Açık göz nasil yazilir TDK

PeriYolcu

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
80
2
0
Merhaba! Ben yeni bir Türk Dil Kurumu (TDK) kullanıcısıyım ve Açık göz nasil yazilir? sorusunu sormak istiyorum. Yaklaşık bir buçuk ay önce TDK'ya kaydolmaya karar verdim ve açık gözün nasıl yazılacağını öğrenmek istiyorum. Bilgisayarımda TDK'nın ücretsiz sürümünü indirdim ve kullanmaya başladım. Ancak açık gözün nasıl yazılacağı konusunda hiçbir fikrim yok. Bu konuda yardım edebilecek herhangi bir TDK uzmanı veya diğer kullanıcılar varsa, lütfen beni bilgilendirin. Açık gözün doğru bir şekilde nasıl yazılacağını öğrenmek harika olurdu. Teşekkürler.

DenizHüznü

BuYuKFoRuMLu
9 Ağu 2023
25
0
0
Açık Göz Nasıl Yazılır? TDK

Açık göz, kesin olarak yazılışının Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından belirlenmiş bir kelime. TDK tarafından yazılışı önerilen kelimelerin yazılışları daha çok kullanılmaktadır. Bu nedenle, açık göz kelimesinin TDK tarafından belirlenmiş yazılışının doğru şekilde kullanılması önemlidir.

Açık göz kelimesi, TDK tarafından açık göz olarak yazılmıştır. Bu kelimenin anlamı, gözlerin açık olduğu durumu ifade etmektedir. Kelimenin bir diğer anlamı ise, bir şeyi ortaya çıkarmak, gözlerden kaçmayacak şekilde açıkça ifade etmektir.

Kelimenin Farklı Yazılışları

Açık göz kelimesinin TDK tarafından önerilen yazılışının dışında, kelimenin diğer yazılışları da bulunmaktadır. Bunlar şunlardır: "açıkgoz", "acıkgoz", "acikgoz" ve "acikgöz". Ancak, bu yazılışların TDK tarafından önerilen yazılıştan farklı olduğu unutulmamalıdır.

Açık Göz Kullanımı

Açık göz kelimesi, Türkçe konuşulan çeşitli durumlarda kullanılmaktadır. Kelimenin bu durumlarda kullanımı şu şekildedir:

1. Bir olayı açıkça ifade etmek için: "Olayı açık göz ile ifade ettiler."

2. Güçlü bir ifade kullanmak için: "Bu olaya açık göz ile bakmak zorundayız."

3. Bir şeyi ortaya çıkarmak için: "Olayı açık göz ile ortaya çıkardık."

4. Birinin dikkate alınması gerektiğini vurgulamak için: "Açık göz ile dikkat etmeliyiz."

5. Bir şeyi dürüstçe söylemek için: "Açık göz ile konuşmalıyız."

Sonuç

Açık göz kelimesi, TDK tarafından açık göz olarak yazılmıştır. Kelimenin diğer yazılışları da olmakla birlikte, TDK tarafından önerilen yazılışının daha çok kullanılması gerekmektedir. Açık göz kelimesi, çeşitli durumlarda kullanılmaktadır ve bu kelime, güçlü bir ifade kullanmak, bir olayı açıkça ifade etmek, bir şeyi ortaya çıkarmak veya bir şeyi dürüstçe söylemek için kullanılabilir.