Ademi merkeziyet nedir çeşitleri nelerdir

DenizSiyahi

Üye
BaY
1 May 2023
1,324
109
15
Merhaba,
Ademi merkeziyet nedir ve çeşitleri nelerdir? hakkında bilgi edinmek istiyorum. Merkeziyet nasıl tanımlanır ve çeşitleri arasında farklılıklar nelerdir? Ademi merkeziyet çeşitleri hakkında bilgim yok, bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Lütfen konuyla ilgili bilgilerinizi paylaşın. Teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Ademi Merkeziyet Nedir?

Ademi merkeziyet, çoğul merkezli bir yönetim anlayışıdır. Bir organizasyonda, her bireyin veya her grubun kendi özgürlüğünü ve kararlarını kendisi almasını, diğer üyelerin bunu onaylamasını ve desteklemesini sağlamak amacıyla kullanılan bir yaklaşımdır. Ademi merkeziyetin amacı, her bireyin ya da grup üyelerinin kendi kararlarını, kendi özgürlüklerini koruyabilecekleri bir ortamda özgürce hareket etmesini sağlamaktır.

Ademi Merkeziyet Çeşitleri Nelerdir?

Ademi merkeziyetin çeşitleri, organizasyonun amacına, büyüklüğüne ve türüne göre değişebilir. Genellikle, çoğul merkezli bir yaklaşım olarak adlandırılan bu yaklaşım, farklı çeşitleri de içermektedir. Bunlar arasında, bu yaklaşımın en yaygın olanlarından bazıları şunlardır:

• Yönetimsel Ademi Merkeziyet: Yönetimsel ademi merkeziyet, bir organizasyonun daha üst düzey yöneticilerinin, kararları almak ve uygulamak için özgürce hareket etmesini sağlamak amacıyla kullanılan bir yaklaşımdır.

• Finansal Ademi Merkeziyet: Finansal ademi merkeziyet, bir organizasyonun fonlarının ayrılması ve kullanımı ile ilgili kararların alınması ve uygulanması için kullanılan bir yaklaşımdır.

• Mesleki Ademi Merkeziyet: Mesleki ademi merkeziyet, bir organizasyonun çalışanlarının mesleki konularda kendi kararlarını almalarını ve uygulamalarını sağlamak amacıyla kullanılan bir yaklaşımdır.

• Teknik Ademi Merkeziyet: Teknik ademi merkeziyet, bir organizasyonun teknik konularda kendi kararlarını almalarını ve uygulamalarını sağlamak amacıyla kullanılan bir yaklaşımdır.

Ademi Merkeziyetin Faydaları Nelerdir?

Ademi merkeziyet, bir organizasyonun karar verme ve uygulama süreçlerini daha çok verimli hale getirerek, performansını arttırma potansiyeline sahiptir. Ademi merkeziyetin faydaları arasında, çalışanların özgürlüğünü arttırması ve çalışanların kendi özgürlüklerini koruması sayılabilir. Ayrıca, ademi merkeziyet, çalışanların üretkenliğini ve verimliliğini arttırma potansiyeline sahiptir. Ayrıca, ademi merkeziyet, çalışanların üretkenliğini arttırmak için çalışanların özgürlüklerini doğrudan destekleyen bir yönetim anlayışıdır.

• Like
Reactions: Yaren

KonuUzmani

Üye
BaY
30 Tem 2023
2,340
296
15
Ademi Merkeziyet, çoğulcu bir yönetim modeli olarak tanımlanır. Bu model, bir merkezi lider olmaksızın tüm yönetsel işlerin ve kararların katılımcılar tarafından birlikte üretilmesiyle gerçekleştirilir. Bu model, çoğulcu ve ağ tabanlı bir yönetim yolu sunar.

Ademi Merkeziyet, kararların kolektif olarak verilmesi ve herkesin katılımının önemli olduğu bir sistemdir. Bu sistem, ortak bir hedefe ulaşmak için çeşitli kararların alınmasını ve çözümlerin üretilmesini güçlendirmek için hiyerarşik bir yapıdan özgürleşiyor. Ademi Merkeziyet, çoğu durumda diyalogların ve iletişimin ön plana çıkarılmasını destekler ve herkesin görüşlerinin dikkate alınmasını sağlar.

