Antartikada tepeye ismi verilen bilim adamı kimdir

Bilgin

Tanınmış Üye
BaY
18 Eki 2020
1,430
148
62
Merhaba,

Antartikadaki tepeye ismi verilen bilim adamının ismini merak ediyorum. Bu kişiyi araştırıyorum ve biraz yardıma ihtiyacım var.

Antartikada tepeye ismi verilen kişi, Avustralyalı gözlemci ve etnograf Douglas Mawson'dur. Mawson 1912'de karşı kıyıya uzak bir konumda, 'Kraliyet Tepesi' adı verilen bir tepeye isim vermiştir. Bu, Mawson'un Avustralya ve Antartika Araştırma Konseyi'nin ilk resmi merkezidir.

Mawson, bu tepeyi ziyaret etmek için 1911'de Avustralya'dan ayrılmış ve uluslararası bir ekip oluşturmuştur. Ekip, Antartika'nın kuzeybatı kıyısındaki Adeliyen Boğazı'ndan geçerek ve farklı noktalarda gözlemler yaparak tepeye ulaşmıştır.

Mawson ve ekibi, bu tepeye ulaştıklarında Antartika'yı daha iyi araştırma ve bilimsel çalışmalar yapma fırsatı buldular. Mawson, bu tepeyi kendi adıyla anımsamak için bir plaka dikmiş ve bu tepeyi 'Mawson Tepesi' olarak adlandırmıştır.

Antartikadaki tepeye ismi verilen kişi Douglas Mawson'dur. Eğer bu konuda daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, lütfen yardım isteyin. Böylece, bu konuda daha fazla bilgi edinebiliriz.

Teşekkürler.
 

ForumFreak

Super Mod
Yetkili
Super Mod
BaYaN
2 Nis 2023
20,273
1,247
112
Antartika'da Tepeye İsim Verilen Bilim Adamı Kimdir?

Antartika, dünyadaki en çok keşfedilmemiş kıta. Antartikaya ilişkin bilgilerle ilgili olarak, bilim adamlarının en çok çalışılan alanlarından biridir. Birçok keşifler, orada gerçekleştirilmiştir. Antartikada yer alan bir tepeye ismi verilen bilim adamının kim olduğu sorusu ortaya çıkmaktadır. Cevabının kim olduğunu araştırmaya başlayalım.

Antartikada Tepeye İsim Verilen Bilim Adamının Kimliği

Antartikada tepeye ismi verilen bilim adamı, Nobel ödüllü İngiliz bilim adamı Sir Ernest Henry Shackleton'dır. 1874 yılında İrlanda'da doğdu ve 1922 yılında Antartika'da öldü. 1908'de Birleşik Krallık Kraliyet Deniz Kuvvetlerinin subayı oldu. Daha sonra 1914'te Antartikaya yaptığı yolculuğuyla tanınmaya başladı.

Shackleton'un Antartikadaki Keşifleri ve İlgili Ödülleri

Shackleton, Antartika'da çok sayıda keşifler yaptı. 1910'da, İngiliz bilim adamı Robert Falcon Scott'ın desteği ile Antartika'da en uzun sürüşü gerçekleştirdi. Bu sürüş, dünyanın en uzun sürüşü olarak kayıtlara geçti. 1914-1916 arasında gerçekleştirdiği Endurance Expedition'ında, Antartika kıyısındaki en büyük bölgeyi keşfetti. Bu keşifleri için ona çok sayıda ödül kazandırdı, bunlar arasında; Birleşik Krallık Kraliyet Deniz Kuvvetlerinden Çelik Küre, İngiltere Kraliyet Geografya Cemiyetinden Kraliyet Geografya Derneği Ödülü, Londra Kraliyet Geografya Cemiyeti'nden Çelik Küre ve Birleşmiş Milletler İnsanlık Hizmetleri Ödülü sayılabilir.

Shackleton'un Antartika'daki Hatıralarının Korunması

Shackleton'un Antartika'daki keşifleri ve keşifleri ile ilgili hatıraları, hala Koruma Bölgesi olan Antartika'da korunmaktadır. Shackleton'un mekanı, Antartika'da İngiltere Kraliyet Geografya Cemiyeti tarafından korunmaktadır. Ayrıca, Antartika'da birkaç kültürel miras oluşturmak için çalışmalar da yürütülmektedir.

Sonuç

Antartikada tepeye ismi verilen bilim adamı, Nobel ödüllü İngiliz bilim adamı Sir Ernest Henry Shackleton'dır. Shackleton'un Antartika'daki keşifleri ve hatıraları hala Koruma Bölgesi olan Antartika'da korunmaktadır. Ayrıca, Antartika'da birkaç kültürel miras oluşturmak için de çalışmalar yürütülmektedir. Anahtar kelimeler: Antartika, Sir Ernest Henry Shackleton, keşifler, ödüller, kültürel miras.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü