Acimtirak nasil yazilir TDK

SokakFeneri

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,299
115
2
Merhaba herkese,

Acimtirak kelimesini Türk Dil Kurumu nezdinde nasıl yazmanız gerektiğini merak ediyorum. Kelime hakkında bir araştırma yaptım ama net bir sonuç elde edemedim. Acimtirak kelimesini nasıl yazmamız gerektiği konusunda lütfen bana yardımcı olurmusunuz? Çok önemli bir konu olduğu için, daha önce yazılmış olan konuların üzerinde yoğunlaşmak istemiyorum. Bu nedenle, Acimtirak kelimesini TDK'na göre nasıl yazmalıyız hakkında konuşmak istiyorum.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Acimtirak Ne Demektir?

Acimtirak sözcüğü Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından resmî olarak tanımlanmış bir sözcük değildir. Ancak, sözcük Türkçe konuşulan bölgelerde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Sözcük, Türkçe’nin çeşitli lehçelerinde kullanılan bir sözcük ve kökeni olarak, Türkçe’nin eski dilindeki “acı” sözcüğünden gelmektedir.

Acimtirak, Türkçe’de “acılık”, “acımsaklık”, “acı doluluk” gibi anlamlara gelmektedir. Genellikle kişinin duygusal anlamda karşılaştığı çoğu durumda duyulan iç huzursuzluğunu, üzüntüyü veya pişmanlığı anlatmak için kullanılır.

Acimtirak Nasıl Yazılır?

Acimtirak, Türk Dil Kurumu tarafından resmî olarak tanımlanmamış olmasına rağmen, sözcük genellikle “acımtırak”, “acımtırac”, “acımtırca” olarak yazılır. Yazım kurallarına göre, sözcük genellikle “acımtırak” şeklinde yazılır ve “ı” harfi ünlü ile okunur.

Acimtirak Nerede Kullanılır?

Acimtirak sözcüğü, Türkçe konuşulan bölgelerde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Sözcük, konuşma dilinde ve yazı dilinde kullanılmaktadır. Sözcük, kişinin duygusal anlamda karşılaştığı çoğu durumda duyulan iç huzursuzluğunu, üzüntüyü veya pişmanlığı anlatmak için kullanılır.

Anahtar Kelimeler: Acimtirak, TDK, Türk Dil Kurumu, Türkçe, Yazım Kuralları.

• Love
  • Like
Reactions: Ozge and Aysel

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
15,710
1,031
15
Acımtırak, Türkçe dilinin çoğul ve eş anlamlı kelimelerden oluşan bir öbekidir. Acımtırak kelimesinin aslına bakıldığında; "acımak" ve "tırak" kelimelerinin birleşmesinden oluştuğu görülmektedir. Bu kelimelerin bütün olarak kullanıldığında, acımak ve tırlamak anlamına gelmektedir. Acımak kelimesi, biriyle duygusal olarak ilgili hisler beslemek anlamına gelirken; tırlamak kelimesi ise, bir şeyi çok sık tekrarlayarak yapmak anlamına gelmektedir.

Acımtırak, Türkçede genel olarak "bekleme" kavramını ifade etmek için kullanılmaktadır. Örnek olarak; birisi bir şeyi beklemekte iken, "Acımtırak olarak bekliyorum" deyebilir. Acımtırak olarak beklemek, beklediğin bir şeyi gelene kadar sık sık kontrol etmek ve her seferinde yine beklemek anlamına gelmektedir. Acımtırak olarak beklemek, birinin kendini çok sık üzdüğü durumlarda kullanılmaktadır.

Bu kelime, Türkçede sık kullanılan bir kelime olmakla beraber, çoğu zaman yanlış kullanılmaktadır. Örnek olarak; acımtırak olarak beklemek, karşı tarafı beklemek değil, kendi tarafının sık sık kontrol etmesine denir. Ayrıca, acımtırak olarak beklemek, beklenen bir şeye olumlu bir sonuç getireceğine inanılarak, bu sonuca ulaşmak için çaba harcanması anlamına da gelmektedir.

Acımtırak kelimesinin kullanımı büyük ölçüde kullanıcının algısına ve konuşma tarzına bağlıdır. Bu kelimeyi kullanırken, çok dikkatli olmak gereklidir. Ayrıca, bu kelimeyi kullanırken, kendi anlaşılır ve açık bir şekilde ifade etmek gerekir.