Acizane nasıl yazılır TDK

Gecko

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,414
147
62
Merhaba arkadaşlar,

Acizane kelimesinin TDK sözlüğünde nasıl yazıldığını öğrenmek istiyorum. Bu kelimeyi bana doğru şekilde yazabilecek biri var mı acaba? Acizane kelimesi bir duygu durumu anlamına geliyor ve çok şey ifade ediyor. İçtenlikle arkadaşlarımın bu konuda yardımını istiyorum. Acizane kelimeyi doğru şekilde yazabilecek biri varsa, bunu lütfen bana belirtir misiniz? Kısaca, TDK sözlüğünde acizane kelimesinin nasıl yazılacağını öğrenmek istiyorum. İçtenlikle yardımınızı bekliyorum. Teşekkürler.
 

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,991
1,345
112
Acizane Nasıl Yazılır TDK

Acizane (a.c.izâne), Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından tanımlanan bir sözcük olup, asıl anlamı “hazır olmayan, güçsüz, sıkıntılı, zor durumdaki” anlamına gelmektedir. Sözcük, Türkçenin günlük konuşma dilinde gittikçe daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kökeni ve Tarihçesi
Acizane sözcüğünün kökeni, Arapça “a.c.izâne” sözcüğünden gelmektedir. Sözcük, özellikle 16. yüzyıldan sonra Osmanlı ülkesi içerisinde kullanılmaya başlanmış ve günümüzde de Türkçenin günlük konuşma dilinde kullanılmaktadır.

Kullanımı
Acizane sözcüğü, özellikle konuşma dilinde çok sık kullanılan bir sözcüktür. Sözcük, genellikle insanların sıkıntılı durumlarında kullanılmaktadır. Çoğunlukla olumsuz manada kullanılan acizane sözcüğü, güçsüz, zayıf ve çaresizlik anlamına da gelmektedir.

Örnek Cümleler
• Acizane durumda kalırsam, ne yapacağımı bilemiyorum.
• Acizane güçlerimle bu işi nasıl yapacağımı bilmiyorum.
• Acizane olarak karşı karşıya kaldığım bu durumdan nasıl çıkacağımı bilmiyorum.
 

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Acizane, Türkçede “aciz” sözcüğünden türemiş bir sözcüktür. Aciz, Türkçede “güçsüz, yetersiz, çaresiz, kudretsiz ve fakirsinin” anlamına gelmektedir. Acizane, bu anlamların hepsini içerir. Acizane, bireylerin yapabilecekleri konusunda yetersiz olduklarını, kendilerine yeterli beceri ve güç sağlanamadığını ya da kendi güçlerinin yetersiz olduğunu göstermek için kullanılır. Acizane, bir kişinin kendi gücünün yetersiz olduğunu ifade etmek için de kullanılabilir. Acizane, başka bir kişiye ya da kuruma yardım istemek için de kullanılır. Acizane, karşılamakta zorlandığımız zorluklar ya da sıkıntılarla karşı karşıya olduğumuzu ifade etmek için de kullanılır. Acizane, genellikle sorunları çözmeye çalışanların, başarılı olamadıkları durumları betimlemek için kullanılır.
 

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü