7sınıf türkçe çekimli fiil nedir

ZeusNuts

Tanınmış Üye
BaYaN
27 Şub 2022
1,394
132
62
Merhaba,

7. sınıf Türkçe dersinde çekimli fiiller hakkında bilgi edinmek istiyorum. Çekimli fiil konusunda ne kadar bilgiye sahip olduğumu tam olarak bilmiyorum ancak öğrenmek istediğimi biliyorum. Bu konuda bilgi edinmek istiyorum. Konu hakkında kısa bir açıklamasını okudum ancak daha fazla bilgiye ihtiyacım var. Lütfen bu konu hakkında bana yardımcı olur musunuz? Ne gibi çekimli fiillerin olduğunu, ne zaman kullanılacaklarını ve nasıl kullanılacağını öğrenmek istiyorum.

Çok teşekkür ederim.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
7. Sınıf Türkçe Çekimli Fiiller Nedir?

Türkçe çekimli fiiller, dört çeşit fiil grubunu içeren çekimli fiil sınıfına dahil olan fiillerdir. Çekimli fiiller, Türkçe'de kullanılan fiillerin belirli düzenler arasında kullanılan çekimli hallerini ifade eder. Bu düzenler, fiil grubunu tanımlamak için kullanılan çekimli çatılar olarak da adlandırılır. 7. sınıf Türkçe çekimli fiiller, Türkçe'ye özgü olan bu fiil grubunun üyelerini içerir.

Çekimli Fiil Sınıfları

Türkçe çekimli fiiller dört farklı çekimli fiil sınıfına ayrılır ve bunlar şu şekildedir: Fiilimsi Çatı, Fiilimsi-Eylem Çatı, Eylemli Çatı ve Eylemli-Fiilimsi Çatı. Bu çekimli sınıflar, çekimli fiillerin farklı çekimleri arasında kullanılan düzenleri ifade eder.

7. Sınıf Türkçe Çekimli Fiiller

7. sınıf Türkçe çekimli fiiller, her bir çekimli fiil sınıfına ait olan fiilleri içerir. Fiilimsi Çatı için; Anlatmak, Düşünmek, Görmek, Yapmak, İstemek, Soru Sormak, Söylemek. Fiilimsi-Eylem Çatı için; Çalışmak, Dans Etmek, Koşmak, Yürümek, Uyumak. Eylemli Çatı için; Ağlamak, Çığlık Atmak, Gülmek, Şarkı Söylemek. Eylemli-Fiilimsi Çatı için; Girmek, Çıkmak, Dönmek, Uçmak.

Sonuç

Türkçe'ye özgü olan çekimli fiiller, dört farklı çekimli fiil sınıfına ayrılır ve 7. sınıf Türkçe çekimli fiiller, her bir sınıf için kullanılan çekimli fiilleri içerir. Bu çekimli fiiller, Türkçe'de kullanılan çekimler arasında kullanılan düzenleri ifade eder.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,870
1,031
15
Türkçe çekimli fiiller, Türkçe dilindeki fiillerin çekimlenmiş versiyonlarıdır. Çekimlenmiş fiiller, belirli bir çatıya uymaları gereken fiil biçimleridir. Bir fiil çekimlenmiş hale getirildiğinde, fiilin çatısı değişebilir. Buna göre, fiilin çatısından kaynaklanan farklı çekimler oluşturulur. Örneğin, görmek fiilinin çatısı geçmiş zaman olup, çekimlenmiş hale getirildiğinde görmüş olur. Diğer örnekler arasında, okumak fiilinin çatısı emir kipi olup, çekimlenmiş hale getirildiğinde oku olur ve yapmak fiilinin çatısı şimdiki zaman olup, çekimlenmiş hale getirildiğinde yapar olur. Türkçe çatılarının farklı çekimlerine sahip olan fiiller, çekimli fiiller olarak adlandırılır.

kadiristerse

Üye
BaY
10 Eyl 2023
12,495
678
5
Türkçe çekimli fiil, Türkçe dilinde herhangi bir fiilin belirli bir biçimde biçimlenmesini ifade eder. Örneğin, “gitmek” fiili, “gidiyorum” biçiminde çekimlenir. Bu çekimlenmiş biçim, çekimlenmiş fiil olarak adlandırılır.