Ademi Merkeziyet'in özellikleri arasında, örgütsel hesaplaşma, üretkenlik, çoğul kaynaklı yönetim, katılımcılık ve özgürlük sayılabilir. Ayrıca, örgütlerin gelişmesinin hızlanmasını sağlamak için kısa süreli projelerin oluşturulması ve derin çalışma alanlarının kullanılmasını destekleyebilir.

Ademi Merkeziyetin çeşitleri arasında, özgür küme, özerk küme, hiyerarşik olmayan küme ve özgür ortaklık yer alır. Özgür küme, herkesin kendisinin kararlarını alabileceği bir yönetim modelidir. Özerk küme, herkesin kendi kararını kendisi almasına izin veren bir modeldir. Hiyerarşik olmayan küme, herkesin kararlarının ortak taraflar tarafından kararlaştırılmasına izin verir. Özgür ortaklık, herkesin kendi kararlarını almasına izin veren bir model olup, herkesin kendi çıkarlarının ön plana çıkarılmasına izin verir.

DusunceAdami

Üye
BaY
31 Tem 2023
2,226
286
15
Ademi merkeziyet, bir organizasyonun üst düzey yöneticilerinin kararlarının etki alanını sınırlaması anlamına gelir. Genellikle, organizasyonlar çoklu düzeyde yönetim yapmaya çalışır ve ademi merkeziyetin kullanımı, düzenli işleyişi kolaylaştırmak için özellikle önemlidir.
Ademi merkeziyet, birkaç farklı şekilde kullanılabilir:

1) Merkezileştirilmiş Ademi Merkeziyet: Bu tür ademi merkeziyet, kararların üst düzey yöneticiler tarafından alındığı ve uygulandığı anlamına gelir. Bu durumda, üst düzey yöneticilerin kararlarının organizasyonun tüm bölümlerinin işleyişine etkisi olur.

2) Merkeziyetsiz Ademi Merkeziyet: Bu tür ademi merkeziyet, üst düzey yöneticilerin kararlarının sadece ilgili bölümleri etkilediği anlamına gelir. Bu durumda, kararlar sadece ilgili bölümler tarafından uygulanır ve çalışanların birbirleri arasındaki ilişkileri etkilemez.

Ademi merkeziyet, organizasyonların çalışmalarını verimli bir şekilde yürütmesine yardımcı olur. Ayrıca, üst düzey yöneticilerin kararlarının organizasyonun tüm bölümleri üzerinde etkili olmamasını sağlar. Bu sayede, çalışanların işlerini daha etkili bir şekilde yürütebilmesi sağlanır. Ayrıca, ademi merkeziyet, kararların alınmasını kolaylaştırarak, organizasyonların verimliliğini arttırmaya yardımcı olur.

MaviGozluAli

Yeni Üye
BaY
13 Ağu 2023
10,468
517
0
Ademi merkeziyet, bir organizasyonun çalışmasında, her bir üst düzey yöneticinin kendi alanına sahip olduğu ve üstün olduğu, ama diğer yöneticilerin de aynı anda kendi alanlarında yetkili olduğu bir yönetim biçimidir. Ademi merkeziyet aynı zamanda çok yönlü bir yönetim biçimidir ve farklı yönetim alanlarının arasında bağlantı kurulmasını sağlar.

Ademi merkeziyetin çeşitleri, görev alanına, örgütsel türüne, üretim sürecine ve görevlerin dağılımına göre değişiklik gösterir. Örneğin, küçük ölçekli örgütlerde, tüm görevler genellikle merkezi bir noktadan yönetilir. Ama büyük ölçekli örgütlerde, çeşitli görevler arasındaki ilişkiler daha karmaşık bir şekilde yönetilir. Bazı örgütlerde, tüm görevler merkezi bir konuma bağlanabildiği gibi, diğerlerinde görevler çeşitli alanlarda dağıtılmış olabilir.

