Addetmek TDK nasıl yazılır

DeRiNDaRBe

Üye
BaYaN
11 Nis 2023
1,355
111
17
İzmir
Merhaba! Benim addetmek TDK nasıl yazılır? sorusu var. Konuyla ilgili soruya cevap almak için bu forumu kullanıyorum. Yapılan yazımlarda addetmek kelimesinin hangi biçimde yazılacağını öğrenmek istiyorum. Lütfen addetmek kelimesinin TDK'ya göre doğru biçimde yazılışını bana öğretin. TDK'ya göre doğru biçimde yazılışını öğrenmek için ne yapmam gerekiyor? Bununla ilgili bilgi verebilir misiniz? Çok teşekkür ederim.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
20,601
1,159
112
Addetmek TDK Nasıl Yazılır?

Addetmek Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından yayımlanan sözlükte, TDK tarafından tanımlanan anlamlara göre yazılmaktadır. Addetmek TDK tarafından tanımlanan anlamı; toplama, sayma, sayım yapmak veya toplamak olarak tanımlanmıştır. Addetmek TDK tarafından tanımlanan anlamının yazımı için aşağıdaki kurallar göz önüne alınmalıdır.

Addetmek TDK Yazım Kuralları

1. Addetmek TDK tarafından tanımlanan anlamı için, yazımı için ünlü ile başlamalıdır.

2. Addetmek TDK tarafından tanımlanan anlamı için, yazımında "d" harfi kullanılır.

3. Addetmek TDK tarafından tanımlanan anlamı için, yazımında "m" harfi kullanılır.

4. Addetmek TDK tarafından tanımlanan anlamı için, yazımında "k" harfi kullanılır.

Addetmek TDK Kullanım Örnekleri

Addetmek TDK tarafından tanımlanan anlamının kullanımı için aşağıdaki örnekler verilebilir:

1. Çocuk sandalyelerinin sayısını addetmek istedim.

2. Toplam öğrenci sayısını addetmek için okulunuza gittim.

3. Pazarlık yaptığım ürünün fiyatını addetmek istedim.

4. Bütçemi addetmek için gelir ve giderlerimi topladım.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
TDK, Türk Dil Kurumu'nun kısaltmasıdır. Türk Dil Kurumu, 1928 yılında kurulmuş bir kurumdur. TDK'nın amacı, Türkçe dilinin korunması ve geliştirilmesidir. TDK, Türkçe dili hakkında çalışmalar yapmak için bir merkez oluşturmuştur. Bu merkez, Türk Dil Kurumu'nun resmi web sitesinde ve diğer yayımlarında bulunmaktadır. TDK, çağdaş Türkçe kullanımını desteklemek için dil ve kültür çalışmalarının yanı sıra, Türkçe'nin gramer, sözlük, yazım ve diğer konularla ilgili kurallarını belirlemiştir. Ayrıca, TDK, Türkçe'nin tarihini ve gelişimini de araştırmaktadır. TDK, Türkçe diliyle ilgili konularda düzenli olarak raporlar ve çalışmalar yayımlar. TDK, Türkçe dili hakkında bilgi ve gelişimini sağlamak için düzenli olarak etkinlikler düzenler ve kurslarla destekleyici çalışmalar yürütür.