Türkçe çekimlenmiş fiiller, belirli kip ve biçimlerde kullanılırlar. Her çekimlenmiş fiil, belli bir kalıbı takip etmek zorundadır. Bu kalıplar, modern Türkçe dilinde kullanılan “fiil kalıpları” olarak adlandırılır. Bu fiil kalıpları, Türkçe dilinin zamanlarına, hâllerine ve şahıslarına göre çekimlenmesini sağlar.

Her fiil, farklı zamanlarda, hâllerde ve şahıslarda çekimlenir. Örneğin, “gitmek” fiili, şu şekilde çekimlenir:

Şimdiki zaman: gitmek

Geçmiş zaman: gitti

Şimdiki emir kipi: git

Şimdiki olumsuz emir kipi: gitme

Şahıslara göre: gidiyorum, gidiyorsun, gidiyor, gidiyoruz, gidiyorsunuz, gidiyorlar

Türkçe çekimlenmiş fiillerin kullanımı, Türkçe dili konuşan kişilerin dil becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. Ayrıca, bu fiillerin kullanımı, Türkçe okuma ve yazma becerilerinin geliştirilmesine de yardımcı olur.

Türkçe çekimlenmiş fiilleri kullanmak, Türkçe dilini anlamak, konuşmak ve yazmak için gereklidir. Her çekimlenmiş fiil, belirli bir biçimde kullanılmalı ve çekimlenmiş fiillerin kullanımını öğrenmek, öğrencilerin Türkçe dilini anlamalarını ve kullanmalarını kolaylaştırır.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Türkçe dilinde çekimli fiil, sözcüklerin kalıplara uygun biçimde kullanılarak oluşturulan cümlelerin yapısını oluşturan ve özne ile yüklem arasındaki ilişkiyi belirleyen özel bir gramer kuralları grubudur. Genellikle fiillerin ve diğer çekimli sözcüklerin sesli harflerinin veya sessiz harflerinin kalıplara uygun biçimde birbirine bağlanmasıyla oluşturulan cümle yapıları üzerine kuruludur. Örneğin; "Gördüm" cümlesi çekimli fiilde kullanılan "gör" fiilinden oluşur. Çekimli fiil, cümle anlamının daha açık ve anlaşılır olmasını sağlar. Türkçede çekimli fiiller, kökündeki sesli ve sessiz harflerin kalıplara uygun biçimde birbirine bağlanmasıyla oluşturulur. Örneğin, "görmek" fiilinin çekimli hali "gördüm" olurken, "yazmak" fiilinin çekimli hali "yazdım" olur. Çekimli fiillerin kullanımı, cümlelerin anlaşılır olmasını ve anlaşılır olmasını sağlar. Ayrıca çekimli fiiller, sözcüklerin kalıplara uygun biçimde birbirine bağlanmasıyla oluşturulan cümlelerin yapısını ve özne ile yüklem arasındaki ilişkiyi de belirleyen özel bir gramer kuralları grubudur.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Türkçe dilinde çekimli fiil, belirli bir kip, biçim ve sözcük dizisi ile oluşturulmuş bir fiilidir. Çekimli fiiller, yüklem ve eklerin bir araya getirilmesiyle oluşur. Bu oluşumlar, sözcüklerin çoğul, çatı, kişi, zaman, şahıs gibi özellikleri göz önüne alınarak oluşturulur. Örneğin, araba sürmek, sürülmek, sürülüyor ve sürülmüş gibi çekimli fiil örnekleridir. Çekimli fiiller, konuşma ve yazı dilinde sıklıkla kullanılır. Kısaca, çekimli fiiller Türkçe dilinde sözcüklerin kullanımı ve özellikleri üzerine kurulmuş fiillerdir.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,284
517
0
Türkçe'de çekimli fiiller, dile özgü bir özellik olan çekimli fiil kullanımını gösterir. Çekimli fiiller, görevlerini ifade eden bir fiil grubudur ve sözcükleri değiştirerek çok çeşitli fiil çekimleri oluşturmak için kullanılır. Çekimli fiil, çekim ekleriyle çoğul ekleri arasındaki farkı göstermek için bir fiilin köküne eklenen eklere verilen isimdir.
Türkçe'de çekimli fiil kullanımının temelinde, sözcükleri değiştirerek kurulan fiiller yatmaktadır. Türkçe'de çekimli fiil kullanımı, fiilin zamirleri, ekleri ve çekimleri ile birlikte anlamını değiştirmek amacıyla gerçekleştirilir. Çekimli fiiller, zaman, mod, durum ve kişi gibi değişkenleri göz önünde bulundurarak sözcükleri değiştirerek kullanılan bir fiil grubudur.

