir yasadır. 36. madde, uygulanan kuralların, genel olarak herkesin haklarını ve özgürlüklerini korumaya yönelik olmasını sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Bu madde, ülkedeki kişilerin haklarını ve özgürlüklerini özellikle korumak için kullanılan bir mevzuat kapsamıdır. 36. madde, her bir vatandaşın özgürce kendi düşüncelerini ifade etme, eğitim, özgürce hareket etme, özgürce seçim yapma ve her türlü arama hakkına sahip olmasını garanti eder. Aynı zamanda, bu madde her bir vatandaşın özel hayatının, telif hakkının ve özel malının korunmasını garanti altına alır. 36. madde, her bir vatandaşın özgürce konuşma, alışveriş yapma ve haberleşme hakkını da korur. Böylece, her vatandaşın kendi özgürlüklerini kullanması ve kendisi için önemli olan hakların korunması sağlanır.
 

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
36. madde, Anayasa’nın en önemli maddelerinden biridir. Bu madde, her bireyin yaşamının ve kişisel hakların korunmasını sağlamak için çıkarılmıştır. Bu madde, bireyin vatandaşlık haklarının, hak eşitliğini, serbest hareketi, güvenli yaşamı ve özgür fikirlerini ifade etme özgürlüğünün korunmasını sağlamaktadır.

36. madde, kişisel hakların korunmasının temelini oluşturmaktadır. Bu madde, her bireyin eşit olarak koruma altında olmasını güvence altına alır. Kişisel haklar arasında, kişinin kimliğini, kişisel özgürlüklerini, özel yaşamını, yerleşim ve dolaşım özgürlüğünü, özgürlüklerin kullanılmasının sınırlarını ve hakların kullanılmasının korunmasını güvence altına alır. Ayrıca, kişinin aile yaşamının korunması, özel mülkiyet hakları, özgürlüklerin kullanılmasının sınırlarının ve hakların kullanılmasının korunmasını güvence altına alır.

36. madde, her bireyin korunması için çıkarılmış olan önemli bir maddedir. Bu madde, her bireyin kişisel haklarının korunmasını sağlamalıdır. Bu madde, kişinin yaşamının özgürlüğünün, kişisel haklarının kullanılmasının ve kişisel hakların korunmasının önemini vurgular. Bu madde, her bireyin eşit olarak koruma altında olmasını güvence altına alır ve her bireyin hak eşitliğini, serbest hareketi, güvenli yaşamı ve özgür fikirlerini ifade etme özgürlüğünün korunmasını sağlar.
 

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
36. Madde, Türkiye Anayasasında bulunan bir maddedir. 36. Madde, temel hak ve özgürlüklerin sınırlanmasının özelliklerini ve koşullarını düzenlemektedir.

36. Madde, kişilerin temel hak ve özgürlüklerini kullanmalarını sınırlayan özel durumları tanımlamaktadır. Genellikle, özel durumlar ülkenin savunması, emniyeti veya sağlığının korunması gibi kamu yararının gerektirdiği durumlardır.

36. Madde, özel durumların sınırlamalarının hangi haklara uygulanacağını, sınırlamanın ne kadar süreceğini, bu duruma karşı kimin korunacağını ve hangi hükümlerin geçerli olacağını belirtmektedir. Temel hak ve özgürlüklerin sınırlandığı durumlarda, bu hak ve özgürlüklerin nasıl korunacağını, anayasanın diğer maddeleri belirlemektedir.

36. Madde, Türkiye Anayasasının temel hak ve özgürlükleri korumasına yardımcı olmaktadır. Bu madde, özel durumlarda bireylerin hak ve özgürlüklerinin sınırlanmasının bir ölçüde kontrol altında tutulmasını sağlar. Ancak, temel hak ve özgürlüklerin sınırlanmasına izin vermektedir. Dolayısıyla, Türkiye Anayasası, temel hak ve özgürlüklerin korunmasının yanı sıra, çıkarların da korunmasını sağlamaktadır.
 

karizmator

Yeni Üye
BaY
1 Eki 2023
5,432
0
0
Türkçe dilinde 36. madde, bir anayasanın veya diğer bir yasanın yazılı metninin bölümleri arasında yer alan bir bölümdür. Bu bölüm, o yasanın amacını, kapsamını ve gerekli koşulları belirleyen hükümleri içerir. 36. madde, daha geniş kapsamlı hükümler koymak üzere diğer maddelerle bağlantılı olarak çalışır. Böylelikle 36. madde, yasanın uygulanmasının temel kapsamını ve detaylarını oluşturur.
 

Bazooka

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,450
144
62
36 Madde, Birleşmiş Milletlerin 1945 yılında kabul ettiği insanlık haklarını güvence altına almak amacıyla oluşturulmuş dünya çapında bir uluslararası anlaşmadır. 36 madde, insanlık haklarının korunmasını, savunulmasını ve geliştirilmesini sağlamak için herkesin haklarının korunmasının uluslararası alanda güvence altına alınmasını amaçlar.

36 madde, temel insan haklarının korunmasını güvence altına almak ve insanların her türlü baskı ve ayrımcılığa karşı korunmasını sağlamak üzere tasarlanmıştır. Maddeler temel insan haklarının korunmasını kapsar ve bunlar arasında insanlara uygulanmakta olan her türlü baskıyı ve ayrımcılığı yasaklamaktadır. Maddelerde ayrıca eğitim hakkı, kültürel haklar, siyasal haklar ve insan hakları alanında uygulanan her türlü haksızlığın önlenmesi amaçlanmıştır.

36 madde, insan haklarının korunmasında önemli bir rol oynamaktadır. Maddelerin kapsamında, her insanın eşit haklara sahip olduğu, insanların her türlü baskı ve ayrımcılığa karşı korunacağı, insan haklarının korunmasının uluslararası düzeyde güvence altına alınacağı, insanların her türlü baskı ve ayrımcılığa karşı korunacağı ve insan haklarının geliştirilmesinin önündeki engellerin kaldırılmasının sağlanacağı açıkça belirtilmiştir. 36 madde, insanlık haklarının korunmasının önemini vurgular ve her insanın hakkının korunmasının uluslararası alanda güvence altına alınmasını amaçlar.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü