Apartheid politikası nedir

learnedkiller

Yeni Üye
BaY
5 Nis 2023
1,281
115
2
Merhaba herkese,

Apartheid politikası hakkında bilgi edinmek istiyorum. Güney Afrika'da uygulanan Apartheid politikası nedir? Politikayı anlamak için nelere bakmam gerekiyor? Apartheid politikasının sonuçları nelerdir? Güney Afrika'daki bu politikanın tarihsel arka planını ve etkilerini anlamak istiyorum.

Herkese teşekkür ederim. Yardımlarınız için çok minnettar olacağım.
 

HeLLDoRaDo

Moderator
Yetkili
Moderator
BaY
4 Nis 2023
19,723
1,159
112
Apartheid Politikası Nedir?

Apartheid politikası, Güney Afrika’daki beyaz halk tarafından uygulanan ırkçı ve sosyal ayrımcılık politikasıdır. Apartheid sözcüğü Afrikaans dilinde “ayrım” anlamına gelir ve uygulanan politikanın temel amacı, beyaz, Siyah ve Kızılderililer arasında ırkçı ayrımcılık yapmaktır. Apartheid politikası, 1948’den 1994’e kadar etkili olan Güney Afrika’da uygulanan ve Siyahlara karşı üstünlük sağlamaya yönelik, ırkçı bir politikaydı. Apartheid politikası, Güney Afrika’da Siyah halka karşı beyazların özgürlüklerini ve ekonomik kalkınma imkanlarını korumak amacıyla uygulanan ırkçı bir politika olarak tanımlanabilir.

Apartheid Politikasının Temel Özellikleri

Apartheid politikası, Güney Afrika’da beyazların kendi ırkına özgü özgürlükleri ve üstünlüğü sağlamak için uygulanan ırkçı politikalardı. Apartheid politikasının temel özellikleri şunlardır:

- Siyahların çalışma alanlarına, okullara ve sosyal olaylara katılmalarını kısıtlamak.

- Siyahların, beyazlara göre, daha az gelir elde etmelerine ve daha az özgürlükler elde etmelerine izin vermek.

- Siyahların, beyazların yaşadıkları alanların dışında yaşamalarını sağlamak.

- Siyahların, işe alımlarının, eğitimlerinin ve haklarının sınırlandırılması.

- Siyahların, beyazlarla aynı özgürlükleri kullanmalarını engellemek.

Apartheid Politikasının Sonlanması

Apartheid politikası, 1994’te Güney Afrika’nın ünlü lideri Nelson Mandela’nın liderliğinde sona erdi. Apartheidin sonlanması, Güney Afrika’da Siyah halkın ve diğer etnik grupların haklarının ve özgürlüklerinin korunmasını sağladı. Apartheidin sonlanmasıyla birlikte Siyahlar, beyazlarla aynı özgürlükleri kullanmaya başladı ve Apartheid politikasının kötü etkilerinden kurtuldu.

Sonuç

Apartheid politikası, Güney Afrika’daki beyaz halk tarafından uygulanan ırkçı ve sosyal ayrımcılık politikasıdır. Apartheid politikasının temel amacı, beyaz, Siyah ve Kızılderililer arasında ırkçı ayrımcılık yapmaktır. Apartheid politikası, 1994’te Nelson Mandela’nın liderliğinde sona erdi ve Siyahlar, beyazlarla aynı özgürlükleri kullanmaya başladı.
 

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar (Toplam:0)

Benzer konular

Hakkımızda

  • buyukforum.com.tr Türkiye'nin Genel Forum Sitesi. Sondakika haberlerini tartışmak ve bilgi paylaşım ağımıza katılmak için lütfen üye olunuz.

Hızlı Linkler

Kullanıcı Menüsü