Ademi merkeziyet, kurumsal belirsizlikleri azaltır ve örgütsel verimliliği arttırır. Ayrıca, bu tür bir yönetim biçimi, çalışanlar arasındaki iletişimin daha kolay olmasını sağlar ve böylece örgütsel motivasyonu artırır. Ademi merkeziyet, örgütsel yapıyı daha esnek hale getirir ve örgütün karar alma sürecini hızlandırır. Son olarak, ademi merkeziyet, örgütün değişik alanlarında daha etkin bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

shitlembik

Üye
BaYaN
22 Ağu 2023
14,124
1,859
5
Ademi merkeziyet, kurumsal ya da siyasi sistemlerde, en üst düzeyde merkeziyetçi ve güçlü bir merkezin varlığına karşın, bütün diğer kurumsal ve siyasi örgütlerin kendilerinden bağımsız şekilde hareket etme yetkisine sahip olması durumuna verilen isimdir. Bu, karar vericilerin, merkezi otoriteyi aracı olarak kullanarak çeşitli konularda karar almalarının arttığı ve kurumlar arasında güçlü ilişkilerin oluştuğu, çok merkezli bir sistemin kurulmasını sağlar. Ademi merkeziyetin çeşitli türleri vardır.

Öncelikle, karar verme süreci ademi merkeziyetinin en çok kullanılan türüdür. Bu süreç, her kurumun kendi konularında karar alma yetkisine sahiptir ve merkezi otoriteye başvurmak zorunda değildir. Karar alma sürecinin her aşamasında, kurumlar arasındaki güçlü ilişkiler hakkında bilgi ve karar alma yetkisi kurumlar arasında paylaşılır. Böylece, merkezi otoritenin çoğu konuda karar alma yetkisi elinde tutmasına rağmen, kurumlar arasındaki ilişkiler, merkezi otoritenin fazla baskı kurmasını önler ve böylelikle ademi merkeziyet kurumsal bir sistem oluşturur.

İkinci olarak, merkezi otoriteye verilen yetki ademi merkeziyetin bir diğer türüdür. Bu tür, merkezi otoritenin özel konular hakkında karar alma yetkisine sahip olmasını sağlar. Bununla birlikte, merkezi otorite, bu konularda çok fazla iktidarı elinde tutamaz ve karar alma yetkisini diğer kurumlarla paylaşmak zorundadır.

Son olarak, birlik şeklinde ademi merkeziyet de vardır. Bu, kurumlar arasındaki ilişkilerin kurulmasını ve kurumsal bir sistem oluşturulmasını sağlar. Örneğin, bir birlik, merkezi otorite tarafından kurulan iki veya daha fazla kurumu bir araya getirerek, bu kurumların hareketlerini koordine etmesine olanak tanır. Böylelikle, her kurumun kendi konularında karar alma yetkisi vardır ve her kurumun merkezi otoriteyi aracı olarak kullanması gerekmektedir.

Ademi merkeziyet, çoğu zaman kurumsal veya siyasi sistemlerde karar alma işlemi için önerilen bir sistemdir. Merkezi otorite tarafından kontrol edilen ve kurumlar arasındaki ilişkileri güçlendiren ademi merkeziyetin çeşitli türleri vardır. Bunlar arasında karar verme süreci, merkezi otoriteye verilen yetki ve birlik şeklinde ademi

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
17,052
1,031
15
Ademi Merkeziyet, toplum veya örgütlerin idari kararlarının karar alma süreçlerinde, belli bir merkezde toplanan veya belirli kişiler tarafından verilen kararların söz konusu olduğu bir yönetim biçimidir. Ademi Merkeziyet, karar alma süreçlerinde çeşitli kurumların veya kişilerin çeşitli kararlarının aynı merkezde toplanması esası üzerine çalışır. Genel olarak, Ademi Merkeziyet, dikey veya yatay organizasyon kuralları arasındaki karar alma süreçlerinin büyük ölçüde merkezileştirilmesi ile karakterize edilir.

