Adem nasıl yazılır TDK

SokakFeneri

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,299
115
2
Merhaba,
Türk Dil Kurumu'nun kurallarına göre Adem nasıl yazılır? İsmimde bu kuralları doğru uygulamak istiyorum ve bu yüzden bu konu hakkında yardım için buraya yazıyorum. Adem isminin doğru yazımını öğrenmek istiyorum. İsim nereden çekildiği, yazımının nereden geldiği ve Türk Dil Kurumu'nun kurallarıyla uyumlu olup olmadığı hakkında bilgi almak istiyorum. Lütfen bilgilerinizi paylaşın ve Adem isminin doğru yazımı hakkında önerilerinizi bildirin.

Çok teşekkürler.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
21,066
1,314
112
Adem Nasıl Yazılır TDK?

Adem, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından yayınlanan Türk Dil Kurumu Sözlüğü'nde belirtilen bir isimdir. Bu sözlükte, Adem isminin Türkçe kökenli olduğu belirtilmiştir ve imla kurallarına göre “a-de-m” şeklinde yazılması gerektiği belirtilmiştir. Adem isminin kökeni, İbranice olan “Adam” isminin türevidir ve İbrani sözcük anlamı “topraktan yaratılmış” anlamına gelir.

Adem isminin Türkçe'de kullanımı, çoğu Türkçe isim gibi, kökeni çok eski zamanlara dayanmaktadır. Adem ismi, çoğu Türk ismi gibi, çoğul biçimleri ile kullanılabilmektedir.

Adem İsimli Kişinin İmzasının Yazılışı

Adem isimli kişinin imzası, imla kurallarına göre “Adem” şeklinde yazılmalıdır. Adem ismi çoğul biçimleri ile kullanıldığında da aynı kural geçerlidir. Örneğin, Adem'lerin imzaları “Ademler” şeklinde yazılmalıdır.

Adem İsminin Türkçe Kökeni

Adem isminin Türkçe kökeni, çoğu Türk ismi gibi, çok eski zamanlara dayanmaktadır. Adem ismi, İbranice olan “Adam” isminin türevidir ve İbrani sözcük anlamı “topraktan yaratılmış” anlamına gelir. Adem ismi, çağdaş Türkçede “erkek” anlamına gelmektedir ve bu anlamıyla da kullanılmaktadır.

Adem İsminin Kullanımı

Adem ismi, çoğu Türk ismi gibi, çoğul biçimleri ile de kullanılabilmektedir. Adem ismi, Türkçe'de çoğunlukla erkek ismi olarak kullanılmaktadır. Bu isim, kız çocukları için de kullanılmaktadır ancak daha az yaygındır. Adem isminin türevleri, ismin kökeninin İbranice olduğunu düşündüren “Ademoğlu” veya “Ademoğluoğlu” biçimlerinde de kullanılmaktadır.

Sonuç

Adem ismi, Türk Dil Kurumu Sözlüğü'nde belirtilen bir isimdir ve bu sözlükte, imla kurallarına göre “a-de-m” şeklinde yazılması gerektiği belirtilmiştir. Adem isminin kökeni, İbranice olan “Adam” isminin türevidir ve İbrani sözcük anlamı “topraktan yaratılmış” anlamına gelir. Adem ismi, çoğu Türk ismi gibi, çok eski zamanlara dayanmakta ve bu isim, çoğul biçimleri ile kullanılabilmektedir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
15,703
1,031
15
Adem, İncil'de İbrahim'in ilk oğlu olarak anılan ilk insan olarak bilinir. Adem'in varlığı, İncil'de İbrahim'in üstün yetenekleriyle tarif edilen ilk insan olarak belirtiliyor. Müslümanlar da Adem'e inanıyor ve onu yaratılışın ilk insanı olarak kabul ediyorlar. Adem'in yaratılışı, İncil'deki kutsal metinlerde iyi ve kötü arasındaki savaşın öyküsü ile anlatılıyor. Adem'in yaratılışının özeti şöyle: İlahi kudret, Adem'i topraktan yarattı; Adem, ruhunu İlahi Varlık'tan aldı. İlahi Varlık, Adem'e, "Benim emirlerimi tutacaksın" dedi ve Adem, İlahi Varlık'ın emirlerini tuttu. İlahi Varlık, Adem'e dünyayı hakim etmesini emretti ve İlahi Varlık, Adem'e ve onun neslini tüm insanlara koruyacak bir andlaşma yaptı. Adem, İlahi Varlık'ın emirlerini tuttu ve dünyayı hakim etmeyi başardı. İlahi Varlık, Adem'in neslini dünyayı hakim etmeye çağırdı ve Adem'in nesli de, İlahi Varlık'ın emirlerini tutmayı başardı.