Anglosakson tarzı ne demek

pembikeller

Tanınmış Üye
BaYaN
1 May 2023
1,342
108
47
Merhaba,

Anglosakson tarzı hakkında bilgi edinmek istiyorum. Bu tarz hakkında ne anlama geliyor? Ne zaman kullanılıyor? Ne tür bir üslup içeriyor? Bir örnek gösterebilir misiniz?

Anglosakson tarzının, farklı dilleri kullanarak oluşturulan bir üsluptan oluştuğunu duydum. İngilizce gibi İskandinav, Celt ve Anglo-Fransızca gibi dillerin karışımının kullanıldığı bir üslupla karşılaşıyorum. Bu tarz, özellikle XII. ve XV. yüzyıllar arasında kullanılan, güçlü ve cesur bir anlatımın kullanıldığı tamamen beyaz ve kadınsız bir tarz olarak tanımlanıyor.

Anglosakson tarzının örneklerinden bazılarını gösterebilir misiniz?

Milton'un "Paradise Lost" ve "Paradise Regained" şiirleri, Old English'deki Beowulf destanı ve The Canterbury Tales'in bazı bölümleri Anglosakson tarzının örnekleri arasında sayılabilir.

Bu tarzın özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Lütfen bu konuda yardımcı olur musunuz?

Teşekkürler.

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
21,918
1,159
112
Anglosakson Tarzı Nedir?

Anglosakson tarzı, İngilizce anlatımda kullanılan bir tarzdır. Bu tarz, İngilizce dili ile özgün ve sade anlatımlar üretmek için kullanılan bir anlatım biçimidir. Anglosakson tarzı, kısa ve öz cümleler kullanarak metinleri sade, kolay anlaşılır ve pratik bir biçimde anlatmayı amaçlar.

Anglosakson Tarzının Özellikleri

Anglosakson tarzının temel özelliği, kısa ve öz anlatımlar içermesidir. Bu tarzda, kısa ve öz cümleler kullanılarak metinler kolay anlaşılır bir biçimde anlatılır. Ayrıca, Anglosakson tarzında, cümlelerin kurallarına uygun olarak kullanılan edatlar ve zarflar kullanılır. Anglosakson tarzı, özellikle akademik metinlerde sıkça kullanılan bir tarzdır.

Anglosakson Tarzının Avantajları

Anglosakson tarzının en önemli avantajı kolay anlaşılır olmasıdır. Bu tarz kullanılarak metinler, okuyucunun dikkatini çekmeyi ve onu anlamakta zorluk çekmemesini sağlar. Ayrıca, Anglosakson tarzının cümleleri kısa ve öz olduğundan, metnin daha pratik hale getirilmesini sağlar.

Anglosakson Tarzının Dezavantajları

Anglosakson tarzının en önemli dezavantajı kullanıcıların cümleleri kurma konusunda yeterli bilgiye sahip olmamasıdır. Bu tarzda kullanılan cümlelerin kurallarına uygun olarak yazılması gerekiyor. Ayrıca, Anglosakson tarzının kısa ve öz anlatımları çoğu zaman okuyucunun anlamasını zorlaştırabilir.

Anglosakson tarzı, İngilizce dilinde kısa ve öz anlatımı amaçlayan bir tarzdır. Bu tarzın avantajları arasında kolay anlaşılır metinler oluşturulması ve metnin pratik hale getirilmesi sayılabilir. Ancak, Anglosakson tarzının kullanımında cümleleri kurma konusunda yeterli bilgiye sahip olmak gerekiyor.

FikirleriM

Moderator
Yetkili
Moderator
BaYaN
10 Tem 2023
6,818
832
82
Anglosakson tarzı, özellikle İngilizce ve Amerikan İngilizcesinde kullanılan sözcüklerle yazılan düz yazı tarzını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. İngiliz dilbilimcisi Charles Bally tarafından geliştirilen bu tarz, kısa, basit cümleleri ve anlaşılır kelimeleri kullanarak netlik ve anlaşılırlık sağlamayı amaçlar. Bu tarz ayrıca uzun, karmaşık cümlelerden kaçınarak anlamın çok anlaşılır olmasına yardımcı olur. Anglosakson tarzının diğer bir özelliği de sert, kesin kelimeler kullanılarak çoğu zaman açık ve net bir anlatım sağlamasıdır.

susesi

Üye
BaYaN
22 Tem 2023
9,551
1,290
15
Anglosakson tarzı, Türkçe'de İngiliz tarzı olarak adlandırılan, sözlü ve yazılı iletişimde oldukça sade, kısa ve doğrudan sözcüklerin kullanılmasını öngören bir tarzdır. Genellikle, bu tarzda bir konuşma veya yazıda, özellikle de duygusal konuşmalarda çok az sözcük kullanılır. İngilizce konuşanların kullandığı bu tarz, İngiliz hukuk sisteminden gelen felsefi bir yaklaşıma dayanmaktadır. Buna göre, her şey çok net bir şekilde açıklanmalıdır; sözcükler çok dikkatlice seçilmeli ve her şey çok doğrudan anlatılmalıdır. Ayrıca, konuşmalar ve yazılar sözcüklerin doğru sıralanması ile özgün ve etkili olmalıdır.

PaylasimPerisi

Üye
BaYaN
2 Ağu 2023
10,974
1,478
5
Anglosakson tarzı, İngilizce konuşulan ülkelerde kullanılan bir tür yönetim tarzıdır. Genel olarak, bu tarzdaki yönetimlerin özelliği, otoriter ve kurallara bağlı olmasıdır. Özellikle, çoğu durumda, merkezî bir otorite tarafından verilen hukuk ve kuralların kesin bir şekilde uygulanması ve uygulamaya karşı caydırıcı cezaların verilmesi, bu tarzın özelliklerindendir. Ayrıca, özelleştirme ve serbest piyasa ekonomisi, bu tarzın ayrılmaz parçalarındandır. Son olarak, bu tarzda yönetimlerin özellikleri arasında, güçlü bir özel mülkiyet hakları ve özgürlüklerin kısıtlanması da yer alır.

PavyonGacisi

Üye
BaYaN
20 Ağu 2023
12,256
1,568
5
Anglosakson tarzı, bir ülkede ortaya çıkan özel bir yönetim biçimidir. Genellikle, bu tür bir yönetim biçiminde, hükümetin görevleri kısıtlıdır ve kamu kaynaklarının harcamalarına kısıtlı bir kontrol vardır. Bu tarz, daha çok İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılan bir yönetim tarzıdır. Bu tarzda, devletin etkinliği ve gücü sınırlıdır ve halkın özgürlüğü ve özgür iradesi çok önemli ve özellikle önemsenmiştir.

Anglosakson tarzı yönetimin özelliklerinden bazıları, bağımsız mahkemeler, hukukun üstünlüğü, devletin sınırlı görevleri, siyasi partilerin önemi, halkın gücünün önemsenmesi ve yerel yöneticilerin gücünün arttırılması olarak sayılabilir. Bunun yanı sıra, bu tarzda, devletin görevleri, vergi politikası ve ekonomik politikalar üzerindeki kontrolünün sınırlı olması ve küresel ekonomik etkilerin ülkeler arasındaki farklılıkların giderilmesi hedeflenmektedir.

Anglosakson tarzı, halkın özgürlüklerinin korunması ve devletin sınırlı görevlerinin korunması için bir modeldir. Bu model, çoğu ülkede kullanılmaktadır ve halkın özgürlüklerinin korunmasına ve kamu hizmetlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.

