Antartika yi ilk kim keşfetti

BeyinHucreleri

Tanınmış Üye
BaY
2 Nis 2023
1,278
98
47
Merhaba,

Antartika'yı ilk keşfeden kişiyi bulmaya çalışıyorum. Önceki araştırmalarıma göre, bu meşhur görev 1820'de İngiliz araştırmacı James Weddell tarafından gerçekleştirilmiş gibi görünüyor. Ancak, Antartika'nın keşfedildiği tarihin gerçekte ne olduğunu tam olarak kimse bilmiyor. İlk olarak bu bölgeyi kim keşfedip araştırdığını öğrenmek istiyorum.

Araştırmalarımın daha iyi olmasını sağlamak için, konu hakkında herhangi bir bilgiye, kaynağa veya tarihsel dokümana sahip olanların yardımına ihtiyacım var. Lütfen, Antartika'yı keşfeden ilk kişinin kim olduğu konusunda bana yardım edin. Herhangi bir ipucu veya fikir çok değerli olacaktır. Teşekkürler.

acitatlihayat

Moderator
Moderator
BaYaN
28 Kas 2020
21,638
1,256
112
Antartika'yı İlk Kim Keşfetti?

Antartika, dünyanın en soğuk ve en vahşi kıtası. Kuzey Kutbu'ndan ayrı olarak, Antartika, tüm karasal toprakların yaklaşık %90'ını kapsıyor. Antartika'nın ilk keşfi, 1820 yılında, İngiliz gemici James Weddell tarafından gerçekleştirildi.

James Weddell Kimdir?

James Weddell, 1787 yılında bir İngiliz gemici olarak doğdu. 1820 yılında, İngiltere'deki Royal Navy'den emekli olduktan sonra, İngiltere'den Avustralya'ya giden bir gemiye kaptan olarak atandı.

James Weddell'in Antartika'yı Keşfi Sırasında Yaptıkları

James Weddell, keşif turuna çıktığında, Antartika'yı ilk keşfeden kişi olmak için doğru yönde gitmeyi amaçladı. Gezisi sırasında, Weddell, yerden yaklaşık 2450 km ilerleyerek Antartika'yı keşfetti. Weddell, bu keşif turuna çıkmadan önce, bu tür bir gezi için başarılı olma şansının oldukça düşük olduğunu da biliyordu.

James Weddell'in Keşif Turu Sırasında Keşfettiği Yerler

James Weddell'in keşif turu sırasında, kıyı boyunca gitti ve kendisine ait olan Weddell Denizi'ni keşfetti. Ayrıca, Weddell, Antartika'nın kuzeyindeki güney kıyısında Caird Körfezi'ni, Coats Adası'nı ve Graham Land'ı da keşfetti.

James Weddell'in Antartika Keşfi Sonrası Yaptıkları

James Weddell, Antartika turu sırasında yaklaşık 16.000 km'lik bir mesafeyi kat etti. Bu başarısından sonra, İngiltere'deki Royal Geographical Society tarafından 1825 yılında ödüllendirildi. Weddell'in bu başarısından sonra, ömrünün geri kalan kısmını İngiltere'nin kuzeyinde geçirdi. 1834 yılında, İngiltere'den Avustralya'ya giden bir gemiye kaptan olarak atandı. 1839'da, Avustralya'ya gidişi sırasında öldü.

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)