Afganistan'a kim savaş açtı

Gecko

Tanınmış Üye
BaY
27 Şub 2022
1,414
147
62
Merhaba,

Afganistan'a savaş açan kimdir sorusuna cevap arıyorum. Yaklaşık olarak 18 yıldır Afganistan'da meydana gelen çatışmalar nelerdir? Bunların arkasındaki sebepler nelerdir? Bu savaşın kim tarafından başlatıldığını ve neden başlatıldığını öğrenmek istiyorum.

Afganistan'da çatışmaların başlamasının arkasındaki temel sebepler nelerdir? Bu savaştan başka kimler etkilendi? Birçok insanın canı pahasına sürüp giden savaşın bir sonuca ulaşması ne kadar zamana alacak?

Birçok habere göre savaşın başlatıcısı olarak ABD öne çıkıyor. Ancak bu iddianın arkasındaki sebep nedir? Bu savaşın Afganistan halkına ne gibi etkileri oldu? İnsanlık adına bu savaşın sonuçlarının ne olduğu hakkında bilgi arıyorum.

Bunu anlamak için her türlü yardıma ihtiyacım var. Afganistan'a kim savaş açtı? sorusuna cevap arayışıma her türlü desteğinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

Daniel1336

Co-Admin
Yetkili
Co-Admin
BaY
4 Nis 2023
10,217
1,281
112
Afganistan'a Savaş Açan Ülkeler

Afganistan'a savaş açan ülkeler arasında Rusya, ABD, İngiltere, İtalya ve Fransa bulunmaktadır. Rusya, Afganistan'a 1979 yılında savaş açarak komünist rejimlerinin kurulmasını amaçlamıştır. ABD, İngiltere, İtalya ve Fransa ise Afganistan'ın iç işlerine müdahale etmek için 2001 yılında savaş açmıştır.

Rusya'nın Savaş Hikayesi

1979 yılında Sovyetler Birliği, Afganistan'a savaş açmıştır. Sovyetler Birliği, komünist rejimlerin kurulmasını amaçlamıştır. İlk başlarda, Sovyetler Birliği'nin savaşını kolay bir zafer olarak görmüşlerdi. Ancak, savaş zorlaştıkça, Sovyet halkı savaşın yıkıcı etkisini hissetmeye başladı. Afgan mücahitleri, Sovyet askerleri üzerinde güçlü bir baskı uyguladı ve bu baskı, Sovyetler Birliği'nin 1989'da Afganistan'dan çekilmesine yol açtı.

ABD, İngiltere, İtalya ve Fransa'nın Savaş Hikayesi

2001 yılında, ABD, İngiltere, İtalya ve Fransa, Afganistan'ın iç işlerine müdahale etmek için Afganistan'a savaş açtı. Ülkeler, Afganistan'da bulunan terörist gruplar olan Taliban'ın devrilmesini ve Afgan halkının terörizmden arınmasını amaçladı. Bu ülkeler, Afgan halkına çok değerli özgürlükler vaat ederek savaşın meşru hale getirilmesi için çalıştı. ABD, İngiltere, İtalya ve Fransa, Afganistan'daki savaşın sona ermesini, teröristlerin devrilmesini ve Afgan halkının özgürlük ve demokrasiyle karşılaşmasını sağlamayı amaçlamıştır.

Anahtar Kelimeler: Afganistan, Savaş, Rusya, ABD, İngiltere, İtalya, Fransa, Sovyetler Birliği, Komünist Rejimler, Mücahitler, Taliban, Teröristler.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)