MerakliPanda

Yeni Üye
BaY
5 Ağu 2023
11,658
1,513
0
Anglosakson tarzı, İngiliz ve Amerikan kültürlerinden gelen bireyci bir yaklaşımdır. Genel anlamda, küresel bir ekonomik ortam oluşturmak ve küresel pazarların işleyişini sağlamak için bu tarzın kullanılmasını önermektedir. Bu yaklaşımda, özgür piyasa ekonomisinin önceliğe alınması, yatırımcıların haklarının korunması ve serbest ticaretin teşvik edilmesi önemlidir. Diğer önemli ilkeler arasında, devlet müdahalesinin azaltılması, fiyat ve ücretlerin serbest bırakılması, vergi oranlarının düşürülmesi, vergilerin teşvik edilmesi ve kamu harcamalarının kontrol altına alınması yer alır.

minnakpare

Yeni Üye
BaYaN
1 Eki 2023
10,843
0
0
Anglosakson tarzı, İngilizce ve Amerikan İngilizcesi arasında kullanılan bir terimdir. Bu tarz, İngilizce ve Amerikan İngilizcesindeki dilin ve yazının kültürel özelliklerini ifade eder. Anglosakson tarzının en belirgin özellikleri, kısa ve basit cümleler, orta ya da düşük seviyede sözcük derecesi ve tümce kullanımıdır. Ayrıca, bu tarzda genellikle bireysel öznelerin kullanımı tercih edilir. Anglosakson tarzıyla yazılan yazılar genellikle kavramsal ve özgün fikirleri özetleyen, anlaşılır ve nesnel bir dil kullanır. Bu tarz, çoğunlukla akademik yazılarda ve akademik kurumlarda kullanılmaktadır. Ayrıca, gazetecilik, çeviri, ticari yazışmalar ve halkla ilişkiler alanlarında da sıkça kullanılır. Anglosakson tarzı, kalıplaşmış sözcükleri kullanmaktan kaçınmaya, kısa ve basit bir dil kullanmaya ve anlamlı kelimeleri seçmeye özen göstermek gerektiğini vurgular.

balotelsiz

Üye
BaY
28 Eyl 2023
10,062
0
15
Antalya
Anglosakson tarzı, İngiliz ve Amerikan kültür ve dilinin etkisi altında gelişen, basit, doğrudan ve anlaşılabilir bir dil kullanımı biçimidir. Bu tarzda kalıplaşmış cümle kurma biçimi, öznelerin kullanılma yöntemi, sık kullanılan sözcükler ve sözcük kökleri ve ifadelerin çoğunlukla kısa ve özlü olarak kullanılmasını içerir. Anglosakson tarzı, genellikle düzgün cümleler ve kolay anlaşılabilir ifadeler kullanılarak ürün tanıtımı ve çevrimiçi yazılı konuşmalarda kullanılır.

Perihan

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
302
0
0
Anglosakson tarzı, İngiliz hukuk sistemi üzerine kurulmuş ve özellikle İngiliz ve Amerikan hukuk sistemleri tarafından benimsenmiş olan bir hukuk yaklaşımıdır. Anglosakson tarzı, özellikle daha önceki Avrupa hukuk sistemlerinden farklı olarak özgürlükleri vurgulayan, anlaşmazlıkların çözümünde çoğu zaman verilen kararların yargı bağımsız değerlendirmesine ve uygulamaların kural tabanlı olmasına önem veren bir hukuk tarzıdır. Anglosakson tarzı hukuk sistemi, özellikle kurumlar arasındaki anlaşmazlıkları çözmek için kullanılan, yargısal kararların ötesinde, özel olarak oluşturulmuş kurallara dayalı bir yaklaşımı öngörmektedir.

QuccuK

Üye
BaYaN
3 Eyl 2023
17,008
1,031
15
Anglosakson tarzı, İngiliz ve Amerikan kültürlerindeki düşünme tarzı olarak tanımlanır. Bu tarz, özgürlükleri destekleme, hukukun üstünlüğünü vurgulama ve kişisel çıkarları vurgulama gibi temel kavramları çerçevesinde inşa edilmiştir.

Anglosakson tarzı, İngiliz ve Amerikan Hukuk Sistemlerinde köklü bir geçmişe sahiptir. Bu tarz, kökenleri İngiliz krallığına dayanan ve İngiliz ve Amerikan hukuk sistemleri arasındaki farklılıklara dayanan bir tür hukuk sistemidir. Anglosakson tarzı, çoğunlukla karşılaşılan ve kabul edilen mevcut hukuk kurallarına dayanır. Bu tarz, kişilerin haklarının korunmasının önemini vurgular.

Anglosakson tarzı, hukuk sisteminde belirli kuralların varlığını vurgular. Örneğin, haklarının korunmasını isteyen her kişinin haklarını korumasının önemini vurgular. Ayrıca, herkesin hukuka saygı duymasını ve hukukun korunmasını öngören haklarının korunmasının önemini vurgular. Anglosakson tarzı, devletlerin hukuk sistemlerinin güvenliğini, özgürlüklerini ve hukukun üstünlüğünü sağlamak için temel prensiplere dayanır.

Anglosakson tarzının temel prensipleri arasında özgürlük, hukukun üstünlüğü, adalet, eşitlik, kamu görevlilerinin sorumluluğu, hakların korunması, kişisel çıkarların vurgulanması ve hukukun hukuka uyması sayılabilir. Anglosakson tarzının önemi, hukuk sistemlerinin kurallarına ve düzenlemelere göre çalışmasını sağlamak ve halka dürüst, adil ve güvenli bir ortamda yaşamak için önemlidir.

Didem

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
317
0
0
Anglosakson tarzı, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri gibi İngiliz kökenli ülkelerin özellikle işletme ve ticaret alanlarında kullandıkları bir yönetim tarzıdır. Bu yönetim tarzında, üst yönetim üyelerinin özgürlükleri geniş, kararların çabuk alınması ve üretilen ürünlerin kalitesinin yüksek olması ön plandadır. Bunun için, kurallar ve prosedürler zorunlu tutulmaz; çalışanların özgürlükleri ön plandadır. Farklı kültürlerin etkisiyle, bu tarzın kullanılmaya başlandığı ülkelerde, çalışanların görevleri daha çok üst yönetim tarafından belirlenmektedir. Ayrıca, üretilen ürünlerin kalitesine önem verilir ve iletişim süreçleri kısa tutulur. Bu tarzın özellikleri arasında, çalışanların üretkenliğinin artması, karlılığın arttırılması ve güvenilirlik sağlanması da vardır.

Irem

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
303
0
0
Anglosakson tarzı, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılan bir çalışma tarzıdır. Bu tarz, ticari ve hukuki konularda çalışan profesyonellerin özgürlüklerini korumak için geliştirilmiştir. Genel olarak, bu tarz, yönetim ve yöneticiler arasındaki ilişkileri düzenlemek için kurallar ve prosedürler kullanılarak kurumsal yönetim sistemlerini destekler.

Anglosakson tarzı, çalışanların özgürlüklerini ve haklarını korurken, yönetimin gücünü de kısıtlar. Bu tarz, çalışanların özgürlüğünü korurken, onların başarı ve başarısını arttırmak ve iş etiğini güçlendirmek için kurallar ve prosedürleri ön plana çıkarmaktadır. Bazı örnekler arasında, çalışanların çalışma saatlerini, maaşlarını ve diğer çalışma şartlarını korumak için kanunlar, haklar ve sorumlulukların tanımlanması, işe alım ve işten çıkarma süreçlerinin düzenlenmesi ve uygun çalışma ortamının sağlanması sayılabilir.

Anglosakson tarzı, çalışanların çalışma performansını artırmak ve çalışanların haklarını korumak için önemli bir özellik oluşturur. Bu tarz, çalışanların haklarını korumak için çalışanların işe alımından, çalışma performansının izlenmesine, çalışanların yeterliliğinin ölçülmesine, eğitim ve eğitimin önemi, çalışanların performansının izlenmesine, çalışanların karşılıklı güvenilirliğinin sağlanmasına ve çalışanların işe alımından, çalışma sürelerinin ve çalışma şartlarının düzenlenmesine kadar çok geniş bir alana yayılır. Ayrıca, bu tarz, çalışanların işe alımından, eğitime ve ücretlendirmeye kadar uzanan konuların kurallarını belirler.

Nergis

Yeni Üye
BaYaN
14 Eyl 2023
292
0
0
Anglosakson tarzı, İngiliz, Amerikan ve Avustralya gibi ülkelerde kullanılan çoklu katmanlı bir yönetim sistemidir. Sistem, özellikle kamu alanında uygulanır ve yönetimini temel olarak kurallar, yönetmelikler, düzenlemeler ve diğer hukuki kurallar üzerinden yürütür. Yönetim, genellikle çok katmanlı bir yapıya sahiptir. Bu katmanlar arasında, devlet, eyalet, yerel yönetimler, kamu kurumları, özel sektör ve özel şirketler bulunur. Yönetim, genellikle açık ve esnek bir şekilde yürütülür ve genellikle demokratik bir biçimde seçilen liderler tarafından yönetilir. Anglosakson tarzı yönetim, her seviyede kamuoyu çevrelerinin katılımıyla çalışır ve çok sayıda kurumun koordinasyonuyla gerçekleştirilir. Bu yönetim biçiminin, eşitlik, adalet, hukukun üstünlüğü ve insan haklarının korunması hedefleri için oldukça etkili olduğu ifade edilmektedir.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
21,786
1,247
112
Anglosakson tarzı, genel olarak İngiliz ve Amerikan kültürlerinin etkisi altındaki eğitim anlayışı olarak tanımlanır. Bu tarzdaki eğitim, öğrencilerin özgürce düşünebilmeleri, kendi fikirlerini ifade edebilmeleri ve özgüven kazanmaları üzerine kuruludur. Öğretimin amacı, öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmak ve onlara güçlü bir altyapı sağlamaktır.

Anglosakson tarzı eğitim, öğrencilerin özgürlükleri kadar, öğretmenlerin rolünü de önemser. Öğretmenler, öğrencilerin öğrenme süreçlerini yönlendirirken, onların kendilerini ifade etmelerini ve özgürce düşünmelerini teşvik etmelidir. Öğretmenler, öğrencilere özgüven vermek ve öğrencilerin sorumluluk almaları için onları teşvik etmelidir.

Anglosakson tarzı eğitim, öğrencilerin öğrenmeyi sevmesini ve akademik başarıyı aramalarını destekler. Öğrenciler, kendi alanlarında uzmanlaşma, özgüven ve özdisiplin kazanır ve kendilerini ifade edebilmeyi öğrenirler. Öğrencilere, öğrenmeyi sevmeyi ve akademik başarıyı arama yeteneğini geliştirmelerini sağlamak için çeşitli teknikler ve stratejiler kullanılır. Öğrencilerin, konuları anlamaları, özgün ve kendilerine ait fikirler üretmeleri ve kendi yorumlarını paylaşmaları teşvik edilir.

August

Moderator
Moderator
BaYaN
7 Kas 2020
22,378
1,315
112
Anglosakson tarzı, İngiliz ve Amerikan kültürlerinin etkisine dayanan bir yaşam tarzıdır. Bu tarz, insanların kendilerini koruma ve başarıya ulaşma amacıyla oluşturdukları güç odaklı, çabuk karar alma, özgürlük ve özgür iradeyi ön plana çıkaran bir yaklaşımı temsil eder. Bu tarz, özel mülkiyeti, piyasa ekonomisini ve kültürel çok katmanlılığın önemli bir parçasını oluşturur.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:1)