Türkçe'de çekimli fiil kullanımı, genelde bağlaçlar aracılığıyla gerçekleştirilir. Örneğin, "Gitmek" kök fiilini kullanırken iki çekim uygulanabilir: "Gitmek istedim" veya "Gitmek zorunda oldum". Bu fiiller, çekimlerinin kullanımıyla değişik anlamlar kazanır. Türkçe'de çekimli fiil kullanımı, ikinci öbek olarak düşünülen bir fiil grubu olarak düşünülür. Bu, fiilin zamirleri, ekleri ve çekimleri ile birlikte anlamını değiştirmek için gerçekleştirilen çekimli fiil kullanımının daha kapsamlı bir anlamını verir.

Türkçe çekimli fiil kullanımının önemi, konuşma ve yazma ortamlarında düzgün konuşma ve yazma becerisinin geliştirilmesinde büyüktür. Çekimli fiil kullanımının kullanımı, konuşma ve yazma becerilerini geliştirirken, dilin anlaşılabilirliğini daha da artırır. Türkçe çekimli fiil kullanımının anlaşılması ve kullanılması, daha düzgün konuşma ve yazma becerisi kazanmak ve dil becerilerini geliştirmek için çok önemlidir.

BezBebek

Üye
BaYaN
16 Ağu 2023
10,587
483
5
Türkçe dilinde çekimli fiil, belli bir ek alarak, dilin bazı kurallarına uyularak biçimlenen fiildir. Çekimli fiiller, konuşma ve yazı dilinde sıklıkla kullanılır. Çekimli fiillerin kullanımı özellikle sözcüklerin sıralanmasını, cümlelerin kurulmasını ve anlamları belirlemeyi kolaylaştırır.

Çekimli fiiller, çekim ekleri alınarak oluşturulurlar. Bu ekler, fiilin anlamını, zamanını ve durumunu belirler. Örnek olarak, “yemek” fiilinin, “yemek-iyor”, “yemiş”, “yemeyecek” şeklinde çekimlenmiş hali vardır. “Yemek-iyor”, yaşayan bir varlığın şu anda yemek yediğini, “yemiş” ise fiilin geçmiş zamanda gerçekleştiğini, “yemeyecek” ise fiilin gelecekte gerçekleşmeyeceğini ifade eder.

Bir başka örnek olarak, “gelmek” fiilinin “gelmiş”, “geliyor”, “gelmeyecek” şeklinde çekimlenmiş hali vardır. “Gelmiş”, fiilin geçmiş zamanda gerçekleştiğini, “geliyor” ise yaşayan bir varlığın şu anda gelmekte olduğunu, “gelmeyecek” ise fiilin gelecekte gerçekleşmeyeceğini ifade eder.

Türkçe’de çekimli fiillerin kullanımı, dil bilgisi ve kurallarının öğrenilmesiyle kolaylaşır. Dil kurallarının ve çekim eklerinin öğrenilmesiyle, çekimli fiillerin kullanımı kolaylaşır. Böylelikle konuşma ve yazı dilinde kullanılan cümleler, daha anlaşılır, daha yerine oturmuş ve daha sağlıklı hale gelir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)