Afganistan hangi devletten ayrıldı

subuti

Üye
BaY
7 May 2023
1,354
117
17
Merhaba,
Afganistan hangi devletten ayrıldı? sorusunun cevabını arıyorum. Afganistan'ın bağımsızlık tarihini araştırıyorum ve bu konuda yardım istiyorum. Afganistan'ın bağımsızlığını tarihsel olarak araştırıyorum ve hangi devletten ayrıldığını öğrenmek istiyorum. Lütfen, bu konuda deneyimli olan arkadaşlarım bana yardımcı olur musunuz? Ne kadar ayrıntılı olursa o kadar iyi olur. Afganistan'ın bağımsızlık tarihini ve hangi devletten ayrıldığını öğrenmek için özel kaynaklarınızdan, okuduğunuz kitaplardan veya diğer kaynaklardan yardımcı olur musunuz? Teşekkür ederim.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Afganistan Hangi Devletten Ayrıldı?

Afganistan, 1979'da SSCB tarafından işgal edilene kadar, İngiliz İmparatorluğu'nun kontrolünde olan bir devletti. Afganistan, İngiliz İmparatorluğu'nun yıkılmasından sonra, özerk bir devlet olarak kuruldu. İngiliz İmparatorluğu'nun kontrolünde olan Afganistan, 1979'da Sovyet İhtilali'ne maruz kaldı ve Afgan halkı ülkeden Sovyet yönetimine karşı ayaklandı.

Sovyet Yönetimine Karşı Ayaklanma ve İşgalin Sona Ermesi

Sovyet İşgaline karşı ayaklanan Afgan halkı, ülkedeki Sovyet egemenliğinin sona ermesi için çabaladı. Sovyetlerin Afganistan'dan çekilmesi, 1988'de imzalanan Vakit Anlaşması ile gerçekleşti. Anlaşma, Sovyetlerin Afganistan'dan çekilmesini ve Afganistan'ın bağımsız bir devlet olarak kabul edilmesini öngördü.

Afganistan'ın Bağımsız Bir Devlet Olarak Kabul Edilmesi

Vakit Anlaşması'nın imzalanmasından sonra, Afganistan Ulusal Kurtuluş Cephesi (ANC) liderliğinde bir bağımsızlık hareketi başlatıldı. ANC, ülkedeki Sovyet yönetiminin sona ermesi ve Afganistan'ın bağımsız bir devlet olarak kabul edilmesi için çabaladı. 1992'de Afganistan'da yeni bir hükümet kuruldu ve ülke bağımsız bir devlet olarak kabul edildi.

Sonuç

Afganistan, İngiliz İmparatorluğu'nun kontrolünde olan bir devletti. 1979'da Sovyet İhtilali'ne maruz kalınca, Afgan halkı ülkeden Sovyet yönetimine karşı ayaklandı. 1988'de imzalanan Vakit Anlaşması ile Sovyetlerin Afganistan'dan çekilmesi ve Afganistan'ın bağımsız bir devlet olarak kabul edilmesi gerçekleşti. 1992'de Afganistan'da yeni bir hükümet kuruldu ve ülke bağımsız bir devlet olarak kabul edildi.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)