Sovyetler Birliği işgal ettiği Afganistan'dan hangi anlaşma sonrası çekilmiştir

Zorro

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,401
136
62
Merhaba,

Sovyetler Birliği'nin Afganistan'ı işgal ettiği dönemlerden beri sorularım var. Özellikle Sovyetler Birliği'nin hangi anlaşma sonrası Afganistan'dan çekildiği hakkında bilgi almak istiyorum. Afganistan'dan çekilme sürecinde ne gibi anlaşmalar imzalanmıştır? Anlaşmanın ne anlama geldiği ve ne gibi sonuçları olmuştur?

Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Çok teşekkürler.
 

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
20,182
1,247
112
Sovyetler Birliği'nin Afganistan'a Yapmış Olduğu İşgaller

Sovyetler Birliği, 1979'da Afganistan'a saldırıp işgal etti. İşgale karşı çıkan Afganistan muhalefeti, Sovyetler Birliği'ne karşı savaşırken ülkede çok sayıda insan öldü veya göç etti. Sovyetler Birliği, 1988'de Afganistan'dan çekilme kararı aldı ve 1989'da Afganistan'dan çekildi.

Sovyetler Birliği'nin Afganistan'dan Çekilme Anlaşması

Sovyetler Birliği'nin Afganistan'dan çekilmesi için, Kabul'da imzalanan ve "Afganistan'daki Ortak Dış Politika ve Güvenlik Anlaşması" olarak bilinen Afganistan-Sovyetler Birliği anlaşması imzalandı. Anlaşmanın amacı, sürecin güvenli ve yumuşak bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak ve iki taraf arasındaki ilişkileri güçlendirmekti.

Anlaşma, ülkedeki tüm askeri kuvvetlerin ve örgütlerin Sovyetler Birliği tarafından çekilmesini, silahların ve cephane taşıma araçlarının imhasını, Afganistan'a yardım sağlamak için özel bir fon oluşturulmasını ve sivil Afganistanlıların Sovyetler Birliği topraklarına ait olan yardımların geri alınmasını öngörmektedir. Anlaşmanın diğer hususları arasında iki taraf arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve Afganistan'ın bağımsızlığının korunması da vardı.

Afganistan'da Sovyetler Birliği'nin Çekilmesinin Etkileri

Sovyetler Birliği'nin Afganistan'dan çekilmesi, ülkedeki çatışmaların kesilmesine ve kısmen de olsa istikrarın yaşanmasına yol açtı. Ancak, çatışmaların ortadan kalkmasının yanı sıra, ülke ekonomisi, toplumsal yapısı ve çevresel durumu da ciddi zararlara uğradı.

Özellikle ülkedeki savaşın sona ermesinden sonra ekonomik hayatın toparlanmasına yönelik çalışmalar başladı. Bununla birlikte, ülkedeki çatışmaların ve savaşın etkileri, Afganistan'ın ekonomik, toplumsal ve çevresel durumunu ciddi şekilde bozdu.

Sonuç

Sovyetler Birliği, 1979'da Afganistan'a saldırıp işgal etti. 1988'e kadar süren işgal, 1988'de imzalanan "Afganistan'daki Ortak Dış Politika ve Güvenlik Anlaşması" ile sona erdi. Anlaşma, Sovyetler Birliği'nin Afganistan'dan çekilmesini ve ülkede işgalin sona ermesini sağladı. Ancak, ülkedeki savaşın etkileri, Afganistan'ın ekonomik, toplumsal ve çevresel durumunu ciddi şekilde bozdu.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü