Alelacele TDK nasıl yazılır

Efsunlu35

Tanınmış Üye
BaYaN
3 Nis 2023
1,292
102
47
Merhaba, çok kısa bir süre önce Türk Dil Kurumu'nun (TDK) Alelacele Sözlük'ünün nasıl yazılacağını öğrenmek istiyorum. Bilgisayarımda Alelacele TDK'yi nasıl kullanacağımı bilmiyorum ve internette nasıl arama yapacağımı da bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz? Lütfen, nasıl yazılacağını ve nasıl arama yapılacağını anlatır mısınız? Çok teşekkür ederim.
 

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
20,170
1,256
112
Alelacele TDK Nasıl Yazılır?

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından kullanılan "alelacele" kelimesi, çok hızlı ve çabuk bir şekilde yapılan bir işlemi anlatmak için kullanılan bir sözcük. Bu sözcük, aynı zamanda dilimize katılmış olan bir sözcük olup, Türkçede kullanılabilir. Ancak, bu sözcüğün TDK tarafından yazılışı hakkında kimi zaman kafa karışıklıkları yaşanabilmektedir. Bu makalede, alelacele Türk Dil Kurumu tarafından nasıl yazılır? sorusuna cevap verilmeye çalışılmaktadır.

Alelacece Yazılışının TDK Tarafından Kullanımı

Türk Dil Kurumu, alelacele sözcüğünün yazılışının "alelacele" olarak belirtmiştir. Buna göre, sözcük "alelacele" şeklinde yazılmalıdır. TDK, alelacece olarak yazılmasını önermemiştir.

Alelacele Sözcüğünün Kökeni

Alelacele sözcüğü, İngilizce kelimelerin karışımından oluşmaktadır. Sözcük, "all" (hepsi, tüm) ve "haste" (acele etmek) kelimelerinden oluşmuştur.

Alelacele Sözcüğünün Anlamı

Alelacele sözcüğü, çok hızlı ve aceleci bir şekilde yapılan bir işlemi anlatmak için kullanılan bir sözcüktür. Örnek olarak, bir müdürün bir çalışanının yaptıklarını alelacele inceleyeceğini söylemek mümkündür. Bu cümlede, müdürün çalışanının yaptıklarını çabuk ve hızlı bir şekilde inceleyeceği anlaşılmaktadır.

Alelacele Sözcüğünün Kullanımı

Alelacele sözcüğü, günlük konuşmalarımızda ve yazışmalarımızda kullanılabilecek bir sözcüktür. Örnek olarak, bir arkadaşınıza, "Şimdi gidip alışveriş yapayım, çok alelacele" diyebilirsiniz. Bu cümlede, arkadaşınıza, çok hızlı bir şekilde alışveriş yapmaya çalışacağınızı anlatıyorsunuz.

Sonuç

Türk Dil Kurumu tarafından alelacele sözcüğünün yazılışı, "alelacele" olarak belirtilmiştir. Bu sözcük, çok hızlı ve çabuk bir şekilde yapılan bir işlemi anlatmak için kullanılan bir sözcük olup, dilimize katılmış olan bir sözcüktür. Günlük konuşmalarımızda ve yazışmalarımızda kullanılabilecek bir sözcük olan alelacele sözcüğünün kökeni, İngilizce kelimelerin karışımından oluşmaktadır.
 

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Alemcekle TDK, Türk Dil Kurumu tarafından yayınlanan ve her yıl güncellenen Türkçe sözlüklerin genel adıdır. TDK sözlükleri, Türkçe'nin yazılı ve sözlü söylemlerinin açıklamalarını, örneklerini, kökenlerini ve anlamlarını içerir. Sözlükler, Türkçe'de kullanılan kelimeleri ve kavramları tarif eder. TDK sözlükleri, Türk Dil Kurumu tarafından yayınlanan ilk sözlük olan TDK Sözlüğü (1939) ile başlamıştır. TDK sözlükleri, Türkçe'nin kullanımının ve anlamının açıklanmasını kolaylaştırmak amacıyla tasarlanmıştır. TDK sözlüklerinde, kelimelerin okunuşlarına ve söyleminin özelliklerine yönelik açıklamalar bulunur. TDK sözlükleri, Türk Dil Kurumu'nun uzmanları tarafından kaleme alınmıştır ve her yıl güncellenmektedir. Bu sözlüklere, sözlükler arasındaki farklılıkların açıklanması, yeni kelimelerin eklenmesi, kökenlerin açıklanması ve sözlükler arasındaki çakışmaların çözümlenmesi gibi değişiklikler yapılmaktadır. TDK sözlükleri, Türkçe dilinin kullanımını, anlayışını ve gelişimini desteklemek için önemli bir kaynaktır.
 

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü