Abandone nasıl yazılır TDK

OpaqueOpal

Yeni Üye
BaYaN
5 Nis 2023
1,268
99
2
Merhaba herkese,

TDK'da "Abandone" kelimesinin nasıl yazılacağı konusunda yardım istiyorum. Çok aradım fakat nereye bakacağımı bulamadım. İnternette de herhangi bir sonuca ulaşamadım. Bu kelimeyi TDK'da nasıl yazmam gerektiğini öğrenmek istiyorum. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,522
1,256
112
Abandone Ne Demek?

Abandone, Fransızca abandonner sözcüğünden gelir ve "terk etmek, bırakıp gözden kaybolmak, geri çevirmek, reddetmek" gibi anlamlara gelmektedir. TDK tarafından kabul edilmiş olan abandonne kelimesinin doğru yazımı, Türk Dil Kurumu tarafından onaylanan ve günlük kullanımda sıkça rastlanan yazım şekli olarak "abandonne" şeklindedir.

Abandone Kullanımı

Abandone sözcüğü, genellikle kişisel sorumlulukların reddedilmesi, görevlerin reddedilmesi veya sözleşmelerin feshedilmesi ile ilgili kullanımlarda sıkça kullanılmaktadır. İngilizce karşılığı "abandon" olan kelime, duygusal olarak da "terk etme, terk etme korkusu" gibi anlamlarda kullanılmaktadır.

Abandone Cümle Örnekleri

Cümlelerde kullanım örnekleri şöyledir:

1. O, çocuğunu sokakta abandonne etmişti.

2. Ailesi onu terk etme korkusuyla yaşıyordu.

3. İşvereni, onun işten ayrılma teklifini abandonne etmişti.

4. O, sözleşmesini feshederek uzlaşmayı abandonne etmişti.

5. O, yüksek masraflarını göz önünde bulundurarak seyahatini abandonne etmişti.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
16,282
1,031
15
Abandon, olumsuz anlamlar taşıyan bir kelimedir. Genel olarak terk etme, bırakma ve vazgeçme gibi anlamlar taşır. Ancak terim olarak, özellikle koruma hukuku alanında, "özgür irade ile bir faaliyet, hak veya özgürlükten vazgeçme" olarak tanımlanır. Aynı zamanda, bir kişinin çocuğundan veya eşyalarından vazgeçtiği durumlar da bu terimle açıklanabilir.

Abandon, aynı zamanda, başka bir kişiye ya da kuruma devredilen veya başka bir amaç için kullanılan bir varlığın, kullanım hakkının, sahipliğinin veya sahibinin tamamen yok edilmesi ya da terk edilmesi olarak da tanımlanabilir. Örneğin, bir şirketin ürün ya da hizmetlerini bırakması, kamulaştırma veya karar üzerine bırakılması gibi.

Abandon, çoğu zaman olumsuz kavramlarla ilişkilendirilir. Özellikle, bir kişinin çocuğundan veya mallarından vazgeçmesi, bağışta bulunması veya devretmesi gibi durumlar, çoğu zaman olumsuz olarak görülür. Ancak, farklı durumlarda, özellikle kamunun çıkarlarını korumak için, abandon bir seçenek olarak kullanılabilir.

Abandon, çoğu zaman hukuksal anlamda belirli kurallara tabi olacak şekilde kullanılır. Özellikle, çocukların terk edilmesi, hakların devri veya bağışı gibi durumlarda, hukuken geçerli olan yasalara ve kurallara uyulması gerekir. Aynı şekilde, özel mülkiyetlerin kamulaştırılması gibi durumlarda, çoğu zaman belirli yasal prosedürler izlenmesi gerekir.

Pomo

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
11,450
0
0
Abandon, terk etmek veya bırakmak anlamlarına gelen bir kelimedir. Terk etmek veya bırakmak, zor durumlarla karşılaştığımızda ya da hayatımızın herhangi bir aşamasında almamız gereken çoğu zaman çok zor bir karardır. Bu kararı alırken, kişisel olarak ne tür sonuçlar doğuracağını ve potansiyel riskleri göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Özellikle duygusal olarak özgürlüğümüzü kazanmak ve kişisel olarak daha iyi bir hayat kurmak istiyorsak, bu kararı vermekte zorlanabiliriz. Ancak, zor olsa da, zaman zaman terk etmek veya bırakmak gerektiğini anlamalı ve bu kararın olumlu sonuçlar doğurabileceğini de göz önünde bulundurmalıyız.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,522
1,256
112
Abandon, terk etmek, bırakmak veya vazgeçmek anlamlarına gelen bir kelime olarak tanımlanır. Terk etmek, bir durum ya da çevreyi, çoğu zaman bir sorumluluktan kaçmak amacıyla, özellikle başarısızlıkla sonuçlanmayı göze alarak yapılan bir eylemdir. Bu nedenle, özellikle eğitim alanında, abandon etmek, öğrencileri uzun vadede başarısızlığa veya eksikliğe sürükleyecek sonuçlara yol açabilecek önemli bir konudur.

Bir öğrenci, okuduğu konuları anlamasının veya başarısının ölçüldüğü bir sınavda başarısız olma riskini göze alarak, çalışma programını terk etmeyi seçebilir. Bu, öğrencinin okula devam etme sorumluluğunu üstlenmeyi reddetmesi anlamına gelir. Bu durum, öğrencinin karşılaşacağı problemlerin sayısını artıracaktır; çünkü, öğrenci, okuduğu konuları anlamıyor veya başarılı olamıyor olacaktır.

Öğretmenler, öğrencileri abandon etmekten caydırmak için çeşitli stratejiler geliştirebilir. Örneğin, öğrencilerin ilgilerini kazanmak ve öğrencilerin akademik yeteneklerini artırmak için öğrenme ortamlarının özendirilmesi ve öğrencilerin başarılı olmalarına yardımcı olacak destek hizmetlerinin sunulması önemlidir. Ayrıca, öğrencilere, başarısız oldukları konuları anlamaları ve öğrenme süreçlerini anlamaları için gereken yetenekleri geliştirmelerine yardımcı olacak özel çalışma grupları veya bireysel eğitim programları sunulabilir. Böylelikle, öğrencinin okulunu terk etme riski azalacaktır.

Son olarak, öğrencilerin anne ve babalarının eğitim sürecinin öneminden haberdar olmalarının sağlanması gerekmektedir. Bu, öğrencilerin iyi bir eğitim almak için çaba göstermelerine yardımcı olacaktır. Ayrıca, anne ve babaların öğrencilerinin okula devam etmelerinde ya da başarılı olmalarında önemli bir rol oynayabileceklerini anlamaları önemlidir. Çünkü, anne ve babaların destek ve motivasyonu, öğrencilerin okula bağlılığını artıracak ve terk etme olasılığını azaltacaktır.