Amade nasıl yazılır TDK

CATA

Tanınmış Üye
BaY
7 Kas 2020
1,406
126
62
Merhaba,

Amade kelimesinin TDK'de nasıl yazılabileceğini merak ediyorum. Bu kelimeyi kullanmak istiyorum, ancak TDK tarafından nasıl yazılması gerektiğini bilmiyorum. Bana yardım edebilir misiniz? Nerede ve nasıl bulabileceğim bilgisi de verir misiniz? Çok teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yetkili
Admin
BaY
25 Eyl 2020
19,993
1,345
112
Amade Ne Anlama Geliyor?

Amade, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından kullanılan bir kelime ve nedeniyle çoğu kelime sözlüğünde mevcut. Amade, Türkçe’de “istek, dilek, arzu” anlamına gelmektedir.

Amade Nasıl Yazılır TDK?

Amade, TDK tarafından üç harf ile yazılmaktadır: A-M-A-D-E. Bu dört harfin kullanılmasının sebebi, Türk Dil Kurumu tarafından yayınlanan Türkçe Sözlük'te kelimenin nasıl yazılacağını belirtmektedir.

Amade Ne Zaman Kullanılır?

Amade, Türkçe’de “istek, dilek, arzu” anlamına gelen bir kelimedir. Bu nedenle, Amade çoğunlukla bir isteği, dileği veya arzuyu ifade etmek için kullanılır. Örneğin, “Bu arzumu gerçekleştirmek için elinden geleni yapıyorum” cümlesinde Amade kullanılmıştır.

Amade Ne Zaman Kullanılmaz?

Amade, Türkçe’de “istek, dilek, arzu” anlamına gelen bir kelimedir. Bu nedenle, Amade istek, dilek veya arzu ifade etmek için kullanılır. Ancak, Amade her durumda kullanılamaz. Örneğin, “Kendimi çok huzurlu hissediyorum” cümlesinde Amade kullanılamaz.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Amade, Türk Dil Kurumu tarafından (TDK) tanımlanan bir sözcüktür. Amade sözcüğü Fransızcadan Türkçeye geçmiştir ve "kendinden emin, kararlı" anlamına gelmektedir. Amade, aslında bir kişinin davranışlarına veya konuşmalarına verilen bir ad veya sıfat olarak kullanılmaktadır. Amade, bir kişinin davranışlarındaki kararlılığı, kararlılık ve güveniyi ifade eder.

Amade sözcüğünün kullanımının çoğu zaman davranışlarının veya fikirlerinin kararlılığını ve güvenini ifade etmek için olduğu görülmektedir. Amade, bir kişinin güvenini ve kararlılığını ortaya koyduğu zamanlarda kullanılır. Amade, aynı zamanda kendine olan güveni ortaya koymak için de kullanılabilir.

Amade ile ilgili diğer bir anlamı ise "çok sert ve katı" anlamına gelmektedir. Bu anlamda, amade sözcüğünün kullanımı çoğu zaman, kararlılık ve güvenin ötesine geçip, aşırı sert ve katı bir karar alma anlamına gelebilmektedir.

Amade sözcüğü, Türkçe dilinde çok yaygın olarak kullanılan bir sözcüktür. Kullanımının çoğu zaman davranışlarının veya fikirlerinin kararlılığını ifade etmek için olduğu veya çok sert ve katı bir karar alma anlamına gelebileceği göz önünde bulundurularak kullanılması önerilmektedir.