Afaki nasıl yazılır TDK

Zorro

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,401
136
62
Merhaba,
TDK'nın "Afaki" kelimesinin doğru yazımını öğrenmek istiyorum. Bu kelimeyi nasıl yazacağımı bilmiyorum. Üniversite eğitimimde kullanmaya çalışıyorum ve bu doğru yazımı öğrenmek için yardıma ihtiyacım var. TDK'nın bu kelimeyi nasıl yazmam gerektiğini öğrenmek istiyorum. Lütfen bana bu konuda yardım edin. Teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,180
1,159
112
Afaki Nasıl Yazılır TDK?

Afaki, Türk Dil Kurumu'nun (TDK) kurallarına göre yazılması gereken bir sözdür. Afaki sözcük, dilin kökeni göz önünde bulundurularak oluşturulmuş, İslami kökenli sözcüklerin kullanımını özendirmek amacıyla kullanılan bir sözdür. Afaki, çoğu zaman, Arapça ve Farsça kökenli sözcüklerin İslami kökenli sözcükler ile değiştirilmesi durumunda kullanılır.

Afaki Sözcüklerin Kullanımı

Afaki sözcüklerin kullanımı, TDK tarafından özendirilmektedir. Afaki sözcükler, çoğu zaman, Arapça veya Farsça kökenli sözcüklerin İslami kökenli sözcükler ile değiştirilmesi durumunda kullanılır. TDK, İslami kökenli sözcükleri kullanmaya özendirerek, Türkçe'ye İslami kökenli sözcüklerin kazandırılmasını hedeflemektedir.

TDK'da Afaki Yazılışının Kuralları

TDK'da afaki sözcüklerin yazılışı kuralları, TDK Sözlüklerinin 8. cildinde belirtilmiştir. Kurallar arasında, afaki sözcüklerin ünlüleri, sesli harfleri, sessiz harfleri ve sözcükler arasındaki ilişkiler gibi konuların tümünü kapsayan kurallar bulunmaktadır. Ayrıca, TDK'da afaki sözcüklerin yazılışı kurallarına göre zorunlu olan sözcüklerinin de bulunduğu TDK Sözlüklerinde belirtilmiştir.

Afaki Sözcüklerin Kullanımının Faydaları

Afaki sözcüklerin kullanımı, İslami kökenli sözcükleri kullanmaya özendirerek Türkçe'ye İslami kökenli sözcüklerin kazandırılmasını hedeflemektedir. Ayrıca, TDK'nın kurallarına göre afaki sözcüklerin kullanımı, Türkçe'nin kullanımının daha kolay olmasını sağlayacak ve konuşma ve yazı dilinin daha kolay anlaşılmasını sağlayacaktır.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Afaki; konuşma veya dilsel alışkanlıkların bozulmasından kaynaklanan bir hastalıktır. Genellikle ağız ve dil hareketlerinde bozuklukların görülmesiyle kendini gösteren bu hastalık, sözcük ve konuşma bozukluklarına neden olabilir. Afaki, genellikle beyin kısmi hasarından kaynaklanır ve bu hasarın meydana geldiği alanlar, konuşma, anlama, yazma ve okuma alanını etkileyebilir. Belirtiler arasında; anlama güçlüğü, sözcük seçiminde güçlük, sözcükleri ezberlemekte güçlük, kelime hataları gibi konuşma bozuklukları ve anlaşılmaz konuşma, okuma ve yazma güçlükleri yer almaktadır. Afaki, yüksek seviyede destek ve rehabilitasyon gerektiren bir hastalıktır. Bu destek, dil terapisi, sosyal hizmetler, psikolojik destek ve destekleyici öğrenme gibi bir dizi çeşitli hizmetten oluşan bir dizi faaliyet tarafından sağlanır. Afaki tedavisinde, hastanın öğrenme ve konuşma kapasitesini arttırmaya yönelik stratejiler kullanılır. Bu stratejiler, hastanın çevresiyle olan iletişimini arttırmak ve çevresindeki kişilerin desteği ile hastanın yaşam kalitesini arttırmak için uygulanır.