Ademi Merkeziyetin çeşitleri, örgütlerin karar alma süreçleri ve verimliliğinin düzenlenmesine yönelik kullanılan farklı yönetim biçimlerini içerir. Bunlar arasında; merkeziyetçi yönetim, tüm kararların tek bir merkez tarafından alınmasını öngören bir model; devreden yönetim, tüm kararların tek bir merkez tarafından alınmamakla birlikte, merkez tarafından belirlenen kısıtlamalar dahilinde devredilen bir model; özerk yönetim, merkez tarafından kısıtlamalar dahilinde devredilen bir model; ve kurumsal yönetim, merkez tarafından belirlenen kurumsal örgütlenme ilkeleri çerçevesinde karar alma süreçlerini organize eden bir model olarak sıralanabilir.

tosunami

Yeni Üye
BaY
30 Eyl 2023
6,011
0
0
Ademi merkeziyet, belirli bir konuyla ilgili çalışmalar veya eylemlerin bağımsız bir şekilde ve her birinin kendi çıkarları doğrultusunda organize edilmesi olarak tanımlanır. Ademi merkeziyet, çok farklı alanlara yayılmış izolasyonun sonucudur ve özellikle belirli çalışmaların uzmanlar tarafından kontrol edilmesini sağlar. Ademi merkeziyet, çoğu durumda, çalışmaların etkinliğini artırırken, üst düzey yetkililerin kararlarının etkisini azaltır.

Ademi merkeziyetin çeşitleri, bu yaklaşımın uygulandığı alanların farklılıklarına göre değişiklik gösterir. Örneğin; çok katlı bir yapıda, merkezi bir kurum veya kuruluş aracılığıyla ademi merkeziyet uygulanabilir. Ayrıca, bir organizasyonun kendisi için ademi merkeziyet uygulayabilir. Bu, her bir ünitenin kendi çıkarlarını öncelikli olarak koruma ve geliştirme çabalarının bulunduğu bir stratejiyi içerir.

Son olarak, çeşitli sektörlerde kullanılan ademi merkeziyet, belirli bir alanda uzmanlık gerektiren çalışmaların yaygın olarak yürütülmesini sağlayan bir yaklaşım olarak kabul edilir. Bu, çeşitli farklı alanlardaki çalışmaların anahtar konular üzerinde yoğunlaşılmasının ve her birinin kendi çıkarlarını önemseyerek çalışmalarını koordine etmesinin sağlanmasını içerir. Bu, çalışmaların etkinliğini ve verimliliğini arttırırken, üst düzey yetkililerin karar verme yetkisinin azaltılmasını sağlar.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Ademi merkeziyet, çoğu örgütsel stratejinin temel özelliğidir ve karar verme, yönetim ve denetim gibi işlemlerin birden çok merkezde yürütülmesini içerir. Ademi merkeziyet, üç temel çeşidi olan merkeziyetçilik, federalizm ve eşgüdümlülük arasından seçilir. Merkeziyetçilik, her konu ile ilgili kararın merkezden alınmasını ve tüm örgütte uygulanmasını içerir. Federalizm, kararların birkaç merkez tarafından paylaşılmasını sağlar ve tüm örgütün işleyişini kontrol eder. Eşgüdümlülük, kararların birden fazla merkez tarafından alınmasını öngören bir yaklaşım olup, örgütün uzun vadeli hedeflerini gerçekleştirmesine yardımcı olur.

darvinizkim

Üye
BaY
10 Eyl 2023
15,890
641
5
Ademi Merkeziyet, yönetim sistemlerinin veya organizasyonların, merkezi otoriteye dayalı kararlar verme ve çalışma biçimleridir. Ademi merkeziyet, bir merkezi otorite tarafından yönlendirilen ve gerçekleştirilen bir yönetim biçimidir. Yönetim, çoğu zaman üst düzey yöneticiler tarafından gerçekleştirilir ve diğer çalışanların çalışmalarının kontrolünden sorumludur.

Ademi merkeziyetin çeşitleri, üstünlük ile kararların alınması, geleneksel düzen veya değişim odaklı çalışma, etkileşimci yönetim ve etkileşimci liderlik biçimleri gibi yönetim biçimleridir.

Üstünlük biçiminde ademi merkeziyet, kararların üst düzey yöneticiler tarafından alınmasını ve diğer çalışanların çalışmalarının kontrolünün merkezi bir otorite aracılığıyla gerçekleştirilmesini içerir. Bu ademi merkeziyet biçimi, çalışanların karar mekanizmalarına katılımının düşük olması nedeniyle, üretkenliği azaltan bir sistemdir.

Geleneksel Düzen veya Değişim Odaklı Çalışma ademi merkeziyet biçiminde, merkezi bir otorite tarafından yönlendirilen ve gerçekleştirilen bir yönetim biçimidir. Bu biçimde, çalışanlar üst düzey yöneticilerin öngördüğü kurallara uymalıdır. Bu durum, üst düzey yöneticilerin çalışanların verimliliğini ve üretkenliğini arttırmasına yardımcı olur, ancak bu sistem, çalışanların karar mekanizmalarına katılımının düşük olması nedeniyle, üretkenliği azaltmaktadır.

Etkileşimci Yönetim ademi merkeziyet biçiminde, çalışanların üst düzey yöneticilerin kararlarının etkileşimli bir biçimde geliştirilmesi ve uygulanmasının öngörüldüğü bir yönetim biçimidir. Bu biçimde çalışanlar, üst düzey yöneticilerin kararlarının etkileşimli bir biçimde geliştirilmesine ve uygulanmasına katılabilir ve çalışmalarının kontrolünü sağlayabilirler. Etkileşimci yönetim, çalışanların üretkenliğini ve verimliliğini arttırmak ve karar mekanizmalarına katılımını arttırmak için oldukça etkilidir.

Etkileşimci Liderlik biçiminde ademi merkeziyet, çalışanların karar mekanizmalarına katı

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,830
1,247
112
Ademi merkeziyet, yönetim anlayışı olarak tarif edilen bir sistemdir. Bu sistemde her çalışan, özgürlük ve karar verme yetkisine sahiptir. Bir örgütte, bu sistem kullanıldığında, üst düzey yöneticilerin tüm kararlarının alınmasından önce ortak akıl yürütme ve karar alma sürecine girmelerine olanak tanınır. Ademi merkeziyet sistemi, çalışanların üretkenliğini artırmak için önemli bir araçtır.

Ademi merkeziyet sistemi, çeşitli şekillerde uygulanabilir. Örneğin, bir örgütte üst düzey yöneticilerin kararlarının alınmasından önce ortak akıl yürütme ve karar alma sürecine girmesi sağlanabilir. Bir örnek olarak, bir örgütte çalışanların çalışma koşullarının iyileştirilmesi konusunda önerileri alınarak, üst düzey yöneticiler tarafından öncelikler üzerinde anlaşılır. Bunun yanı sıra, çalışanların üst düzey yöneticilerle ortak karar alımına davet edilmesi de mümkündür.

Ademi merkeziyet sistemi, özellikle eğitim alanında önemli bir araç olarak kullanılır. Eğitimciler, öğrencilerin özgürlük ve karar verme yetkisine sahip olmalarını sağlamak için ademi merkeziyet sistemini kullanabilirler. Öğrenciler, örneğin okul içi etkinliklerin planlanması, seçilecek konular ve çalışma teknikleri konusunda kendi fikirlerini öne sürüp, üst düzey yöneticilerin karar vermesinden önce ortak akıl yürütme ve karar alma sürecine girmelidir. Böylece, öğrencilerin özgüveni arttırılır ve öğrenme süreci geliştirilir.

Son olarak, ademi merkeziyet sistemi, çalışanların üretkenliğini artırmak ve karar alma sürecine katılım sağlamak için kullanılabilir. Yöneticiler, çalışanların önerilerini dikkate almalı ve özgürlük ve karar verme yetkisine sahip olmalarını sağlamalıdır. Bununla birlikte, gerekli önlemler alınarak, çalışanların kararlarının çok hızlı alınması ve çalışanların üretkenliklerinin kaybolması önlenmelidir.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)