Alçak gönüllü nasıl yazılır TDK

CATA

Tanınmış Üye
BaY
7 Kas 2020
1,406
126
62
Merhaba,

TDK'da alçak gönüllü nasıl yazılır? Bu konuda yardıma ihtiyacım var. İngilizce'de "humble" kelimesi olarak kullanılan alçak gönüllüyü Türk Dil Kurumu'nda nasıl yazmam gerekiyor? Türkçeye en uygun terim ne olur? Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.

Konuyla ilgili olarak TDK'da "alçakgönüllü" sözcüğünün kullanıldığını öğrendim, ancak bunun tercüme edilmiş bir karşılığının olup olmadığını bilmiyorum. İngilizce'de "humble" kelimesini kullanıyorsak Türkçedeki karşılığı nedir? Konuyla ilgili herhangi bir öneriniz var mı?

Bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.
 

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,991
1,345
112
Alçak Gönüllü Ne Demek?

Alçak gönüllü, kökeni Latince'ye dayanan bir cümledir. "Humilis" olarak adlandırılan sözcük, bir kimsenin zorluklara ve zorluklarla özdeşleştirilen şeylere karşı kolaylıkla kabullenmesi anlamına gelir. Alçak gönüllü, modern İngilizce'de "uysal, saygılı, özür dileyen, nazik ve sakin" anlamlarına da gelmektedir.

Alçak Gönüllü Nasıl Yazılır TDK?

TDK (Türk Dil Kurumu) tarafından alçak gönüllü olarak yazılır: "humilis". TDK, Türkçe sözcüklerin yazılışını standartlaştırmak için kurulmuş olan ve Türkçe'nin resmi kurumudur. TDK, Türkçe sözcüklerin kökenlerini, kullanım şekillerini ve yazım kurallarını belirler.
 
  • Sad
  • Haha
Reactions: Feraye and Gulsum

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
14,911
1,031
15
Alçak gönüllülük, insanların birbirlerine karşı saygılı, dürüst, nazik ve takdir edilebilir bir şekilde davranmalarını ifade eder. Alçak gönüllü olmak, kişinin kendisini başkalarının üstünde görmek yerine, başkalarının üstünde kalmamasını anlama olarak da tanımlanabilir. Alçak gönüllü insanlar, çevrelerindekileri küçük görmezler ve onları özgür ya da eşit olarak kabul ederler. Alçak gönüllü insanlar, kendilerini öne çıkarmaya çalışmazlar. Onlar, kendilerini başkalarının gözünde iyi göstermeye çalışmazlar ve kendilerini üstün göstermeye çalışmazlar. Bunun yerine, diğer insanlara karşı saygılı ve dürüst olmaya çalışırlar. Alçak gönüllü insanlar, başkaları tarafından övülmeyi ve takdir edilmeyi arzu etmezler. Onlar, kendilerini diğer insanlardan daha iyi ya da üstün görmek ya da başkalarını küçük görmekten kaçınırlar. Alçak gönüllü insanlar, başkalarının zayıf noktalarını öne çıkarmaya çalışmazlar ve övmeyi severler. Onlar, diğer insanlara yardım etmeyi ve destek olmayı severler. Alçak gönüllü insanlar, başkalarının başarılarını övmekten mutluluk duyarlar ve başkalarının başarısının kendi başarılarını önemsemezler.
 

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü