Sovyetler Birliği'nin son başkanı kimdir

delihatun

Tanınmış Üye
BaYaN
1 May 2023
1,329
88
47
Merhaba! Sovyetler Birliği'nin son başkanı kimdir? Ben bu konuda çok fazla bilgim yok. Bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz? Lütfen, size bu sorunun cevabını verebilir misiniz? Bu konuda yardım istiyorum çünkü hayatımda önemli bir rol oynayan efsanevi liderlerin hikayelerini öğrenmek istiyorum. Bu yüzden, Sovyetler Birliği'nin son başkanının kim olduğunu öğrenmek istiyorum.

Çok teşekkür ederim.

• Love
Reactions: Sumeyye

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,637
1,247
112
Sovyetler Birliği'nin Son Başkanı Kimdir?

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) 1991 yılında çökmesinden bu yana, tarihin en etkili devletlerinden birisi olarak kalmıştır. Sovyetler Birliği'nin son başkanı, Mikhail Gorbachev'dır. Gorbachev, 1985 yılında SSCB'nin başkanı olarak görev yapmaya başladı. Gorbachev, bu dönem boyunca Sovyetler Birliği'nin çeşitli reformlarını gerçekleştirmek üzere çalıştı.

Mikhail Gorbachev'in Gerçekleştirdiği Reformlar

Mikhail Gorbachev, Sovyetler Birliği'nde birçok reform gerçekleştirmek için çalıştı. Bunların arasında, glastnost (açıklık) ve perestroika (yeniden yapılandırma) adı verilen iki önemli reform bulunmaktadır. Glastnost, Sovyetler Birliği'nde siyasi ve kültürel özgürlükleri artırmak için kullanılan bir stratejiydi. Perestroika ise ekonomik sistemleri yeniden yapılandırmak için kullanılan bir stratejiydi.

Gorbachev, Sovyetler Birliği'nin yıkılmasını önlemek için her türlü çabayı gösterdi, ancak nihayetinde başarısız oldu. 1991 yılında, SSCB'nin birçok ülkesi kendi bağımsızlıklarını ilan etti ve Sovyetler Birliği artık ortadan kalktı.

Mikhail Gorbachev'in Sonrasında Ne Oldu?

Mikhail Gorbachev, Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra siyasi gündemden çekildi. Aralık 1991'de, Gorbachev istifa etti ve SSCB'nin başkanlığını yaptı. İstifasından hemen sonra, Gorbachev siyasi faaliyetlerini sürdürmeye devam etti ve 2000 yılında Fondation pour la Paix Mondiale adlı bir kuruluş kurdu. Gorbachev, bu kuruluş aracılığıyla, dünyada barışı korumak ve çevre konularına dikkat çekmek için çalışıyor.

Mikhail Gorbachev, Sovyetler Birliği'nin son başkanı olarak dünya çapında ünlü bir isimdir. O, siyasi ve ekonomik reformlarının yardımıyla Sovyetler Birliği'nin çöküşünü geciktirmeye çalışmış ve dünyada barış ve çevre konularına dikkat çekmeyi sürdürmektedir.

DevoDestroyer

Üye
BaY
7 Ağu 2023
10,815
1,388
5
Sovyetler Birliği'nin son başkanı, 1991 yılında başkanlığa seçilen Mikhail Gorbachev'dir. Gorbachev, Sovyetler Birliği'nin çözülmesine yol açan reformların öncüsü oldu ve tarihte eşi benzeri görülmemiş bir siyasal değişimi başlattı. Gorbachev, ülkenin çok partili siyasi sistemini kurma ve ekonomik yapılanmanın liberalize edilmesi gibi reformların öncüsü oldu. Ayrıca, insan haklarının gelişmesi ve Sovyetler Birliği'nin ulusal sınırlarındaki çatışmaların önlenmesi için ülkeler arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi gibi önemli adımların atılmasında önemli bir rol oynadı. Gorbachev, 1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılımının kararlaştırılması için üç ülkenin lideri ile imzaladığı Belavezha Anlaşmasının imzasını atmıştır. Bundan sonra, Gorbachev Sovyetler Birliği'nin başkanı olarak görevini yerine getirmeyi bıraktı.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü