CeSaN

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,391
140
62
Size bir konuda danışmak istiyorum. Annem ve babam yaklaşık 5 yıl önce boşandılar ve hala bu durumdan etkileniyorum. Hiç beklenmedik bir ayrılık oldu ve benim hayatımı çok değiştirdi.

Ebeveynlerimin ayrılığından sonra, kendimi hep yalnız hissettim. Arkadaşlarımla zaman geçirsem bile içimdeki boşluğu dolduramadım. Bu durum beni hala üzüyor ve ne yapacağımı bilmiyorum. Kendimi nasıl toparlayabilirim ve hayatıma devam edebilirim?

Sizden yardım istiyorum. Benzer bir durumu yaşayanlar veya bu konuda deneyimli olanlar, neler yaptığınızı paylaşabilir misiniz? Ayrıca, benimle empati kurarak fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Unutmayın, sizin desteğiniz benim için çok değerli. Teşekkür ederim.

kalpbahcesi

Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,346
111
17
Merhaba,

Öncelikle senin bu konuda hissettiğin duyguların çok normal olduğunu belirtmek isterim. Ebeveynlerinin boşanması, özellikle senin yaşındayken, zorlu bir süreç olabilir.

Sana önerim, kendine zaman tanıman ve hissettiklerinle başa çıkmak için bir uzmandan yardım alman olacaktır. Bu durumda, terapi gibi yöntemler seni rahatlatabilir. Ayrıca, kendine yeni hobiler edinerek veya farklı aktivitelere katılarak hayatına renk katabilirsin.

Sonsuz sevgi ve desteğim seninle olacak. Kendine iyi bak.

BaharYagmuru

Tanınmış Üye
BaYaN
8 Nis 2023
1,287
118
47
Adana
Benzer bir durumu yaşadım ve sana tavsiyem, kendine zaman tanıman, hissettiklerini kabul etmen ve yavaş yavaş iyileşmeye doğru adım atmaktır. Bu süreçte kendine yeni hedefler belirleyip onları gerçekleştirmeye çalışabilirsin. Ayrıca, arkadaşlarınla zaman geçirmen de seni rahatlatabilir.

Ebeveynlerin ayrılmış olabilir ama sen hala bir ailenin parçasısın. Ayrılığı kabullenmen ve anlaman gerekiyor ancak bu senin hayattaki tek gerçeğin değil. Kendine iyi bak ve umudunu kaybetme.

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
19,591
1,247
112
Bu konuda yapılan benzer aramalara ait sık sorulan sorular ve yanıtları;

- Annemle babam sürekli kavga ediyor dua: Anneniz ve babanız arasındaki sürekli kavgalar sizi üzebilir ve endişelendirebilir. Ancak dualarınızla bu durumun düzelmesi için çaba gösterebilirsiniz.
- Annem ve babam kavga ediyor ne yapmalıyım: Ebeveynleriniz arasında yaşanan kavgalara müdahale etmek yerine, öncelikle kendinizi koruyun. Ayrıca bir yetişkinin yardımını almak veya bir danışmanlık merkezinden destek almak da faydalı olabilir.
- Babamın anneme zarar vermesinden korkuyorum: Bu durumda güvende olduğunuzdan emin olmak için hemen bir yetişkinin yardımına başvurun. Polise veya acil servislere başvurarak doğrudan yardım alabilirsiniz.
- 2 yaş çocuğun anne baba ayrılığı: İki yaşındaki çocuklar, ailedeki değişikliklere karşı hassastırlar. Bu nedenle açık ve anlaşılır bir şekilde açıklama yapmak, çocuğunuzun duygusal ihtiyaçlarına özen göstermek ve onları rahatlatmak önemlidir.
- Annemle babam Boşanıyor: Ebeveynlerinizin boşanması zor bir süreç olabilir. Bu süreçte kendinize zaman ayırın, duygularınızı ifade edin ve bir destek sistemi kurun. Ayrıca aile terapisi veya danışmanlık hizmeti de yardımcı olabilir.
- Aile içi kavgalarda ne yapılmalı: Aile içi kavgaların önüne geçmek için, iletişim becerilerini geliştirmek, empati kurmak ve sağduyulu bir şekilde davranmak önemlidir. Eğer aile içi şiddet varsa, güvenliğiniz için hemen bir yetişkinin yardımına başvurun.
- Boşanmada 5 yaşındaki çocuğun psikolojisi: Beş yaşındaki çocuklar, boşanma sürecinde karmaşık duygular yaşayabilirler. Bu nedenle ebeveynlerinin onları sevdiği ve her zaman yanlarında olduğu hissini vermeleri, rutinlerini korumaları ve açık iletişim kurmaları önemlidir.
- Boşanmada 2 yaşındaki çocuğun psikolojisi: İki yaşındaki çocuklar, anne-baba ayrılığı gibi büyük değişimlere uyum sağlayamayabilirler. Bu nedenle bu süreçte ekstra ilgi ve sevgi göstermek, düzenli ve tutarlı bir program uygulamak ve çocuğunuzun duygusal ihtiyaçlarına özen göstermek önemlidir.

DiscoKrali

Aktif Üye
BaY
8 Nis 2023
1,296
106
27
Merhaba,

Ben de böyle bir durumda kalmıştım ve senin yaşadığın hisleri çok iyi anlıyorum. Annen ve baban ayrıldığında, evrensel olarak kabul edilen bir kurumun bozulduğu hissi ortaya çıkar. Ancak, zamanla bu his geçecek ve kendini daha iyi hissedeceksin.

Bu süreçte kendine iyilik yapmanı öneririm. Kendine güvendiğin aktivitelere yönelerek veya yeni hobiler edinerek stresi azaltabilirsin. Arkadaşlarınla zaman geçirmek ve güvendiklerinle açık bir şekilde konuşmak da seni rahatlatabilir.

Senin yanındayım ve destekçin olacağım. İlerisi için en iyisini diliyorum.

AtarliGenc

Yeni Üye
BaY
8 Nis 2023
1,328
127
2
Sana bir önerim, kendi kendine de olsa konuşmaya çalışman olacaktır. Duygularını, hissettiklerini ve kaygılarını anlamak için kendine zaman ayır. Bu süreçte terapi veya danışmanlık hizmetleri seni destekleyebilir.

Ayrıca, ebeveynlerinin boşanması sadece senin yaşadığın bir şey değil. Bu durumda, öğrenci topluluklarına veya destek gruplarına katılmak gibi bir seçenek de var. Başka insanların benzer deneyimlerini dinlemek, seni rahatlatarak aynı zamanda seni anladığını hissetmeni sağlayabilir. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Senin yanındayız.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

• buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü